Budowanie, rozwijanie i utrzymywanie profesjonalnej sieci

Czym jest sieć profesjonalna?

Profesjonalna sieć to grupa ludzi, którzy są ze sobą połączeni. Członkowie, często określani jako kontakty lub powiązania, mają wzajemnie wspierające relacje. Jednostki mogą sobie nawzajem pomagać na różne sposoby. Podczas gdy wiele osób myśli o networkingu jako sposobie na zdobywanie wiedzy o możliwościach zatrudnienia, networking może być użyteczny przez całą karierę .

Jak networking może ci pomóc w rozwoju kariery

Oprócz świadczenia pracy, gdy szukasz pracy, oto inne sposoby, które mogą ci przynieść silna sieć:

Kto powinien być w twojej sieci?

Twoja sieć może składać się prawie z każdego, kogo spotkałeś, a każdy z Twoich kontaktów może prowadzić do nowych. Bądź jednak selektywny, ale kogo należy uwzględnić. Im większa sieć, tym trudniej będzie nią zarządzać.

Jak to przetrwać

Po ustanowieniu sieci będziesz musiał ją utrzymywać przy życiu. Jeśli tego nie zrobisz, możesz być rozczarowany, gdy okaże się, że nie ma go tam, kiedy musisz uzyskać do niego dostęp. Jest to dość łatwe i wymaga trochę twojego czasu. Aby utrzymać swoją sieć przy życiu, pozostań w kontakcie ze swoimi kontaktami, informując o zmianach w pracy, promocjach i innych aktualnościach związanych z karierą. Udziel pomocy, gdy Twoi znajomi Cię o to proszą. Jeśli ktoś daje ci pracę lub referencję, zawsze wysyłaj notatkę z podziękowaniami. Weź udział w profesjonalnych spotkaniach i konferencjach.

Łączenie online

Istnieją witryny sieci Web, które zapewniają możliwości nawiązywania kontaktów online, ale musisz być świadomy różnicy między sieciami społecznymi i zawodowymi. Na przykład LinkedIn to profesjonalna sieć. Facebook to sieć społecznościowa. Nie oznacza to, że nie powinno się go wykorzystywać do profesjonalnej pracy w sieci, ale jeśli użyjesz go w ten sposób, zadbaj o profesjonalny wizerunek. Podpowiedź: bez kompromisów zdjęć i statusów.

Co robić, jeśli jesteś nieśmiały

Niektórzy z nas, z natury, cierpią z powodu nieśmiałości i dlatego bardzo trudno jest zbliżyć się do ludzi. Jak połączyć się z siecią, jeśli samo przywitanie się z nieznajomym wysyła dreszcze w górę kręgosłupa? Eksperci mówią, że nie należy zmieniać osobowości i nagle stać się towarzyskim.

Powinieneś postawić się w sytuacjach, w których będziesz miał okazję poznać ludzi. Na przykład, praca ochotnicza da ludziom szansę zobaczyć cię w akcji i ewentualnie podejść do ciebie. Umożliwi to również nawiązanie z nimi relacji.