Co musisz wiedzieć o licencjach typu Drop Drop

Czy potrzebujesz licencji na igłę do muzyki, z której korzystasz?

Licencja na upuszczenie igły jest nieco przestarzałym terminem w muzyce, ale ogólna zasada nadal obowiązuje nawet w medium nie winylowym. Zasadniczo licencja na upuszczenie igły - również pisana igłą - pozwala komuś wykorzystać część utworu tylko raz.

Licencje typu "drop-up" w Day of Vinyl Records

Termin jest związany z winylami, kiedy ramię gramofonu rzuciło igłę na zewnętrzną krawędź płyty, gdy wirowała na gramofonie.

W kontekście licencjonowania muzyki termin "kropla igły" odnosi się poetycko do momentu, w którym muzyka jest zsynchronizowana z inną pracą, taką jak program telewizyjny, film wideo lub reklama.

Za każdym razem, gdy "igła spada" na płycie, wymagana jest nowa licencja. Użycie musi zapewnić nową licencję na upuszczenie igły za każdym razem, gdy odtwarzana jest piosenka lub nawet jej część. Dzieje się tak nawet wtedy, gdy jest to ten sam fragment utworu lub utworu, używany wielokrotnie w tym samym projekcie.

Oto przykład: jeśli tworzysz reklamę i chcesz użyć 10 sekund utworu X, aby rozpocząć reklamę, i jeśli chcesz użyć tych samych 10 sekund utworu, aby odtworzyć reklamę, która wymaga dwóch igieł upuść licencje.

Pomyśl o tym, jak wynająć fragment kodu utworu, który ma być odtwarzany w komercyjnej lub innej produkcji, zamiast licencjonować całą pracę.

W jaki sposób licencja typu Drop Drop różni się od licencji synchronizacji?

Licencjonowanie całej pracy wymagałoby licencji synchronizacyjnej .

Licencja synchronizacyjna lub "sync" umożliwia posiadaczowi licencji zsynchronizowanie muzyki z wyjściem multimedialnym. Licencje synchronizacji są często używane w programach telewizyjnych i filmach, ale ich zakres jest szerszy. Są niezbędne, gdy jakiś rodzaj wizualny jest powiązany z dźwiękiem.

Gdy masz licencję na synchronizację, możesz ponownie nagrać ten utwór do wykorzystania w projekcie.

Jeśli chcesz użyć konkretnej wersji utworu konkretnego wykonawcy, musisz także uzyskać licencję na master record . Zazwyczaj licencja na synchronizację jest uzyskiwana od wydawcy muzyki, podczas gdy licencja na master jest uzyskiwana z etykiety rekordu lub właściciela master. Licencja synchroniczna zwykle obejmuje określony okres czasu, a licencja określi, w jaki sposób utwór może być używany.

Licencje z dropowaniem igieł a pobieranie próbek

Segmenty z kroplami igły różnią się nieznacznie od próbkowania, co jest terminem stosowanym, gdy używasz fragmentu piosenki, na przykład chóru, w inny sposób w obrębie innej piosenki. Ta praktyka jest dość powszechna w muzyce rap i hip-hop.

Co kosztuje spadek licencji?

Koszt licencji na igłę jest różny w zależności od próbki, z której wykonana jest próba, i od pracy, w której zostanie wykorzystany. Może to być nieistotne lub dość drogie. Koszt jest ustalany przez prawnego właściciela muzyki.