Jak pisać fikcję

Zacznij tutaj

Każdy, kto twierdzi, że pisanie nie może być nauczane, mówi nonsens: inspiracji nie można uczyć, ale pisanie z pewnością może. To umiejętność, nie różni się od, powiedzmy, gotowania. Niektórzy ludzie mają większe uznanie dla jedzenia, naturalny zmysł, jak różne smaki współpracują ze sobą. Ale nie tylko oni są w stanie zrobić smaczny posiłek. Dokładnie tak samo jest z chęcią napisania. Prawie każdy może nauczyć się umieszczać słowa na stronie w jasny, inteligentny sposób - mogą to zrobić w sposób, który opowiada historię. Jeśli Twoim celem jest napisanie opowiadania lub nauczenie się pisania lepiej, artykuły te pomogą.

 • 01 Wolne pisanie.

  Freewriting to jeden z najłatwiejszych sposobów na zanurkowanie w pisanie. Jest to technika, której używają nawet doświadczeni pisarze, gdy są zablokowani. (Wielu ludzi czuje się dobrze, pisząc bez większej struktury, ale jeśli nie jesteś jedną z tych osób, zacznij od ćwiczenia pisania lub zachęty ). Najlepszą częścią wolnego pisania jest to, że nie ma złej odpowiedzi: wszystko, co dostajesz, to A -OK.
 • 02 Napisz krótkie opowiadania.

  Jeśli nie masz pewności, jak uporządkować swoją historię, lub masz strony prozy, które chcesz ukształtować w fikcję, zacznij od przejrzenia tych podstawowych zasad. Nie zniechęcaj się, jeśli pisanie opowiadania nie wydaje się proste. Z krótką historią dużo musi się wydarzyć na stosunkowo niewielu stronach. Niektórzy ludzie są lepsi w dłuższych formach, ale jest to pomocne w myśleniu o rozpoczęciu małej fabuły.

 • 03 Działka 101.

  Teraz, gdy masz przegląd krótkiego opowiadania, zapoznaj się z każdym z elementów, zaczynając od fabuły. Fabuła jest tym, co oddziela ćwiczenie freewriting od krótkiego opowiadania. Bez względu na to, jak wspaniałe będą twoje postacie i ustawienia, historia nie zakończy się sukcesem, jeśli fabuła nie będzie brzmieć.

 • 04 postaci.

  Powiedział, że przynajmniej jedna postać powinna być dobrze rozwinięta. Ktoś z tej historii musi podjąć działanie, a ta akcja będzie wiarygodna tylko wtedy, gdy postać wydaje się realna dla czytelnika. To ćwiczenie pomoże ci rozwinąć postacie w twojej opowieści.

 • 05 Ustawienie.

  Niektórzy uważają, że ustawienie jest najważniejszym elementem opowieści, że napędza wszystko inne. Jeśli dopiero zaczynasz pisać, może to być trochę abstrakcyjne, ale weź to jako fakt: ustawienie się liczy. Pracuj nad swoim ustawieniem tutaj.

 • 06 Punkt widzenia.

  Kiedy już masz fabułę, postacie i ustawienie, musisz zdecydować, jak opowiedzieć historię: pierwsza osoba lub trzecia osoba? Trzecia osoba ograniczona lub wszechwiedząca? Ten artykuł pomoże Ci myśleć strategicznie o punkcie widzenia, zarówno przed rozpoczęciem pisania, jak i między wersjami.

 • 07 Dialog.

  Kiedy starasz się "pokazać i nie powiedzieć", dialog prawie na pewno wchodzi w grę. Ale jak zapewne zauważyłeś w swoim czytaniu, naprawdę łatwo jest pomylić. Dowiedz się, jak to naprawić.

 • 08 Styl pisania.

  Opowiadanie historii może nie być dla ciebie wyzwaniem: możesz mieć obawy dotyczące sposobu, w jaki opowiadasz swoje historie. W przeważającej części styl rozwija się naturalnie, z latami czytania i pisania. Są jednak elementy stylu, o których należy pamiętać, to jest podstawa, jeśli zechcesz. Pamiętaj o tych zasadach, gdy uczysz się pisać.

 • 09 Książki o pisaniu.

  Kontynuuj naukę pisania tymi książkami, klasykami w tym gatunku. Chociaż nie chcesz, aby twoje studiowanie pisania trzymało cię z dala od faktycznej praktyki pisania, wiele można się nauczyć z doświadczeń innych. Książki są świetną alternatywą, jeśli nie jesteś jeszcze gotowy na zajęcia z pisania .