Wskazówki dotyczące tworzenia szablonu formularza referencyjnego

Opinie są potężnym narzędziem sprzedaży, jeśli są poprawnie obsługiwane. A opinie klientów są często najbardziej skutecznym typem, ponieważ są najbardziej wiarygodne. Mądry sprzedawca zgromadzi grupę referencji do wykorzystania w przekonaniu potencjalnych klientów do zakupu.

Wywiaduj swoich klientów

Najskuteczniejszym, aczkolwiek czasochłonnym sposobem na uzyskanie referencji jest rozmowa z najlepszymi klientami, napisanie referencji, w tym bezpośrednich i dokładnych ofert, i wydrukowanie jej w profesjonalnie wyglądającym formacie, takim jak list lub broszura.

Ten proces wymaga pewnego planowania, ponieważ trzeba znaleźć klientów, którzy są chętni do pomocy, ustalić czas na przeprowadzenie wywiadu i sporządzenie prawdziwego pisemnego oświadczenia.

Przygotowana forma

Następnym najlepszym sposobem jest wypełnienie formularza pisemnego dla zainteresowanych klientów, a następnie wstawienie wycen z tego formularza do standardowego szablonu referencji. Ta metoda zajmuje znacznie mniej czasu i daje szybsze wyniki, ale zazwyczaj skutkuje mniej skutecznym produktem końcowym.

Jedną z metod, która po prostu nie działa, jest siedzenie i czekanie, aż Twoi klienci obsypią Cię referencjami. Smutne, ale prawdziwe, jeśli twój produkt działa dobrze dla klienta, nie myślą o tym. Jedynym momentem, w którym prawdopodobnie pojawisz się w umyśle klienta, jest sytuacja, w której coś pójdzie nie tak, w takim przypadku prawdopodobnie nie będą one brały pod uwagę referencji (a przynajmniej nie będą używane jako narzędzie sprzedaży!).

Najlepiej będzie, jeśli chcesz zbierać referencje od szerokiej gamy typów klientów.

Im bardziej związany jest potencjalny klient z referencją, tym lepiej - więc posiadanie wielu możliwych próbek zwiększa twoje szanse na znalezienie dobrego dopasowania dla trudnej perspektywy. Pokazuje również, że Twój produkt działa dobrze dla wielu różnych typów klientów.

Referencje

Jeśli Twoja firma jest zupełnie nowa lub sprzedajesz nowy produkt i nie masz wielu klientów, możesz uzyskać referencje, rozdając darmowe próbki swojego produktu w zamian za pisemną ocenę od odbiorców.

Pamiętaj o umieszczeniu informacji w miejscu, w którym możesz wykorzystać cytaty z nich w swoich materiałach marketingowych.

Notatki z podziękowaniami

Mam nadzieję, że już teraz wysyłasz podziękowania do nowych klientów zaraz po zamknięciu sprzedaży. Możesz dołączyć prośbę o referencje do samej notki z podziękowaniami, a wkrótce usłyszysz o niej opinie. Albo zasugeruj, aby wysłali Ci e-mailem kilka linijek dotyczących ich doświadczeń z twoim produktem, lub dołącz wyżej wspomniany wcześniej napisany referencyjny formularz z notatką.

Jeśli chcesz szybko zgromadzić duży zasób referencji, spróbuj zaoferować pewną zachętę dla klientów. To może być tak proste, jak odwołanie się do ich dumy, mówiąc im, że ich nazwa i historia będą widoczne w dokumentach marketingowych. Możesz też zaoferować kupon, darmowy prezent lub inną zachętę, aby uzyskać referencje.