Oznaczenie znakiem handlowym Twojej nazwy etykiety

Poznaj podstawowe zasady ochrony nazw handlowych

Jeśli twoja wytwórnia jest zarejestrowaną firmą, twoja nazwa etykiety to Twoja "nazwa handlowa". Według Small Business Administration nazwa handlowa jest oficjalną nazwą, pod którą firma prowadzi interesy. Jest również określany jako DBA lub nazwa firmy, fikcyjnej nazwy lub przybranego imienia.

Ale kiedy prowadzisz firmę, która oferuje podobną usługę konkurentom, zasady dotyczące praw autorskich do tej nazwy handlowej mogą Cię zaskoczyć.

Krótko mówiąc, nie możesz.

Umowa z nazwami handlowymi

Nazwy handlowe nie są oficjalnie chronione prawem autorskim, więc technicznie rzecz biorąc, ktoś mógłby założyć wytwórnię płytową o tej samej nazwie. Jak ujął to SBA, "nazwa handlowa nie zapewnia żadnej ochrony marki ani nie zapewnia nieograniczonych praw do używania tej nazwy".

To może wydawać się trochę przerażające, ale większość wytwórni nie spełnia wymagań dotyczących znaku towarowego. Znak towarowy to marka usługi lub produktu, który możesz udowodnić, że jest unikalny w porównaniu z innymi firmami. Jest bardzo mało miejsca, aby to zrobić jako wytwórnia płytowa; chyba że wymyśliliście nową technikę nagrywania lub znaleźliście inny sposób na naciśnięcie fizycznych albumów, których nikt wcześniej nie używał, wasza wytwórnia nie robi nic wyjątkowego.

Ale to, że prawdopodobnie nie będziesz w stanie znakować swojej nazwy wytwórni płytowej, nie oznacza, że ​​nie możesz zrobić czegoś, co wzmocni Twoją markę.

Oczywiście, będziesz mieć stronę internetową z nazwą domeny, która pasuje (tak ściśle jak to możliwe) do nazwy twojej etykiety, ale warto byłoby kupić kilka nazw domen, które są naprawdę blisko, jak wersje .net lub .org.

Zbuduj wyjątkową markę

Miej logo etykiety i wyraźny zestaw numerów katalogowych dla twoich produktów.

Jeśli prowadzisz wytwórnię indie, zawsze promuj swoją etykietę wraz z nowymi wydaniami. Twórz konta w mediach społecznościowych dzięki unikatowemu logo, osobowości lub głosowi, a także spraw, by Twoi artyści byli ambasadorami marki, którzy reprezentują twarz Twojej marki.

Spraw, aby budowanie tożsamości swojej etykiety nagrania było priorytetem na wypadek, gdyby ktoś inny pojawił się i wymyślił to samo imię lub, próbując naruszyć twój sukces, wybierając podobne imię. Im bardziej jesteś ugruntowany, tym mniej prawdopodobne jest, że ktoś będzie działał z ideą odrywania twojego imienia. To może wydawać się sprzeczne z intuicją; w końcu twoja ustalona nazwa wytwórni może otworzyć drzwi dla pretendenta, ale błyskawica prawie natychmiast się podniesie. Każdy, kto poważnie myśli o założeniu własnej firmy, zda sobie sprawę, że o wiele lepiej jest budować własną markę.

Jeśli nie jesteś pewien, poszukaj pomocy

Oczywiście powinieneś zasięgnąć porady prawnika w sprawach biznesowych, w których nie masz pewności co do prawa lub jeśli uważasz, że ktoś próbuje ukraść twoją własność intelektualną lub pomysły. Najlepszym ekspertem od spraw prawnych jest ktoś, kto zna przemysł muzyczny i zna najnowsze zasady i przepisy.

Podane tu informacje mają charakter ogólny i nie zastępują porady prawnej. Ponadto przepisy dotyczące znaków towarowych i procesów aplikacji są specyficzne dla danego kraju. Opisane sytuacje wykorzystują prawo Stanów Zjednoczonych jako podstawę.