Jak wybrać nowe gatunki do książki

Wybór gatunku jest dość prostym procesem dla niektórych pisarzy. Kochają pisać coś w tym rodzaju i na tym się koncentrują. Dla reszty z nas może to być trudna decyzja.

Dokonanie wyboru dotyczy marketingu

Decydując się na pozostanie otwartym na pisanie w dowolnym gatunku, możesz realizować każdy pomysł, który Cię przyciąga. Można napisać gotycką powieść grozy, a następnie thriller techno.

Dlaczego więc wybrać, jeśli, wybierając, ograniczasz swoje opcje? Wszystko sprowadza się do zbywalności.

Kiedy wydawca kupuje twoją powieść, to, co naprawdę kupuje, to ty, autor. Chcą wiedzieć, że mogą zbudować platformę, markę wokół ciebie i twojego pisma. Muszą wierzyć, że po drodze pojawi się więcej książek, podobnych do pierwszych. Oznacza to trzymanie się jednego gatunku.

Wyobraź sobie pitching powieści fantasy dla wydawcy. Pytają, czy masz inne powieści albo ukończone, albo w toku. Mówisz im, że masz także romans, western i kolekcję trudnych historii zbrodni . Czy to pomoże ci sprzedać swoją powieść fantasy? Ani trochę.

Gdyby wszystkie twoje książki, opowiadania i dzieła w toku były w gatunku fantasy, wtedy byłbyś o wiele bliżej sprzedaży. Może brzmi płytko, ale ma sens.

Inne korzyści Wybór gatunku

Trzymanie się jednego gatunku ma również kilka innych zalet:

Jak wybrać

Najbardziej oczywistym sposobem na wybranie gatunku jest napisanie tego, co lubisz czytać. Jeśli czytasz głównie romantycznie, pisz romantycznie. Większość z nas czyta w kilku gatunkach, a to może być trudne. Czy wybierasz ten, który wydaje się najbardziej rynkowy? Ten, który uważasz za najbardziej zabawny? Odwróć monetę? Jest to ostatecznie osobisty wybór, ale istnieje kilka technik, które mogą pomóc Ci wybrać:

Podczas badania potencjalnych gatunków zwracaj uwagę na te, które cię przyciągają, ale jednocześnie przestraszyć. Jeśli jesteś podekscytowany pisaniem w określonym obszarze, ale obawiasz się, że nie będziesz w stanie tego zrobić, poważnie rozważ wybór tego gatunku. Często to, czego się obawiasz, to to, czego najbardziej potrzebujesz jako artysta.

Kiedy wybrać

Czy naprawdę musisz wybrać od razu? Prawdopodobnie nie będzie bolało. Jeśli piszesz w kilku gatunkach, będziesz musiał wybrać jedną, gdy wydawca zgodzi się opublikować jedną z twoich powieści. A ponieważ twoje niecodzienne powieści nie pomogą ci podpisać umowy, możesz równie szybko wybrać, jak tylko możesz.

Zmieniając swój umysł

Po ustaleniu możesz rozpocząć pracę w nowym gatunku, jeśli chcesz. Wielu autorów odnoszących sukcesy pisze w wielu gatunkach. Nie zaczęli jednak w ten sposób.

Oni opanowali jeden gatunek naraz, budując bazę fanów i katalog przed przejściem do czegoś nowego. Oczywiście, jeśli jesteś na tyle płodny, aby kupować wiele książek w różnych gatunkach, zawsze możesz użyć pseudonimu, aby oznaczyć każdy gatunek osobno. Z pewnością nie jest to jednak łatwy sposób na rozpoczęcie!

Dolna linia

Krytyczna decyzja jest tak ważna, że ​​nie wolno jej sparaliżować. Najgorszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to użyć niezdecydowania na temat gatunku jako wymówki, by nie pisać. Jeśli naprawdę musisz napisać coś poza gatunkiem, to śmiało. Po prostu dokonaj wyboru tak szybko, jak tylko możesz, i zachowaj słowa płynące w międzyczasie.