Dowiedz się więcej o byciu graficznym projektantem okładki albumu

Projektant okładek jest grafikiem, który specjalizuje się w tworzeniu dzieł sztuki dla projektów związanych z muzyką. Często graficy, którzy produkują okładki i notatki liniowe, również zajmują się projektowaniem plakatów, koszulek i innych produktów dla muzyków i wytwórni płytowych.

Kiedy Vinyl był królem

Prawdziwie kultowe okładki albumów nie tylko definiują album, ale także określają epokę, pokolenie i, w niektórych przypadkach, cały gatunek muzyczny.

Czasem robią wszystko, co dzieje się w przypadku The Lonely Hearts Club The Beatles " Sgt Pepper's" , uważanego za najbardziej znany album, jaki kiedykolwiek wyprodukowano, i znalazł się na liście dwudziestu pięciu najlepszych okładek. Powszechnie znana okładka albumu, która przedstawia kilkadziesiąt celebrytów i innych obrazów, została stworzona przez Janna Hawortha i Petera Blake'a, którzy w 1967 roku zdobyli nagrodę Grammy za najlepszą okładkę albumu: Graphic Arts za ich pracę nad tym albumem. Podczas gdy koszty nie zostały upublicznione, mówi się, że była to najdroższa okładka, jaką kiedykolwiek wyprodukowano.

Wiele z najbardziej pamiętnych okładek płyt z lat 60-tych i 70-tych to prace koncepcyjne zaprojektowane przez słynnych grafików, takich jak Hipgnosis i Roger Dean, którzy pracowali w domu dla Roxy Music. Ich praca była efektowna, bardziej jak sesja z lat 50. niż okładka albumu, a oni dzisiaj płacili w wysokości odpowiadającej sześciocyfrowej pensji.

Zakres wynagrodzeń

Dziś projektanci okładek albumów (którzy tworzą okładki i układy na płyty CD i płyty CD) zarabiają przeciętną pensję w wysokości 48 000 USD, choć ogólny zakres wynagrodzeń jest bardzo zróżnicowany.

Wynagrodzenia mogą sięgać nawet 150 000 $ lub więcej, w oparciu o doświadczenie, dobrze rozwinięte portfolio i to, czy projektant pracuje dla znanego artysty. Freelance designer (z grupą stałych klientów) może zarabiać na najwyższych obrotach, podobnie jak projektanci pracujący w domu, czy to w przypadku dużej wytwórni, jak Universal Music Group czy Sony Music Entertainment.

Pracownik kontra freelancer

Wielu grafików pracujących jako freelancerów jest zatrudnianych do projektowania okładek na podstawie poszczególnych projektów. Jeśli chcesz pracować jako niezależny grafik, musisz zbudować swoje portfolio, co może oznaczać zrobienie kilku początkowych projektów za obfite rabaty lub za darmo, dopóki nie znajdziesz portfela, który zapewni ci rodzaj opłacanych występów. Jeśli Twoi klienci są zadowoleni z Twojej pracy, prawdopodobnie znajdziesz nowe firmy dzięki poleceniom. Graficy pracujący na pełnych etatach w firmie rezygnują z potencjalnych intratnych koncertów w zamian za stałą wypłatę.

Proces projektowania

Projektant okładek albumów nie tylko projektuje i / lub ilustruje sztukę znajdującą się na okładce albumu, ale także częściej niż cały układ, łącznie z tylną okładką, wkładką lub książeczką, arkuszem lirycznym, nadrukiem na twarz CD itp. Freelance design artists często rozwijają więź z zespołami, dla których pracują, zdobywając ich zaufanie i współpracując z nimi przez długie okresy czasu i wiele albumów.

Zazwyczaj projektant spotyka się z artystą, aby omówić swoje pomysły. Czasami artysta ma dobrze rozwiniętą koncepcję tego, co chce stworzyć, a innym razem nie ma pojęcia ani idei, a projektantka okładek musi wymyślić pomysły.

Kiedy zrozumiemy podstawowy kierunek, projektant opracuje serię szorstkich pomysłów, które zaprezentuje zespołowi. Stamtąd projektant modyfikuje swoją początkową koncepcję i po (miejmy nadzieję) krótkim cofnięciu się do przodu projektanci osiedlają się na projekcie okładki.

Mówiąc ogólnie, im dłużej projektant pracuje z zespołem, tym bardziej intuicyjny staje się ten krok. Projektanci zazwyczaj współpracują bezpośrednio z artystą, choć często zdarza się, że wytwórnia działa jako łącznik. Czasami z dużymi wytwórniami mogą być zaangażowani kierownicy produkcji, drukarze i inni projektanci. Im mniejszy jest artysta, lub im bardziej niezależny, tym mniej osób pracuje z projektantem. Proces jest zasadniczo taki sam podczas pracy w domu.

Są chwile, kiedy wytwórnia muzyczna lub sami muzycy mają bardzo konkretne wyobrażenie o tym, jak chcą wyglądać okładki albumów i inne towary.

Mogą mieć na myśli zdjęcia lub projekty i mogą zdecydować o wszystkim, od krojów pisma po schematy kolorów. W tym przypadku projektant jest odpowiedzialny za opracowanie wizji artystycznej klienta - zazwyczaj za pomocą oprogramowania do projektowania graficznego - i umieszczenie go we właściwym formacie, który zostanie dostarczony do produkcji.

Edukacja i trening

Chociaż edukacja nie jest dla wszystkich, większość projektantów okładek albumów zazwyczaj kształci się w zakresie sztuk plastycznych lub projektowania graficznego i próbuje dostać się do prestiżowych instytucji, takich jak Rhode Island School of Design i CalArts w Los Angeles. Wartość szkolenia i prawdziwa nauka rzemiosła nie mogą być niedoceniane.

Postęp

Dni projektantów gwiazd rocka dobiegły końca w latach 70-tych. To wtedy król był winylem. W dzisiejszych czasach wielu projektantów urozmaica, ponieważ artysta może również potrzebować logo, wzoru koszulki, tła i innych elementów graficznych, aby wspomóc swoje wycieczki.