Czy można zwolnić za dzwonienie u chorych?

Wielu pracowników unika czasu wolnego od pracy, nawet gdy są chorzy, z obawy, że mogą stracić pracę. Niestety, ta troska jest często uzasadniona. Ale nieprzyjmowanie dni choroby w razie potrzeby może mieć wiele szkodliwych konsekwencji, zarówno dla własnego zdrowia i długoterminowej produktywności, jak i dla zdrowia pracowników, z którymi będziesz współpracować w pracy.

Aby pomóc Ci zrównoważyć ryzyko związane z podjęciem decyzji o wzięciu udziału w dniu wolnym, oto wstępny przegląd zasad dotyczących osób, które mogą i nie mogą zostać zwolnione z powodu choroby.

Indywidualni pracodawcy będą oczywiście mieć własną politykę dotyczącą zwolnień lekarskich , ponieważ firmy mogą oferować bardziej hojny urlop, niż wymaga tego prawo. Szczegóły mogą się różnić w zależności od stanu, a prawa mogą z czasem ulegać zmianie.

Należy pamiętać, że chociaż niektórzy pracodawcy mogą rzeczywiście niesłusznie zwolnić chorych pracowników, w większości przypadków można zwiększyć szanse na powrót do pracy tylko przez wezwanie chorego, gdy faktycznie jesteś pod wpływem pogody. Na przykład, jeśli masz długą historię dzwonienia w "chorym" w poniedziałki, twój szef może być mniej skłonny do wiary w ciebie, kiedy naprawdę zachorujesz.

Jeśli masz nietypową sytuację medyczną, rozważ proaktywne omówienie sprawy ze swoim przełożonym. Możesz być w stanie coś wymyślić.

Czy można zwolnić za dzwonienie u chorych do pracy?

W wielu stanach zatrudnienie uważa się za "do woli", chyba że podpisana umowa określa inne warunki. Zatrudnienie w dowolnym momencie oznacza, że ​​możesz w każdej chwili zrezygnować z objaśnienia bez żadnych wyjaśnień, a także możesz zostać zwolniony przez pracodawcę w dowolnym momencie bez żadnych wyjaśnień.

Jednym z praktycznych rezultatów zatrudnienia na stanowisku jest to, że twój szef może zwolnić cię po prostu z powodu choroby, chyba że masz umowę indywidualną lub związkową, która mówi inaczej (przynajmniej w większości przypadków). Na szczęście istnieje kilka ważnych wyjątków.

Ustawa o Amerykanach z niepełnosprawnościami

Pracownicy z dobrze udokumentowaną niepełnosprawnością, zgodnie z definicją zawartą w ustawie o Amerykanach z niepełnosprawnościami , lub ADA, mogą być chronieni przed ostrzałem z powodu choroby związanej z ich niepełnosprawnością.

ADA wymaga również od pracodawców wprowadzenia innych rozsądnych warunków zakwaterowania dla pracowników niepełnosprawnych. Zasadą jest zapewnienie, że wykwalifikowane osoby mogą swobodnie uczestniczyć w miejscu pracy, niezależnie od statusu niepełnosprawności.

Zasadniczo Twoim obowiązkiem jest ujawnić każdą niepełnosprawność, na którą chcesz się zakwaterować. Twój pracodawca będzie miał własne zasady dotyczące tego, jak ujawnić i udokumentować twoje potrzeby. Jeśli potrzebujesz rozszerzonego zwolnienia lekarskiego przez ADA, musisz przedyskutować problem ze swoim pracodawcą przed podjęciem urlopu.

Ustawa o urlopie rodzinnym i lekarskim

Ustawa o urlopie rodzinnym i lekarskim (FMLA) zapewnia określonych pracowników pracujących dla organizacji zatrudniających ponad 50 pracowników, z 12-tygodniowym okresem pracy w ciągu 12 miesięcy. Kryte sytuacje obejmują ciążę i opiekę nad noworodkiem, poważny stan medyczny, opiekę nad najbliższym członkiem rodziny z poważnym problemem zdrowotnym oraz układ adopcji.

Urazy w miejscu pracy

Możesz być chroniony przed ostrzałem z powodu obrażeń związanych z pracą lub chorób wynikających z przepisów o wynagradzaniu pracowników. Jeśli twoja praca sprawia, że ​​jesteś chory, to twój pracodawca musi zapłacić za leczenie i dać ci czas na powrót do zdrowia. Wadą jest to, że w niektórych przypadkach może być trudno udowodnić, że twoje obrażenia lub choroba są związane z pracą - a niektórzy pracodawcy zwolnią pracowników, którzy prawdopodobnie zachorują lub zostaną ranni, aby uniknąć roszczeń odszkodowawczych pracowników.

Monitorowanie i badania

Sprawdź w Departamencie Pracy swojego stanu, czy istnieją przepisy państwowe, które mogą zapewnić dodatkowe prawa. Badaj także prawo federalne, ponieważ lista ta może nie być kompletna i zrozumieć zasady obowiązujące u twojego pracodawcy. Bądź proaktywny; nie czekaj, aż będziesz chory, aby poznać swoje prawa. Pamiętaj, że ochrona prawna i polityka firmy nie stanowią gwarancji, że twój pracodawca nie zwolni cię z pracy w celu wezwania chorego (prawdopodobnie pod pozorem zwolnienia lub innej wymówki).

Przejrzyj najczęściej zadawane pytania na temat wyrzucania , więc wiesz, czego się spodziewać, jeśli ci się to przydarzy.