Jak zdobyć ofertę dystrybutora muzyki

Znalezienie dystrybutora muzyki ma kluczowe znaczenie, jeśli chcesz zobaczyć swój album w sklepach, niezależnie od tego, czy jesteś zespołem planującym wydanie albumu, czy też wytwórnią próbującą zdobyć kilka albumów. Znalezienie dystrybucji muzyki nie zawsze jest jednak łatwe. Ten przewodnik pomoże Ci rozpocząć pracę i poda wskazówki, czego powinieneś szukać u dystrybutora.

Potocz piłkę:

Próba znalezienia dystrybutora na pokładzie nie różni się znacznie od próby podpisania kontraktu z wytwórnią.

Zamiast wysyłać demo do wytwórni płytowej , zamiast tego przesyłasz swoje "demo" do dystrybutora. Oczywiście, gdy szukasz dystrybutora, twoja wersja demo jest zwykle ukończonym albumem, lub w większości przypadków twój pakiet demo będzie zawierał kilka wydań.

Aby zdecydować, którzy dystrybutorzy otrzymają od Ciebie pakiety, musisz przeprowadzić badania tak, jakbyś chciał wybrać wytwórnię płytową. Sprawdź swoją kolekcję rekordów - wiele albumów wymienia dystrybutora w notatkach wkładki . Niezależne sklepy z nagraniami mogą również być świetnym źródłem informacji - poproś kogoś o personel, aby poinformował cię, z których dystrybutorów kupuje i co o nich myślą.

Po dokonaniu krótkiej listy idealnych dystrybutorów zacznij dzwonić. Będziesz chciał się przedstawić i uzyskać kciuki do góry, aby wysłać paczkę. Więksi dystrybutorzy będą mieli interferencje personelu frontowego dla swoich menedżerów etykiet, ale będą wytrwali i będą próbowali dotrzeć do jednego z tych menedżerów, więc masz kogoś, kto oczekuje pakietu.

Dystrybutorzy często mają menedżerów etykiet, którzy mają różne gusta muzyczne, dzięki czemu dystrybutor może pracować z wieloma różnymi etykietami - upewnij się, że dotrzesz do osoby, która najprawdopodobniej znajdzie się w muzyce, którą kręcisz.

Make Your Pitch:

Teraz, o tym boisku. To, co wyślesz dystrybutorowi, jest w zasadzie pakietem promocyjnym , ale powinieneś dostosować pakiet tak, aby zawierał on informacje, które dystrybutorzy muszą znać.

Co dokładnie dystrybutorzy muszą wiedzieć? Chcą wiedzieć, że będą w stanie przekonać sklepy z płytami do zapełnienia albumu, więc chcą wiedzieć, że album będzie odpowiednio promowany. Oto kilka rzeczy, które chcesz uwzględnić w swojej ofercie dla dystrybutora:

Zwiększ swoje szanse:

Czasem powodem, dla którego znalezienie dystrybucji jest tak trudne, jest to, że jeszcze nie jesteście do tego "przygotowani" - nie macie ram, aby móc w pełni wykorzystać dystrybucję i szybko się ruszyć, jeśli jedno z waszych wydawnictw wystartuje . Poniższe rzeczy mogą zwiększyć atrakcyjność Twojego wydania / etykiety dla dystrybutorów:

Przypieczętować umowę:

Gdy dystrybutor jest zainteresowany współpracą z Tobą, pozostaje tylko ustalić szczegóły umowy. Musisz znaleźć następujące rzeczy:

Ta lista nie jest oczywiście wyczerpująca - Twoja prywatna sytuacja określi, co należy uwzględnić w umowie, a także szczegóły umowy. Najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest - zrób to na piśmie!

Rodzaje dystrybutorów

Istnieje wiele różnych form, które mogą brać dystrybutorzy - niezależni dystrybutorzy, którzy pracują wyłącznie z etykietami indie , dystrybucja za pośrednictwem dużej wytwórni, dystrybucja za pośrednictwem większej etykiety niezależnej - istnieje kilka różnych konfiguracji, które można wykorzystać do dystrybucji.

Ale kiedy zajmujesz się dystrybucją dystrybutorów, należy zwrócić uwagę na dwa podstawowe typy - dystrybutor typu dystrybucyjnego, który współpracuje z każdym, kto się pojawi, i selektywnymi dystrybutorami, którzy wybierają etykiety na swoich listach (zauważ, że używam tych terminów dla wyłącznie opisowe - dystrybutorzy zwykle nie są w ten sposób określani). Oto różnica:

Dystrybutorzy Clearinghouse

Tego rodzaju dystrybutorzy działają wyłącznie jako pośrednicy między etykietami i sklepami. Są gotowi dodać niemal każdą etykietę do swoich książek i dostarczą twój produkt, jeśli zaczną zamawiać sklepy, ale nie będą aktywnie próbować sprzedawać Twojego albumu do sklepów. Od Ciebie zależy promocja muzyki tak, aby sklepy miały na uwadze (często komunikuje się bezpośrednio ze sklepami). Jest kilka problemów z tego rodzaju dystrybucją:

Mimo to istnieje kilka korzyści:

Selektywni dystrybutorzy

Tego rodzaju dystrybutorzy zdecydują się na współpracę z Tobą w bardzo podobny sposób, jak wytwórnia zdecyduje się na współpracę z zespołem. Będą ściśle związani z Twoim harmonogramem wydań, pracując z Tobą, aby upewnić się, że promocja ma miejsce przed datą premiery i pojawi się dobry czas na wydanie twoich albumów (będą one miały swój wewnętrzny ślad po wydaniu innych wydań, dzięki czemu mogą skierować Cię w stronę daty, w której nie zostaniesz pokonany przez album z dużymi biletami). Jest to idealny rodzaj dystrybucji z kilku powodów:

Istnieje jednak kilka problemów, które mogą się pojawić:

Jeśli szukasz pierwszej oferty dystrybucyjnej , oczywiście idealnym rozwiązaniem jest kontakt z selektywnym dystrybutorem. Ostatecznie jednak potrzebujesz tylko swojego albumu na półkach, a dystrybutor giełdy rozrachunkowej również może go tam zdobyć. Nie ma nic złego w podejmowaniu jakiejkolwiek umowy dystrybucyjnej, jaką możesz uzyskać, kiedy zaczynasz i używasz tego, aby ustawić cię na lepszą dystrybucję w przyszłości.