Co to jest elastyczny harmonogram pracy?

Elastyczne harmonogramy pozwalają pracownikom zmieniać godziny przyjazdu i wyjazdu z pracy lub wybrać dni, w których pracują. Na przykład pracownik może zostać wpuszczony w dowolnym czasie między godziną 9 a 11 rano i pozostawić dowolny czas pomiędzy 5 rano a 19 wieczorem. Mogą też zezwolić na start w piątek, jeśli zgodzą się pracować w niedzielę.

Alternatywa dla tradycyjnego tygodnia pracy

Jako alternatywa tradycyjnego tradycyjnego harmonogramu pracy od 9 do 17, 40-godzinnego, elastyczne harmonogramy pracy stają się coraz powszechniejsze wśród pracowników.

Istnieje wiele opcji pracy i niezależnych, które oferują elastyczne harmonogramy .

Elastyczne harmonogramy są szczególnie popularne w start-upach i mniejszych firmach, w których pracownicy mogą wybierać daty i godziny pracy, o ile wykonują całą swoją pracę.

Z ankiety przeprowadzonej przez YouGov.com wynika, że ​​69% ankietowanych Amerykanów wolałoby wcześniejszy harmonogram prac. Siedemnaście procent wolało harmonogram od 8 do 16, podczas gdy 14 procent chciałoby pracować w godzinach 7: 00-15: 00. Prawie 20 procent wolałoby późniejszy harmonogram. Dwadzieścia procent milenialów nie miałoby nic przeciwko wchodzeniu do pracy po 9 rano i pracy wieczorem. Późniejszy czas rozpoczęcia jest nieco mniej popularny wśród pokolenia X (19%) i tych 55 i więcej (17%).

Korzyści dla pracowników

Pracownicy cenią elastyczne harmonogramy jako sposób na zbilansowanie obowiązków służbowych i niepracowniczych. Elastyczne harmonogramy są pomocne dla pracowników, którzy wychowują rodziny, uczęszczają do szkoły wyższej, dojeżdżają na duże odległości, podróżują lub równoważą wiele miejsc pracy.

Wady dla pracowników

Elastyczne harmonogramy mogą czasem utrudnić łączenie się ze współpracownikami - zwłaszcza jeśli współpracownicy pracują również w nietypowych godzinach. O ile wszyscy w zespole nie znajdują się na tej samej stronie, może to prowadzić do mniejszej współpracy, więcej czasu poza godzinami pracy i większego stresu.

Korzyści dla pracodawców

Pracodawcy cenią elastyczne planowanie jako metodę rekrutowania i zatrzymywania pracowników oraz zwiększania zadowolenia z pracy i produktywności. Elastyczny harmonogram pomaga również budować zaufanie między pracownikami i ich menedżerami, ponieważ pracownicy często muszą zarządzać własnymi harmonogramami (z nadzorem pracodawcy) i przejmować odpowiedzialność za wykonanie pracy nawet w nieregularnym terminie.

Kiedy pracodawca zapewnia opcję elastycznego harmonogramu, harmonogram jest zatwierdzany przez przełożonego pracownika w zależności od potrzeb miejsca pracy i prośby pracownika o elastyczność.

Wady dla pracodawców

Tworzenie elastycznych harmonogramów wymaga planowania i organizacji - oraz menedżerów, którzy zostali przeszkoleni w zakresie wdrażania nietradycyjnych harmonogramów pracy. Przynajmniej początkowo wymaga to nieco więcej wysiłku ze strony pracowników w celu koordynacji.

Istnieje również możliwość, że niektórzy pracownicy skorzystają z alternatywnego harmonogramu, aby poświęcić mniej pracy. Jeśli nie korzystasz z systemu kart dziurkowanych, może być trudno stwierdzić, czy twój pracownik od 7 rano do 3 wieczorem pojawia się o każdej porze każdego dnia - szczególnie, jeśli jest to jedyny, który pracuje nad tym konkretnym harmonogramem.

Z drugiej strony bardziej oddani pracownicy mogą skończyć poświęcić więcej godzin, śledząc wszystkich.

To brzmi dobrze w teorii, ale może być również receptą na wypalenie. Nie chcesz, aby twoi najlepsi zawodnicy cały czas nosili resztę drużyny.

Jak zapytać pracodawcę o elastyczny harmonogram

Jeśli chcesz zmienić godziny pracy, ważne jest, aby mieć świadomość zarówno zalet, jak i wad z punktu widzenia pracodawcy. Oznacza to poszukiwanie sposobów na zminimalizowanie potencjalnego wady przy jednoczesnym podkreślaniu korzyści dla firmy.

Aby przekonująco przedstawić swoją sprawę, wykonaj następujące czynności:

  1. Przekroczyć oczekiwania. Menedżerowie są bardziej skłonni zapewniać korzyści, takie jak elastyczny harmonogram pracownikom, którzy są już najlepszymi wykonawcami. Upewnij się, że przewyższasz wszystkie swoje cele, zanim zapytasz.
  2. Zaproponuj program pilotażowy. Nie pytaj o zupełnie inny harmonogram od początku nietoperza. Najpierw spróbuj wersji na mniejszą skalę, aby rozwiązać problem, zanim przejdziesz na pełny etat. Jako bonus pomoże ci to ustalić, czy lubisz pracować nad innym harmonogramem - coś, czego naprawdę nie będziesz wiedzieć, dopóki nie spróbujesz.
  1. Wyznaczone cele. Koordynuj ze swoim menedżerem, aby ustalić oczekiwania. Czy zalogujesz się o określonej godzinie każdego ranka, nawet jeśli nie będą w biurze przez kolejne dwie godziny? Czy będziesz się meldować o określonych porach w celu oceny postępów i upewnienia się, że potrzeby zespołu są spełnione?
  2. Przewiduj problemy. Upewnij się, że twoja prośba pasuje do Twojego stylu pracy przed przesłaniem. Jeśli wiesz, że poranki są dla ciebie ciężkie, nie sugeruj na przykład przyjścia za dwie godziny wcześniej. Zastanów się także, co (i kto) potrzebujesz, aby wykonać swoją pracę. Jeśli twój partner projektu przyjdzie o 10 rano, wczesny start może nie mieć sensu.
  3. Excel w twojej pracy. Gdy masz już elastyczny harmonogram, upewnij się, że zachowasz go, wykonując swoją pracę najlepiej jak potrafisz. Informuj swojego menedżera i spełniaj swoje cele, a będziesz mógł w pełni wykorzystać swoje godziny pracy.

Czytaj więcej: Co to jest praca w niepełnym wymiarze godzin? | Co to jest praca w pełnym wymiarze godzin? | Ile zarabiam za nadgodziny? | Rodzaje harmonogramów pracy