Dowiedz się o byciu promotorem muzyki

Głównym zadaniem promotora muzyki, zwykle zwanego po prostu promotorem, jest nagłaśnianie koncertu. Promotorzy to ludzie odpowiedzialni za "zakładanie" programu. Współpracują z agentami, lub w niektórych przypadkach bezpośrednio z zespołami, z klubami i salami koncertowymi, aby zorganizować pokaz.

Promotorzy są wówczas odpowiedzialni za upewnienie się, że słowo "wyjdzie" z tego programu. Zajmują się także aranżacją wydarzeń, takich jak hotele i zaplecze zespołu.

Krótko mówiąc, zadaniem promotora jest upewnienie się, że wszystko pójdzie bez problemu. Zauważ, że ten rodzaj promotora różni się od radiowego plug-ina lub agenta PR .

Jakie zadania powinien wykonywać promotor

Jeśli promotor nie jest związany z konkretnym miejscem, powinien:

Organizatorzy związani z miejscem docelowym pomijają etap "miejsca kontaktu".

Jaka jest płaca

Wynagrodzenie dla promotorów jest zróżnicowane i zależy od kilku czynników, w tym:

Twórcy muzyki niezależnej mogą mieć trudności z zarabianiem pieniędzy, a wielu indie-promotorów promuje się po stronie ich "dziennej pracy". Promotorzy robią swoje pieniądze z wpływów generowanych przez program. Promotorzy mogą albo mieć dwa rodzaje umów z zespołami: Zapłać zespół ustaloną opłatą, bez względu na to, ile osób kupuje bilety, i rozdanie drzwi .

W przypadku obu ofert promotor może łatwo stracić pieniądze na pokaz. Zarabianie pieniędzy jako promotor wymaga starannego planowania.

Dlaczego Promotorzy potrzebują kontraktu

Kiedy masz do czynienia z dużymi sumami pieniędzy, zawsze jest wymagana umowa. Ale wielu indie promotorów muzyki, którzy wiedzą, że nie zarabiają dużo, jeśli w ogóle, na koncercie często pomijają kontrakt. Nawet jeśli żadna ręka nie wymienia rąk pod koniec wieczoru, nadal dobrym pomysłem dla zespołu i promotora jest podpisanie umowy jasno określającej, czy promotor zapewni zakwaterowanie, kto się nią zajmuje. Backline, kiedy jest soundcheck, jak długo będzie ustawiony zespół, jaki zespół dostanie dla zawodnika, i, oczywiście, jak wszelkie zyski zostaną podzielone. Pomaga uniknąć późniejszego zamieszania.

Jak zostać promotorem

Istnieją dwa sposoby na promowanie. Możesz skontaktować się z organizatorami i lokalami w swojej okolicy i zaoferować swoje usługi i nauczyć się tego w ten sposób, lub możesz spróbować samemu uzyskać swoją karierę promocyjną. Jeśli chcesz pracować dla siebie, zacznij od małej. Wybierz ulubiony lokalny zespół i zaoferuj im promocję. Zarezerwuj miejsce, skontaktuj się z lokalnymi mediami i umieść kilka plakatów reklamujących program.

Jeśli wykonasz dobrą robotę, inne zespoły znajdą cię, a gdy staniesz się znanym promotorem w twojej okolicy, znajdą cię także zespoły spoza tego obszaru.

Zarabianie jako promotor

Promotorzy, którzy pracują z mega gwiazdami, którzy sprzedają ogromne lokale, mogą zarobić poważne pieniądze. Ale promotorzy muzyki niezależnej mogą z łatwością znaleźć pracę przez cały dzień, każdego dnia i tylko pogłębić swoje zadłużenie. Wielu promotorów ma dzienną pracę, która wspiera ich pracę promocyjną. Jeśli chcesz zostać promotorem, potrzebujesz jasnego zrozumienia związanych z tym pieniędzy i musisz bardzo starannie zawrzeć umowy z zespołami i obiektami. W przypadku każdego pokazu koszty organizatora obejmują:

Nie możesz ominąć niektórych z tych opłat, takich jak opłata za miejsce, ale istnieją sposoby na złagodzenie niektórych wydatków związanych z promowaniem, a jeśli chcesz pozostać w tym na dłuższą metę, musisz obniżyć koszty tak bardzo Jeśli możesz.

Na przykład poproś zespół / wytwórnię / agenta, aby wydrukował plakaty i przesłał je tobie, zamiast brać te koszty. Nie oferuj zakwaterowania, jeśli show zespołu nie wygeneruje wystarczających środków na pokrycie kosztów, lub jeśli musisz, umieść zespół w domu. Nie dostarczaj zbyt hojnych jeźdźców - kilka wód i kilka piw jest w porządku. Podziel koszt wynajmu specjalnego sprzętu z zespołem.

Możesz także obniżyć część swoich wydatków, pracując pod umową podziału drzwi, zamiast płacić ustaloną stawkę. W ten sposób wszystkie pieniądze zostaną zwrócone jako pierwsze, a zespół otrzyma wynagrodzenie, jeśli otrzymasz zapłatę. Więksi artyści będą sprzeciwiać się takiej transakcji i będą chcieli mieć ustaloną opłatę - płacenie ustalonej opłaty jest w porządku, a nawet idealne, gdy pracujesz z zespołem, który, jak wiesz, sprzedadzą tyle biletów, aby odzyskać swoje koszty.

Ale jeśli zespół, który budujesz, po prostu buduje nazwę dla siebie, umowa podziału drzwi jest sprawiedliwa dla wszystkich. Upewnij się, że zespół stara się sprzedać niektóre produkty na wystawie, aby dać im dodatkowe pieniądze. Jeśli masz umowę na dzielenie drzwi, a program nie zarabia, miły promotor może rzucić zespołowi trochę pieniędzy na gaz, co może zaskoczyć daleko, zdobywając reputację dobrego promotora!

Prawda jest taka, że ​​wiele pokazów indie traci pieniądze, zwłaszcza pokazy obejmujące nowe zespoły. Dopóki nie wstrzymujesz zysków od zespołu, ustawienie scen jest całkowicie OK, więc tracisz jak najmniej. Większość przyszłych zespołów rozpozna to i będzie z tobą współpracować. W końcu, jeśli ci się uda, to się uda. Sprawiedliwość wobec obu stron - z uwzględnieniem samego siebie - to nazwa gry.