5 pytań, które należy zadać, aby uzyskać referencje na temat kandydatów do pracy

Zadawaj pytania, które potwierdzą uczciwość Twojego kandydata

Niezależnie od tego, czy chcesz zatrudnić nowego dyrektora firmy, czy nowego osobistego asystenta, znalezienie odpowiedniego kandydata na stanowisko nie zawsze jest łatwe. Po przejściu przez wszystkie aplikacje i wznowienia, nadal musisz przeprowadzić wywiad z wieloma osobami, a następnie sięgnąć po referencje, aby ustalić, kto jest najlepiej wykwalifikowany i kto jest odpowiedni dla danej pracy.

Jeśli masz ochotę całkowicie pominąć odwołania, nie rób tego.

Najlepszym sposobem sprawdzenia, czy kandydat jest uczciwy co do jego umiejętności, danych dotyczących zatrudnienia i kwalifikacji, jest sprawdzenie ich osobiście.

O co należy zapytać, gdy dzwonisz do referencji? Jakie pytania dadzą ci najlepszy wgląd w niezawodność i umiejętności potencjalnego kandydata? Jak najlepiej wykorzystujesz sprawdzanie referencji?

Pięć pytań do pytania podczas sprawdzania referencji

Aby odpowiedzieć na te pytania i uprościć proces sprawdzania referencji, poniżej przedstawiamy pięć szczegółowych pytań, które należy zadać.

Jakie obowiązki miał kandydat podczas pracy z tobą? Jest to podstawowe pytanie, które pozwala uzyskać obiektywne informacje na temat pracy, którą kandydat wykonał gdzie indziej.

Czy poprzednia praca obejmowała takie same obowiązki jak ta, na którą zatrudnisz? (Niektóre badania wskazują, że potencjalnie, twoimi najbardziej udanymi zatrudnionymi są ludzie, którzy wykonali bardzo podobną pracę z powodzeniem u innego pracodawcy.)

Czy ta poprzednia praca polegała na zupełnie innym zestawie umiejętności? Czy to odniesienie daje ci pewność, że kandydat może wypełniać obowiązki związane z rolą, którą zatrudniłeś, czy nie?

Jakie były zalety kandydata jako pracownika? To pytanie daje szansę na śpiewanie pochwały kandydata, coś, do czego większość referencji jest przygotowana, szczególnie jeśli kandydat ostrzegł, że odwołasz się do niego.

Jakie obszary wymagały rozwoju, które zostały zakomunikowane kandydatowi i jak na nie zareagował? Nie tylko chcesz wiedzieć o mocnych stronach, ale także poznać słabości kandydata - informacje, które trudniej zdobyć w szybkim sprawdzaniu referencji.

To jest pytanie, które pozwala łowić po więcej informacji. Według Miriam W. Berger w krajowej firmie rekrutacyjnej DRG, "To pytanie jest dobrym sposobem na uzyskanie informacji na temat słabych wyników, które w innym przypadku nie zostałyby zgłoszone jako referencje. Słuchaj uważnie, ponieważ odniesienie opisuje, w jaki sposób kandydat zareagował na potrzeby i kierunek poprawy wydajności. "

Czy możesz mi powiedzieć o kandydacie na stanowisko w twojej firmie - czy otrzymał podwyżki, promocje, obniżki itd.? Jaka była jego pensja po zatrudnieniu? Dlaczego on odszedł? Chociaż to pytanie jest dość obiektywne, da ci cenne informacje na temat szczegółów poprzedniej pracy kandydata.

Postępy i podbicia pokazują, że kandydat poruszał się do przodu i wzrastał. Demotions może ujawnić problemy, z którymi nie będziesz mieć do czynienia we własnej firmie.

Podobnie, odkrycie, dlaczego kandydat opuścił poprzednią rolę, pozwala z góry wiedzieć o potencjalnych problemach związanych z charakterem, związanych z kandydatem, którego zwolniono, lub o ewentualnym opuszczeniu pracy.

Czy jest coś jeszcze, co powinienem wiedzieć przed zatrudnieniem tego kandydata? Za każdym razem, gdy "nawiązałeś kontakt z osobą, która chce z tobą porozmawiać, wykorzystaj swój szczęśliwy majątek, zadając pytania otwarte, które wymagają dogłębnych odpowiedzi", mówi HCareers.com.

"W granicach rozsądku, daj referencje dostateczną możliwość odpowiedzi tak wszechstronnie, jak oni są gotowi." Nie tylko danie tej osobie odrobiny dodatkowego czasu i możliwości udzielenia informacji zwrotnej pomoże ci zdobyć więcej informacji, ale także uzupełni perspektywę możesz mieć o kandydacie.

Zawsze kończ swoją rozmowę pytaniem, czy jest coś jeszcze, co powinieneś wiedzieć. Daj referencji szansę uzupełnienia luk o inne istotne szczegóły.

Oprócz powyższych pytań, należy zwrócić uwagę na podtekst w rozmowie - jak osoba zatrzymuje się, waha się lub ma trudności z odpowiedzeniem na konkretne pytanie.

Niektóre referencje niechętnie przekazują złe lub negatywne informacje o kandydacie, ale uważnie słuchając wskazówek słownych, możesz zdobyć cenne wskazówki, że kandydat ma potencjalny problem, który musisz rozwiązać, gdy zatrudnisz kandydata.