Jak możesz uniknąć spalenia mostów, gdy zrezygnujesz z pracy

5 wskazówek, które pomogą Ci zrezygnować zawodowo - i nie żałośnie

Wiele osób pozostaje w pracy zbyt długo i do czasu, kiedy przestaną pracować, są naprawdę gotowi, by iść dalej. Może to spowodować, że pracownik spali mosty z menedżerami i pracownikami działu kadr na starej posadzie.

To złe wieści. W ogóle nie chcesz tego robić. Nie ma znaczenia, czy myślisz, że nigdy więcej nie będziesz musiał spotykać się z tymi ludźmi, nadal musisz uważać, aby odejść z pracy w profesjonalny sposób.

Czemu? Nie kontrolujesz przyszłości. Możesz powiedzieć: "Mam świetną nową pracę w kolejce, więc nie potrzebuję ich jako punktu odniesienia ." Cóż, interesującą rzeczą w poszukiwaniu pracy jest to, że większość ludzi nie nazywa twojego obecnego szefa za referencję, ponieważ większość ludzi zachowuje poufność w poszukiwaniu pracy.

Do kogo dzwonią? Twój poprzedni szef. Tak więc, nie potrzebowałeś referencji tego szefa, aby uzyskać bieżącą pracę, ale możesz potrzebować referencji, aby uzyskać następną . Rekruterzy i menedżerowie ds. Rekrutacji mogą dzwonić do każdego, kogo lubią - bez ograniczeń. Mogą dzwonić tylko do osób z twojej listy lub mogą dzwonić do twojej ostatniej firmy. Nie kontrolujesz tego.

Kolejna rzecz, której nie możesz kontrolować? Kogo spotkasz w pracy. Możesz nienawidzić swojego szefa tak bardzo, że nigdy, przenigdy nie za milion lat nie będziesz pracował w żadnej firmie, w której pracował twój szef. Ale co z twoimi współpracownikami? A co z tym gościem w marketingu, z którym nigdy nawet nie rozmawiałeś?

Robisz coś głupiego ostatniego dnia, a on się o tym dowie, a pięć lat później, kiedy będziesz rozmawiać o pracę, będzie pracował w tej firmie. Menedżer ds. Zatrudnienia powie : "Hej, Joe, pracowałeś w Acme Corp. Czy znasz Jane Doe?"

I wiesz co Joe powie? Joe, który nigdy z tobą nie rozmawiał?

Nie powie: "Myślę, że była tam w tym samym czasie, ale ja nigdy z nią nie współpracowałem."

Nie, on powie: "Och, moje słowo, rzuciła bez uprzedzenia i rzuciła firmę w wir. Słyszałem, że klient pojawił się na spotkaniu, a ona zrezygnowała i nikt nie był przygotowany, a oni stracili konto z tego powodu. "Tak, firma Joe nie będzie cię zatrudniać.

Jak więc uniknąć płonących mostów? Oto pięć wskazówek.

Podaj prawidłowe zawiadomienie

W większości branż w Stanach Zjednoczonych to dwa tygodnie wcześniej . Te dwa tygodnie nie obejmują czasu urlopu, który możesz wziąć, więc nie myśl, że możesz przekazać powiadomienie, a następnie weź pod uwagę czas urlopu .

Większość firm nie zezwala ci na wzięcie urlopu po powiadomieniu, a nawet jeśli tak się stanie, nie jest to częścią twojego powiadomienia. Niektóre branże mają dłuższe normy i powinieneś upewnić się, że przestrzegasz tych norm. W przeciwnym razie twoje rzucenie zostawi zły smak w ustach wszystkich.

Dokumentuj swoją pracę

Teoretycznie celem okresu wypowiedzenia jest przeszkolenie następnej osoby. W rzeczywistości jest mało prawdopodobne, że twój szef zatrudni kogoś nowego w okresie wypowiedzenia. Więc co masz robić?

Dokumentuj, co robisz. Pamiętaj, że twój szef i współpracownicy prawdopodobnie nie znają całej codziennej pracy, którą wykonujesz i jak.

Zwróć szczególną uwagę na tych współpracowników, którzy będą musieli wypełnić za Ciebie, gdy odejdziesz:

Ta dokumentacja ma kluczowe znaczenie dla płynnego przejścia . Jeśli ułatwisz tym, którzy pozostaną w tyle, będą cię wspominać.

Pracuj do końca

Tak, masz już dwa tygodnie, więc chcesz wziąć długie lunche i spędzić większość czasu na rozmowach ze współpracownikami o tym, jak się cieszycie, że wychodzisz z tego okropnego miejsca. Wiesz, co twój szef będzie o tobie pamiętać, jeśli to zrobisz?

Nie wszystkie razy pracowałeś późno, aby załatwić sprawy. Nie razy uratowałeś dzień, wymyślając niesamowite rozwiązanie. Zapamiętuje, jak zmieniłeś się w totalnego próżniaka, kiedy powiadomiłeś.

Jeśli przestaniesz wykonywać rzeczywistą pracę przed ostatnim dniem, rozważ spalony most.

Pozostań pozytywnie o swoim miejscu pracy

Największym powodem, dla którego ludzie opuszczają miejsca pracy, nie są pieniądze ani czas dojazdu do pracy (choć absolutnie grają w nim rolę), ale ich związek z szefem . Możesz odczuć ulgę, gdy wszyscy wychodzą na nową pracę i cieszę się, że nie musisz już udawać, że jesteś szczęśliwy w okropnej pracy .

Ale musisz dalej udawać. Kiedy ludzie pytają, czy jesteś podekscytowany swoją nową pracą, odpowiedź zawsze brzmi: "Jestem naprawdę podekscytowany nowymi wyzwaniami, ale będę tęsknił za tym miejscem i moimi współpracownikami". Pomyśl o tym w ten sposób - przegapisz rozmowę o tym, jak bardzo nienawidziłeś go ze współmałżonkiem podczas kolacji.

Zachowaj te profesjonalne kontakty - profesjonalne

Możliwe jest spalenie mostu nawet po tym, jak odszedłeś dawno. W jaki sposób? Twoja sieć. Niektóre branże są ściśle powiązane, a twój stary szef i współpracownicy usłyszą o tobie , więc musisz zachować pozytywne opinie na temat swoich poprzednich pozycji.

Inne branże są na tyle duże, że niekoniecznie będziesz musiał ponownie spotkać się z tymi profesjonalistami, ale możesz spotkać się z nimi w mediach społecznościowych. Czy zrobiłeś komentarz na temat swojego starego szefa na postu na Facebooku przyjaciela? Cóż, ich bezpieczeństwo jest ustawione na przyjaciół znajomych, a jeden z ich przyjaciół jest przyjacielem twojego szefa.

Algorytmy Facebooka dodają to w paszy twojego szefa, ponieważ wspomniałaś o Acme Corp i wie, że o niej dużo mówi. Ups.

Połącz się z ludźmi z LinkedIn. Jeśli zauważysz coś w swojej dziedzinie, które może zainteresować współpracownika, wyślij mu wiadomość e-mail z napisem "Widziałeś ten biały dokument?" Zachowaj pozytywną relację i utrzymuj kontakt. Możesz potrzebować referencji w przyszłości.

Te pięć kroków jest zalecane, gdy opuszczasz pracę. Chcesz by Twój były pracodawca pomyślał o tobie w pozytywny i profesjonalny sposób. Będą, jeśli weźmiesz te pięć kroków do profesjonalizmu.