Najważniejsze wskazówki dotyczące pisania dialogów

Realistyczny dialog napisany dobrze może rozwinąć historię i rozwinąć charaktery, zapewniając jednocześnie przerwę od prostej ekspozycji. Pisanie realistycznego dialogu nie przychodzi jednak łatwo każdemu, a kilka rzeczy wyciąga czytelnika z opowieści szybciej niż zły dialog.

Potrzeba czasu, aby rozwinąć dobry słuch do dialogu, ale przestrzeganie kilku prostych zasad i unikanie oczywistych pułapek może zrobić ogromną różnicę.

 • 01 Posłuchaj, jak ludzie mówią

  Posiadanie poczucia naturalnych wzorców mowy jest podstawą dobrego dialogu. Zwróć uwagę na wyrażenia, których używają ludzie i muzykę codziennych rozmów, zwracając uwagę na sposób, w jaki ludzie mówią. Zwróć uwagę, w jaki sposób ludzie mogą prowadzić rozmowy bez ukończonych zdań, a czasem nawet kończąc zdania innych. Podsłuch nie jest przestępstwem, więc śmiało słuchaj, jak ludzie komunikują się ze sobą.
 • 02 Nie staraj się być w 100% realistyczny

  Ludzie rozmawiają na przystankach i zaczynają, a oni zatrzymują się z bezsensownymi słowami, takimi jak "um" i "er". Często rozmawiają o sobie nawzajem. Tak jak próbujesz naśladować realistyczne wzorce mowy, dialog nadal musi być czytelny. Alfred Hitchcock powiedział, że dobra historia to "życie z wyciszonymi częściami". To bardzo dotyczy dialogu. Transkrypcja rozmowy byłaby nudna i dezorientująca, więc dajcie czytelnikom tylko to, co ważne. Edytuj słowa wypełniacza i nieistotne komentarze, które w jakiś sposób nie przyczyniają się do fabuły .

 • 03 Nie podawaj zbyt wielu informacji naraz

  Dla czytelników nigdy nie powinno być oczywiste, że są karmione ważnymi faktami. Niech historia rozwija się naturalnie. Czytelnikom można ufać, że pamiętają szczegóły z wcześniejszych części opowieści, więc nie musisz się spieszyć, aby powiedzieć im wszystko z góry. Ludzie, którzy się znają, pozostawiają wiele do życzenia, więc ekspozycja będzie nadal niezbędna, aby podzielić się ważnymi faktami.

 • 04 Zerwij dialog z działaniem

  Przypomnij czytelnikom, że twoje postacie są fizycznymi istotami ludzkimi, opierając ich dialog w fizycznym świecie. Takie szczegóły pomagają również rozbijać słowa na stronie. Długie okresy dialogu są łatwiejsze dla czytelników, gdy są przerywane opisami . (I vice versa, o to chodzi.)

 • 05 Nie przesadzaj z tagami dialogowymi

  Zbytnie wykraczanie poza "powiedział / ona powiedziała" tylko zwraca uwagę na znaczniki - i chcesz, aby czytelnicy skupili się na twoim błyskotliwym dialogu, a nie na zdolności do myślenia o synonimach "powiedziane". Ponadto, zaufaj czytelnikom, aby móc śledzić konwersację bez atrybucji po każdym stwierdzeniu, jeśli jest częścią cofania się pomiędzy znakami.

 • 06 Stereotypy, wulgaryzmy i slang

  Bądź świadom spadku stereotypów i oszczędnie używaj wulgaryzmów i slangu. Wszystkie te ryzyka rozpraszają lub odstraszają twoich czytelników. Wszystko, co zabiera czytelników z fikcyjnego świata, nad którym ciężko pracujesz, nie jest twoim przyjacielem. Przeczytaj kilka przykładów, jak osiągnąć pożądany ton bez stereotypów, wulgaryzmów i slangu.

 • 07 Czytaj szeroko

  Zwróć uwagę, dlaczego rzeczy działają lub nie działają. Zwróć uwagę na przypadki, kiedy jesteś usunięty z akcji historii i spróbuj określić, dlaczego? Gdzie przestałeś wierzyć w postać? Albo kiedy ta postać naprawdę wyskoczyła ze strony i jak dialog pomógł to osiągnąć? Znowu zauważ, kiedy tak się dzieje i spróbuj określić, co pisarz robił, aby to osiągnąć. Innymi słowy, zacznij czytać jak pisarz .

 • 08 Popraw poprawnie dialog

  Zasady interpunkcyjnego dialogu mogą być mylące. Wielu pisarzy potrzebuje pomocy na początku. Poświęć trochę czasu, aby nauczyć się podstaw. Czytelnik powinien zagubić się w prozie - nie czuć się zagubionym, starając się podążać za dialogiem.