5 wskazówek dotyczących pisania scen akcji

Kiedy aktywne czasowniki są twoim najlepszym przyjacielem

Sceny akcji nie są przeznaczone wyłącznie do powieści szpiegowskich i fantasy. Niemal każda historia będzie zawierała sekwencje, w których bohaterowie robią różne rzeczy. Jak uzyskać prawidłowe działanie? Co sprawia, że ​​akcja wydaje się wiarygodna, interesująca i, w przypadku szybkiej akcji, dostaje pompowanie krwi? Te wskazówki mogą pomóc w skutecznym i stylowym przedstawieniu scen akcji.

 • 01 Wykonaj akcję

  Jeśli to możliwe, zanim położysz pióro na papier lub palce na klawiaturze, wstań i odegraj sceny. Czasami twoja pamięć może zwodzić. Jeśli nie dokładnie przyłożyłeś właściwą sekwencję, być może nie opisujesz, co ludzkie ciało faktycznie robi w danej sytuacji.

  Na przykład, jeśli opisujesz kogoś wspinającego się po drabinie, znajdź drabinę. Co robisz najpierw? Noga pierwsza czy ręka? Jeśli jest to scena walki, rzuć kilka ciosów i wypróbuj kilka kopnięć. Aby uzyskać jeszcze większą głębię, obserwuj lub weź klasę sztuk walki. Jak ludzie mają skłonność do upadku - na boki lub na ręce? Co oni wykrzykują? Czy ocierają pot, czy też go ignorują? W jaki sposób ciało reaguje na kontakt dłoni lub stopy?

 • 02 Wybierz tempo

  Podczas pisania scen akcji tempo musi przyspieszyć, aby pasowało do sceny. Aby to zrobić, należy ograniczyć do minimum opisy wszystkich czynności oprócz akcji. Na przykład nie jest to miejsce na długie opisy ustawienia lub postaci. Niektórzy autorzy używają krótszych, bardziej przerażających zdań lub nawet niepełnych zdań. I opisuj więcej niż to, co widzi twój protagonista.

 • 03 Zachowaj krótki dialog

  Podobnie jak w przypadku całej Twojej fikcji, dialog jest pomocny przy rozbijaniu scen akcji. Jednakże, kiedy płynie adrenalina, ludzie nie angażują się w długie dyskusje. Aby być realistycznym, utrzymuj dialog krótki i zgryźliwy podczas pisania scen akcji.

 • 04 Pełne wykorzystanie czasowników

  W pierwszym szkicu nie martw się o czasowniki. Dokładnie zmniejsz akcję. Następnie, w swojej wersji , przeciągnij tezaurus. To jest akcja, w końcu czasowniki są najważniejszymi słowami. Dają swojemu pędowi sceny.

  Weźmy na przykład tę linijkę z powieści Tany French "In the Woods": "Kroczyły za mną kroki i Sweeney przemknął obok, biegnąc jak rugby, a już wyciągając kajdanki." Porwał Rosalind za ramię, obrócił ją i uderzyłem ją o ścianę. " Słowa "uderzony", "poplamiony", "zakręcony" i "trzaskany" są specyficznymi akcjami i są czynnymi czasownikami, pełnymi energii i skupienia. Sceny takie jak ta nie są normą życia, więc czasowniki nie będą codziennymi słowami, ale też nie powinny zwracać uwagi na siebie.

 • 05 Ucz się od innych pisarzy

  Podobnie jak w przypadku wszystkich aspektów pisania, możesz się wiele nauczyć, studiując dzieła pisarzy, których podziwiasz. Jak Twoi ulubieni autorzy rozgrywają scenę akcji? Spójrz na ich czasowniki i ich opisy. Co sprawia, że ​​te sceny są impulsem? Spójrz na rodzaje zdań, których używają w szybszych scenach. Czy używają więcej modyfikatorów lub mniej? Zwróć uwagę na wyrażenia, których używają w opisywaniu określonych rodzajów działań. Nie plagiatuj, ale używaj swoich ulubionych autorów jako inspiracji podczas pisania lub korygowania sekwencji działań. Dla dobrego odniesienia, sprawdź książkę Francine Prose " Reading Like a Writer ".