Story Point of View

Jak wybrać odpowiedni punkt widzenia dla swojej historii

Punkt widzenia opowiadania jest perspektywą, z której opowiadana jest opowieść. Pisarze mogą opowiedzieć swoją historię w trzech perspektywach:

Jako pisarz musisz strategicznie wybrać punkt widzenia, który pozwala na najbardziej efektywne rozwijanie postaci i opowiadanie swojej historii .

Punkt widzenia pierwszej osoby

Pierwsza osoba ogranicza czytelnika do perspektywy jednej postaci. Na przykład z książką "W drodze", punkt widzenia pierwszej osoby umieszcza czytelnika bezpośrednio w samochodzie z Sal Paradise i Dean Moriarty. Czytelnicy podążają za każdą radosną myślą Sal, gdy dwie postacie przenikają się w całym kraju. Pierwsza osoba czuje się bardziej osobista.

Ale co z nierzetelnymi narratorami i pierwszą osobą? Odkryj intrygę nierzetelnego narratora dzięki książkom takim jak "Gesture Life" Changa-Rae Lee.

Punkt widzenia trzeciej osoby

Chociaż punkt widzenia pierwszej osoby może być potężną osobą trzecią, jest to w rzeczywistości bardziej wszechstronny punkt widzenia. Trzecia osoba pozwala pisarzowi stworzyć bogatszy, bardziej skomplikowany wszechświat. Książka, na przykład "Anna Karenina", mogła być napisana tylko w trzeciej osobie. Jak ujął to jeden pisarz: "Kiedy piszę w pierwszej osobie, staram się, aby historia była dla mnie bardziej osobista, co może ograniczać, jak daleko posunę się z postacią .

Trzecia osoba to nie tyle o mnie, i mogę być o wiele bardziej wolna od fabuły . "

Druga osoba

Druga osoba pisze z punktu widzenia obserwatora narracyjnego, który pisze o tobie, czytelniku: "Poszedłeś do szkoły tego ranka". Ten punkt widzenia jest rzadko używany w fikcji, ponieważ trudno jest rozwinąć postacie i ciężko utrzymać narrację w dłuższych utworach.

Wypróbuj nowy punkt widzenia

Pomimo przewagi trzeciej osoby, początkujący pisarze mają tendencję do powrotu do pierwszej osoby, albo dlatego, że jest to łatwiejsze, albo piszą o sobie. Nawet jeśli twoja historia jest autobiograficzna, rozważ próbowanie trzeciej osoby. Dzięki temu możesz przeglądać swoją historię bardziej beznamiętnie i pozwolić na bardziej skuteczne opowiadanie. Może również pokazać wskazówki dotyczące historii, której nie rozważałeś.

Przy wyborze pomiędzy ograniczonym a wszechwiedzącym może być łatwiej korzystać z ograniczonej osoby trzeciej, która nadal ściśle przestrzega punktu widzenia jednej osoby. Jednak, ponieważ twoje wątki stają się bardziej skomplikowane, możesz potrzebować więcej niż jednego punktu widzenia, aby opowiedzieć swoją historię i zacząć używać wszechwiedzy.

Jeśli twoja historia uderza w ścianę, rozważ zmianę punktu widzenia. Dla większości ludzi oznacza to przejście od pierwszej osoby do trzeciej. Początkujący pisarze mogą wzdrygnąć się na pomysł przepisania całej historii, ale dla zawodowych pisarzy takie eksperymentowanie jest normalne dla kursu. Jeśli piszesz po raz pierwszy, rozważ zmianę punktu widzenia. To ćwiczenie punktu widzenia pomoże ci przeprowadzić cały proces.