Dowiedz się, jeśli potrzebujesz listu motywacyjnego

Dowiedz się, kiedy należy przesłać list motywacyjny z CV

Czy naprawdę potrzebujesz listu motywacyjnego, gdy starasz się o pracę? Zastanawiasz się, czy uda Ci się przetrwać tylko przez wznowienie - szczególnie, jeśli firma nie wymaga konkretnego listu motywacyjnego .

To naturalne, że się zastanawiam. W końcu pisanie listów motywacyjnych może być czasochłonnym zadaniem. Jeśli istnieje możliwość pomijania pracy związanej z pisaniem jednego, jest to kuszące. Ale w większości przypadków, a zwłaszcza gdy ogólny rynek pracy lub twoja konkretna branża jest konkurencyjna, list motywacyjny pomoże ci w uzyskaniu Twojej kandydatury.

Zrobione prawidłowo, podkreśli najbardziej odpowiednie umiejętności i kwalifikacje do pracy.

Twój list motywacyjny to dobry sposób na pokazanie pracodawcy tego, co chcesz o nim wiedzieć, bez konieczności sprawdzania go przez menedżera ds. Zatrudnienia.

(Prawie) Zawsze wysyłaj list motywacyjny

Wielu ekspertów od kariery zgadza się, że wysłanie listu motywacyjnego jest prawie zawsze najlepszą decyzją. Susan Heathfield, ekspert ds. Zasobów ludzkich, mówi: "Twój list motywacyjny jest szczególnie ważny - to szansa, by poszukiwacz pracy mógł pomóc potencjalnemu pracodawcy zobaczyć, że umiejętności i doświadczenie kandydata pasują do tego, czego poszukuje pracodawca." Dobrze napisany list motywacyjny wyróżnia Twoją aplikację . "

Specjalista ds. Kariery Heather Huhman zauważa, że ​​"listy motywacyjne pozwalają - w formie narracji - powiedzieć pracodawcy dokładnie, dlaczego zatrudnienie, zamiast wielu innych kandydatów, jest dobrą decyzją."

List motywacyjny może wywrzeć dobre wrażenie na przyszłym pracodawcy i jest doskonałym sposobem, aby pokazać temu pracodawcy, dlaczego jesteś silnym kandydatem do pracy.

Życiorysy są pomocne w przejrzeniu Twojej kariery, ale list motywacyjny może opowiedzieć historię o konkretnym, odpowiednim doświadczeniu. Są także szansą na pochwalenie się Twoją osobowością.

Listy przewodnie stanowią również przydatny sposób na wyjaśnienie wszelkich potencjalnych problemów pracodawcy dotyczących Twojej kandydatury, takich jak luki w zatrudnieniu lub fakt, że będziesz musiał przenieść się do pracy.

Krótko mówiąc, list motywacyjny umożliwia napisanie przekonującego argumentu na swoją kandydaturę. Dlaczego chcesz pominąć tę okazję? Nawet jeśli podanie o pracę nie wymaga listu motywacyjnego, możesz wysłać go mimo to. Często pracodawcy oczekują listu motywacyjnego, nawet jeśli nie proszą o niego bezpośrednio. Wysłanie go - szczególnie gdy nie jest to wymagane - pokazuje, że jesteś zmotywowanym kandydatem.

Kiedy nie wysyłać listu motywacyjnego

Jeśli ubiegasz się o pracę w trybie online i nie ma możliwości przesłania lub przesłania listu motywacyjnego, nie martw się o to. Nie potrzebujesz tego. Kiedy pracodawca określa dokładnie, czego chce w aplikacji o pracę (wznowienie, referencje itp.), Nie musisz pisać listu motywacyjnego, jeśli nie jest on uwzględniony na liście pracodawców.

Upewnij się, że to jest dobre

Chociaż dobrze napisany list motywacyjny może zwiększyć twoje szanse na uzyskanie wywiadu, jest również prawdą odwrotna. Źle napisany list motywacyjny prawdopodobnie spowoduje, że pracodawca odrzuci Twój wniosek. Dlatego wysyłaj tylko jeden, jeśli masz czas na napisanie jasnego, zwięzłego i profesjonalnego listu, który stanowi silne pole do popisu dla uzyskania wywiadu.

Upewnij się, że piszesz ukierunkowany list motywacyjny, który konkretnie wiąże twoje wrażenia z pracą.

Zachowaj krótkość i słodycz - celuj od trzech do pięciu akapitów - każdy ustęp koncentruje się na aspekcie Twojej kandydatury. Przeczytaj dokładnie opis stanowiska, aby upewnić się, że Twój list motywacyjny naprawdę przemawia do wymaganych kwalifikacji. Podsumowując, chcesz wyjaśnić, dlaczego byłbyś korzystny dla firmy na tym stanowisku.

Na koniec należy dokładnie edytować swój list motywacyjny. Literówki i błędy gramatyczne będą wskazywać pracodawcom niechlujną etykę pracy. Skorzystaj z tych wskazówek do korekty, aby zacząć sprawdzać swój list motywacyjny pod kątem błędów.

Przejrzyj próbki listu motywacyjnego

Zanim zaczniesz, sprawdź te przykłady listu motywacyjnego, aby uzyskać pomysły na własne listy. Chociaż nie chcesz dokładnie kopiować tych próbek, ich czytanie pomaga ci określić, jaki rodzaj dźwięku jest odpowiedni. Ponadto poświęć trochę czasu na sprawdzenie, jak poprawnie sformatować list motywacyjny - menedżer ds. Rekrutacji zauważy, że nie zastosujesz się do tych wytycznych.

Więcej informacji na temat listów motywacyjnych: jak długo powinien obowiązywać Twój list motywacyjny? | Czy należy dołączyć list motywacyjny, gdy nie jest wymagany?