Radio komercyjne a niekomercyjne

Chociaż może to nie być oczywiste dla zwykłego słuchacza, nie wszystkie stacje radiowe są sobie równe. Istnieją dwa różne rodzaje stacji radiowych: radio komercyjne i niekomercyjne radio. Różnice między tymi dwoma typami stacji polegają na czymś więcej niż tylko formatowaniu.

Radio komercyjne: oceny są # 1

Radio komercyjne czerpie swój budżet operacyjny ze sprzedaży reklam . Ponieważ komercyjne stacje radiowe przyciągają te reklamy w oparciu o oceny, potrzebują niezmiennie dużej liczby słuchaczy.

Oceny te są wykorzystywane przez stację do wykazania potencjalnym reklamodawcom, że kupowanie komercyjnego spotu na stacji dotrze do znacznej liczby osób i jest wartościową inwestycją. Te liczby są również używane do wyceny reklam. Im więcej słuchaczy ma stacja, tym więcej może pobierać za miejsca reklamowe, a więcej pieniędzy będzie mieć w budżecie operacyjnym.

Radio niekomercyjne: mniej reklam, więcej odmian

Radio niekomercyjne, zwane także skrótem "non-comm", obejmuje radio studenckie i lokalne stacje radiowe, w tym lokalne oddziały National Public Radio (NPR). Chociaż stacje te mogą być nośnikami reklamy, są one szeroko rozstawione, a nie głównym źródłem finansowania stacji. Większość stacji niekomercyjnych polega na dotacjach z organizacji non-profit, takich jak uniwersytety lub słuchacze, na dochody.

Jak komercyjne stacje radiowe wybierają swoje muzyczne listy odtwarzania

Stacje komercyjne nie mają takiej samej wolności w tym, co grają jako niekomercyjne radio.

Chcą grać muzykę muzyków, którzy grają koncerty na tym rynku i mają rozpoznawalność narodową. W rzeczywistości muszą odtwarzać muzykę, która spełnia te kryteria, aby uzyskać wymagane oceny.

Komercyjne podejście do radia zazwyczaj sprowadza się do rezygnacji z grania nowych artystów, o ile nie są wspierani przez dużą, budżetową kampanię promocyjną.

Aby pomóc im w podejmowaniu decyzji o tym, które utwory mają być odtwarzane, stacje współpracują z wytwórniami i promotorami, aby uzyskać lepszy obraz tego, jak zostanie wydana piosenka / artysta. Chcą wiedzieć rzeczy takie jak:

Im bardziej ekspozycja na utwór, tym bardziej stacja będzie przekonana, że ​​gra zwiększy ich oceny, ponieważ będzie ona znana słuchaczom.

Z tych powodów komercyjne stacje radiowe nie są zazwyczaj pierwszym wejściem do świata muzyków radiowych. Wielu obiecujących muzyków nie ma budżetu ani zasięgu, aby sprostać wymaganiom komercyjnych stacji radiowych.

Co to oznacza dla kampanii promujących radio

Jako osoba promująca radio , rozróżnienie między komercyjnym radiem i niekomercyjnym radiem sprowadza się do czegoś więcej niż zapełnienie reklam między utworami. Z punktu widzenia promocji musisz podchodzić do tych stacji na różne sposoby i zazwyczaj na różnych etapach swojej kariery.

Radio niekomercyjne ma zazwyczaj większą elastyczność w swoich listach odtwarzania . Bardziej prawdopodobne jest słuchanie muzyki z nie-komercyjnej stacji radiowej przez zapraszanych i nieistniejących artystów.

Mogą być elastyczni, ponieważ model niekomercyjny nie opiera się na dolarach reklamowych i nie jest zależny od ratingów. Komercyjne stacje radiowe muszą wyświetlać dobre oceny, aby przekonać reklamodawców do wydawania pieniędzy.

Grając w nowych lub nietradycyjnych wykonawcach, stacje niekomercyjne zazwyczaj zapewniają widzom dokładnie to, czego chcą. Jest to samonapędzający się cykl, który działa na korzyść muzyki niezależnej.

Niekomercyjne stacje radiowe mogą również skupiać się na niszowych gatunkach muzyki. Dotyczy to w szczególności radiostacji społecznościowych, które mogą na przykład odtwarzać wyłącznie muzykę jazzową lub folkową.

Oprócz elastyczności listy odtwarzania, niekomercyjne radio jest doskonałym punktem wyjścia dla wielu muzyków, ponieważ jest mniej konkurencji.

Największe wytwórnie mają tendencję do ignorowania stacji niekomercyjnych, co oznacza, że ​​promotorzy mają łatwiejszy dostęp do radia, aby sprawdzić nowe promocje.