Wywiad informacyjny

Zdobycie wewnętrznej szufelki na zawodzie

Zdałem sobie sprawę, jak wiele osób nie wie o korzystaniu z wywiadu informacyjnego, aby dowiedzieć się o zawodzie, kiedy siedziałem przed komputerem z przyjacielem szukającym informacji na temat medycznej transkrypcji, kariery, którą rozważała. Po około pół godzinie wypierania stron, które reklamowały programy szkoleniowe od osób, które faktycznie udzielały informacji na temat tej pracy, jej mąż zadał jej to proste pytanie: "Dlaczego nie zadzwonisz do matki Joe?

To medyczna transcriptionistka . Spojrzałem z pogardą na moją przyjaciółkę, która nie wspomniała o znajomości z kimś w terenie i zaczęła jej wykładać na temat znaczenia wywiadów informacyjnych .

Pierwsze rzeczy pierwsze ...

Mój przyjaciel nie był tak daleko od bazy. Zbieranie informacji z książek , drukowanych artykułów i stron internetowych jest pierwszym krokiem, który należy podjąć, gdy uczy się o różnych karierach. Dzieje się to po okresie samooceny, oczywiście, gdy spojrzy się na swoje wartości, zainteresowania i umiejętności związane z pracą, aby określić, w jakim zawodzie będzie lubił i w którym będzie się wyróżniał. Zapoznanie się z karierą jest sposobem na zawężenie listy rozważanych karier i wyeliminowanie tych, w których nie jesteś zainteresowany. Jest to również sposób na przygotowanie się do kolejnego etapu - wywiadu informacyjnego.

Czym jest jednak wywiad informacyjny?

Celem wywiadu informacyjnego jest uzyskanie informacji o polu pracy od kogoś, kto ma wiedzę z pierwszej ręki.

Podczas wywiadu informacyjnego nie powinieneś prosić o pracę. Nie oznacza to, że wywiad informacyjny nie może prowadzić do pracy. Oprócz udzielania informacji na temat konkretnej kariery, wywiad informacyjny jest sposobem na rozpoczęcie budowy sieci . Osoba, która jest obecnie przedmiotem twojego wywiadu informacyjnego, może być pierwszą osobą w twojej sieci wiele jutro od teraz.

Oto inny sposób, w jaki może ci pomóc wywiad informacyjny. Dla tych z nas, którzy są trochę płochli w rozmowach o pracę, wywiad informacyjny stanowi nie zagrażające forum, na którym można zdobyć trochę praktyki. Pomyśl o tym jako o próbie ubrań.

Kto powinien wywiad?

Oto, jak to widzę. Potrzebujesz informacji. Ktoś ma te informacje. Każdy jest uczciwą grą, o ile ta osoba ma wiedzę na temat dziedziny, w której jesteś zainteresowany. Zapytaj znajomych, krewnych, kolegów, nauczycieli i sąsiadów, czy znają kogoś, kto pracuje w twoim docelowym obszarze. Ludzie lubią rozmawiać o sobie i o tym, co robią. Zadzwoń do kogoś, kogo przeczytasz o tym, kto ma "wymarzoną pracę". Zadzwoń do stowarzyszenia absolwentów. Kiedy po raz pierwszy pomyślałem o zostaniu bibliotekarzem, skontaktowałem się z agencją zatrudnienia specjalizującą się w tej dziedzinie. Udało mi się uzyskać wywiad z jednym z założycieli agencji, sama jako bibliotekarz. Mogła powiedzieć mi o samej pracy, a dzięki swojej wyjątkowej pozycji jako doradcy ds. Praktyk, była w stanie powiedzieć mi o perspektywach tej dziedziny.

Przygotowanie

Tak jak musisz przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, bardzo ważne jest przygotowanie do wywiadu informacyjnego.

Tak jak zrobił to mój przyjaciel, szukanie informacji o zawodzie jest pierwszym krokiem. Czuła, że ​​musi wiedzieć tyle o swojej ukierunkowanej karierze, by zadawać inteligentne pytania.

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej warto dowiedzieć się jak najwięcej o potencjalnym pracodawcy i ankiecie. Kiedy przeprowadzasz wywiad informacyjny, powinieneś zrobić ten sam rodzaj badań. Jak wspomniano powyżej, ludzie lubią rozmawiać o sobie. Ludzie również lubią słuchać o sobie (oczywiście o dobrych rzeczach!). Jeśli Twój rozmówca został skierowany do Ciebie przez kogoś, zapytaj tę osobę o niego. Zobacz także, co możesz znaleźć, patrząc w lokalnych czasopismach branżowych i publikacjach branżowych. Na przykład, czy respondent ostatnio awansował, czy też otrzymał specjalne wyróżnienie? Zbadaj także pracodawcę tej osoby.

Będziesz przygotowany na rozmowę i dlatego zrobisz dobre wrażenie .

Pytania do zadania

Jak wcześniej wspomniano, powinieneś badać swoją karierę, by zadawać inteligentne pytania. Czy w informacji zawodowej było coś, czego nie rozumiesz w pełni? Wywiad informacyjny jest dobrym forum do wyjaśnienia. Oto mała próbka pytań, które należy zadać:

Wielki dzień

Zrobiłeś swoją pracę domową i możesz przejść do wywiadu informacyjnego, mając pewność, że zrobisz dobre wrażenie i uzyskasz informacje, które pomogą ci podjąć mądrą decyzję. Nie zapomnij ubrać się odpowiednio. Przybądź punktualnie, zachowaj wywiad w zaplanowanej długości i pamiętaj o odpowiedniej etykiecie.

Mówiąc o właściwej etykiecie, pamiętaj, aby wysłać notatkę z podziękowaniami, aby pokazać swoją wdzięczność. Osoba, z którą rozmawiałem, wykorzystała czas, który prawdopodobnie jest bardzo napięty, aby ci pomóc.