Oferty na produkcję muzyczną i dystrybucję w przemyśle muzycznym

Nie tak często jak kiedyś, oferty M & D mogą pomóc małym wytwórniom

W branży muzycznej umowa dotycząca produkcji i dystrybucji (M & D) odnosi się do standardowego porozumienia umownego między wytwórnią a dystrybutorem muzyki . Zgodnie z umową M & D, dystrybutor płaci za koszty produkcji albumu od prasowania do drukowania etykiet, a następnie odejmuje te koszty od sprzedaży (wraz z uprzednio określonym procentem zysku). Firmy oferujące tego typu oferty często oferują inne usługi, takie jak marketing.

Tego typu umowy stają się coraz mniej istotne w obliczu spadającej sprzedaży muzyki i zwiększonej dystrybucji cyfrowej, ale z punktu widzenia wytwórni płytowej, zwłaszcza indie label , transakcja M & D może być ratunkiem dla osób, które planują produkować fizyczne kopie albumów. .

Dlaczego oferty M & D są dobre dla etykiet rekordów

W przypadku wytwórni fonograficznych transakcje M & D mają sens, ponieważ mogą nagrywać rekordy bez żadnych wydatków z góry. Oznacza to mniej zakłóceń w sytuacji finansowej firmy, co może być znaczącym plusem dla niezależnych i małych wytwórni. Tradycyjnie, duże wytwórnie płytowe rzadko wchodzą w transakcje M & D.

Rekordowe etykiety płacą mniej za produkcję w ramach umowy M & D, ponieważ dystrybutor produkuje albumy w dużych ilościach, pozwalając wytwórni na spieniężenie swoich preferencyjnych stawek. A ponieważ dystrybutor zainwestował w wydanie, będą zmotywowani, aby wprowadzić go do sklepów i dokonać sprzedaży.

Wady umów na produkcję i dystrybucję

Oczywiście, gdzie są plusy, są minusy. Jest kilka rzeczy, o których etykiety powinny pamiętać o umowach dotyczących M & D. Po pierwsze, wytwórnia nie otrzymuje żadnych pieniędzy za swoje wydania, dopóki dystrybutor nie zwróci kosztów produkcji i ich części zysku, co może sprawić, że mały problem z przepływami pieniężnymi stanie się bardzo duży.

Jeśli harmonogram wydawania etykiety jest dość zajęty, może to doprowadzić do poważnego długu wobec dystrybutora, odsuwając tę ​​wypłatę jeszcze dalej (szczególnie, jeśli każde wydanie nie jest traktowane jako oddzielne konto).

Ale to nie jedyna możliwość długu. Jeżeli rekordowa sprzedaż jest słaba lub mniej niż oczekiwano, etykieta może również spłacać dług wobec dystrybutora.

Etykiety mogą również spowodować, że niektóre z kontroli nad wydaniami zostaną sprzedane dystrybutorom. Na przykład mogą sprzeciwić się kosztowi drukowania 16-stronicowej kolorowej broszury, jakiej żąda wytwórca lub artysta, lub przezroczystego winylu 10 ".

Linia dolna M & D Deal

Podczas gdy tego typu transakcje mogą pójść drogą dodo, dzięki strumieniowej muzyce i spadkowi sprzedaży albumów fizycznych, dla niezależnych wytwórni płytowych mogą być kluczowym sposobem utrzymania zdrowych przepływów pieniężnych.

Powiązane artykuły

Różnica między licencjonowaniem a dystrybucją

Koszty wytworzenia i wydania zapisu