Wielkie trzy etykiety rekordowe

Etykiety te kontrolują większość rynku

Jeśli jesteś fanem muzyki, prawdopodobnie wydaje się, że są dosłownie setki wytwórni muzycznych rozsianych po całym świecie. Nowe wytwórnie nagraniowe tworzone są codziennie, aby zaspokoić odbiorców niszowych i style muzyczne, prawda? Tak ale...

Te firmy to tylko filie głównych marek. W rzeczywistości istnieją tylko trzy główne wytwórnie płytowe. Wszyscy inni żyją pod parasolami korporacyjnymi.

W przeszłości istniały cztery główne wytwórnie - EMI była kiedyś jedną z nich - ale Universal Music kupiło EMI w 2012 roku. Więc gdzie kiedyś była Wielka Czwórka, teraz jest tylko Wielka Trójka.

Wielka trójka

Tytuły wytwórni Big Three to:

Etykiety te mogą stanowić prawie 80 procent rynku muzycznego lub nawet więcej w zależności od roku, chociaż szacuje się, że w 2016 r. Będzie to około dwie trzecie.

Jak wpływają artyści

Artyści, którzy są podpisani na jednej z tych znaczących wytwórni, są albo podpisani do centralnej wytwórni, albo podpisani do filii tej wytwórni. Zespół może być podpisany z Sony lub może być podpisany z Columbia Records, która jest filią Sony. Te drugorzędne marki mają własny personel, podpisują własnych artystów i podejmują większość własnych decyzji finansowych, ale ostatecznie muszą odpowiedzieć na swoją firmę macierzystą. "Główna" firma ustala ogólny budżet i podejmuje decyzje dotyczące np. Redukcji personelu.

Słaba wydajność może zamknąć spółkę zależną. Jego artyści zostaną następnie rozdzieleni między inne filie pod główną marką. Pod tym względem hierarchiczna struktura ważnej etykiety może być dość złożona i może różnić się nieco od etykiety do etykiety.

Te wytwórnie fonograficzne "Big Three" również czasami oferują dystrybucję indie label .

Zgodnie z tymi umowami, znacząca wytwórnia oferuje wydawnictwa indie do sklepów wraz z ich własnymi wydaniami, ale nie mają one wpływu na albumy wydawane przez niezależne wydawnictwa ani na to, jak indie zarządza swoją wytwórnią.

Kontrowersje wokół Wielkiej Czwórki

Universal Music wyraziło zainteresowanie zakupem EMI w 2012 roku i złożyło ofertę w wysokości 1,9 miliarda dolarów. Grupy strażników konsumenckich opublikowały raport zachęcający rząd do wstrzymania transakcji 14 czerwca, stwierdzając, że wykup spowodowałby poważne problemy w branży. Uważali, że ta nowa megafonica byłaby w stanie zakłócić ustalanie cen, co kosztowało konsumentów znaczne kwoty pieniędzy.

W tej sprawie odbyło się przesłuchanie w sprawie kongresu, które zostało również zbadane przez władze europejskie. Po kilku miesiącach debaty amerykańscy i europejscy regulatorzy zatwierdzili przejęcie EMI. Universal Music uzyskała dostęp do dzieł kilku znaczących artystów, w tym The Beatles, Pink Floyd, Lady Gaga i Kanye West. Sprzedaż stworzyła ogromną zmianę w branży, konsolidując moc z Wielką Trójką i zmieniając krajobraz biznesowy. Wielka Trójka kontrolowała teraz zdecydowaną większość rynku muzycznego. Niektórzy artyści przenieśli się do mniejszych niezależnych wytwórni lub zdecydowali się na autopublikowanie w odpowiedzi na próbę przejęcia kontroli nad swoimi dziełami i karierami.