Jak wywiad informacyjny może zwiększyć Twoją karierę

Umiejętnie wykorzystany wywiad informacyjny jest jednym z najcenniejszych źródeł informacji zawodowej. Podczas gdy rozmowa może obejmować niektóre z tych samych informacji naziemnych na stronie internetowej firmy, daje to możliwość elastycznego podglądu pola pracy, nieporównywalnego z innymi źródłami.

Czym jest wywiad informacyjny?

Ten typ wywiadu prowadzony jest w celu zebrania informacji o pracy, dziedzinie kariery, przemyśle lub firmie.

To nie jest rozmowa o pracę. Zamiast tego możesz porozmawiać z osobą pracującą w branży, o której chcesz wiedzieć więcej.

Poprzez wywiad informacyjny możesz dowiedzieć się o konkretnym typie pracy, ścieżce kariery danej osoby lub szczegółach dotyczących branży lub firmy. Dzięki rozmowie możesz (miejmy nadzieję) odkryć, czym jest praca danej osoby, co robi, jakie są jej obowiązki i jak to jest pracować w swojej firmie.

Jak znaleźć ludzi, z którymi można porozmawiać

Twoja sieć może pomóc. Możesz skontaktować się z przyjaciółmi, rodziną i znajomymi, aby sprawdzić, czy znają kogoś z branży, którą chcesz poznać, i nawiązać połączenie. Jeśli istnieje konkretna firma, w której chciałbyś pracować, pomyśl o zawarciu umowy z osobą na zimno przez LinkedIn, aby poprosić o wywiad informacyjny. Możesz także skontaktować się z osobami, które poznałeś podczas wydarzeń sieciowych lub targów pracy.

Oto więcej informacji na temat korzystania z sieci w poszukiwaniu pracy .

Korzyści z wywiadów informacyjnych

Wywiad informacyjny komunikuje doświadczenia z pierwszej ręki i wrażenia z kimś w zawodzie i jest kierowany przez twoje pytania.

Wywiad bez stresu

Wywiad informacyjny jest mniej stresujący zarówno dla Ciebie, jak i dla pracodawcy, niż typowa rozmowa kwalifikacyjna . Ty kontrolujesz.

Możesz dyskutować o tym, co dzieje się na co dzień i odnosić je do własnych zainteresowań i uczuć. Poza korzyściami płynącymi z uzyskania cennych informacji o karierze, wywiad informacyjny daje możliwość zbudowania pewności siebie i poprawy umiejętności radzenia sobie z rozmową o pracę .

Informacje poufne

Ponieważ ta rozmowa nie koncentruje się wokół pracy, może być nieco bardziej szczera. Pytanie o tematy, które zazwyczaj są tematem tabu w pierwszej formalnej rozmowie kwalifikacyjnej (np. Wynagrodzenie, świadczenia i godziny), jest dopuszczalne. Może się okazać, że osoba, z którą rozmawiasz, będzie dzielić trudne aspekty branży, a także pozytywne. Możesz również uzyskać wskazówki i porady, które pomogą Ci wzmocnić aplikację. Na przykład, jeśli osoba, z którą rozmawiasz, używa określonego hasła, możesz umieścić ją w swoim liście przewodnim.

Budowanie związków

Dużą częścią udanego poszukiwania pracy jest to, kogo znasz. Twoje połączenia mogą wiedzieć o pracach, które nie zostały jeszcze wysłane, lub mogą wprowadzać cenne informacje. Poprzez ten wywiad informacyjny poszerzasz sieć.

Jak przeprowadzić wywiad informacyjny

Powinieneś traktować każdą rozmowę jako spotkanie służbowe i postępować profesjonalnie.

Jeśli wyraźnie zaznaczyłeś, z góry, wyraźny cel twojego przesłuchania, najprawdopodobniej znajdę kontakt z zainteresowaną i pomocną osobą.

Zapamiętaj godzinę spotkania i natychmiast udaj się na rozmowę kwalifikacyjną. Nie powinieneś być zbytnio ubrany ani przesadnie ubrany. Konieczny jest regularny strój biznesowy . Upewnij się, że znasz nazwisko osoby, z którą się spotykasz, poprawną wymowę jego imienia i nazwiska oraz tytuł jego / jej stanowiska. Dokonaj pewnych badań na temat osoby i ich firmy.

Przyjdź z pytaniami i bądź przygotowany na kierowanie rozmową. Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę czas danej osoby. Staraj się, aby rozmowa była krótka (około 15 do 30 minut), chyba że wcześniej uzgodniono inny okres czasu. Pamiętaj: Twój kontakt może również zadawać pytania.

Przygotuj się na skok windy .

Pytania do wywiadu informacyjnego do pytania

Ponieważ w wywiadzie informacyjnym jest tyle pytań, które można zadać , ludzie czasami robią notatki podczas spotkania. Ograniczona ilość notatek jest uzasadniona pod warunkiem, że twój kontakt jest przyjemny i nie zakłóca komunikacji między dwoma z was.

Podczas rozmowy staraj się zadawać pytania wykraczające poza to, co możesz znaleźć dzięki szybkiemu wyszukiwaniu online. Możesz poprosić osobę o podróż na to stanowisko, opis ich codziennych obowiązków i wskazówki, które zaoferują ci jako osoby zainteresowane pracą w terenie.

Po zakończeniu wywiadu nakreśl krótki zarys omawianych tematów i informacje, które odkryłeś. Będzie to wymagało tylko kilku minut i zapewni, że zapamiętasz ważne, omówione kwestie. Później , korzystając ze swojego konspektu, możesz stworzyć bardziej szczegółowy raport z wywiadu.

Follow Up With a Thank You Note

Napisz notatkę z podziękowaniami do osób, z którymi rozmawiałeś. Zgłoś się do nich, jeśli podjąłeś jakieś sugestie. Możesz także połączyć się z nimi na LinkedIn, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś.

Budując silne relacje z kontaktami zawodowymi, zwiększasz prawdopodobieństwo, że zaoferują pomoc w poszukiwaniu pracy, gdy będziesz gotowy na kolejny krok w procesie poszukiwania pracy.