Jak utworzyć wiarygodne postacie?

Tworzenie złożonych, dobrze zaokrąglonych postaci wymaga czasu na zastanowienie się nad tym, jak wyglądają twoi bohaterowie, skąd pochodzą i co ich motywuje, między innymi. Dobrym sposobem na ożywienie postaci i stworzenie dla nich opowiadania jest opracowanie odpowiedzi na zestaw pytań na ich temat.

Podczas gdy wiele informacji, które opracujesz dla swoich postaci podczas procesu, nigdy nie będzie udostępniane bezpośrednio czytelnikom, pomoże ci to lepiej zrozumieć postać i bardziej realistycznie przedstawić sposób, w jaki będą reagować na sytuacje i inne postacie w twojej historii. Im więcej wiesz o swoich postaciach, tym bardziej realistyczna będzie Twoja historia.

 • 01 Gdzie mieszka twoja postać?

  Powieściopisarz i pisarz profesor Michael Adams ("Rocznice we krwi") powiedział, że uważa ustawienie jest najważniejszym elementem każdej historii. To na pewno prawda, że postać , jeśli nie historia , na wiele sposobów wyrasta z poczucia miejsca. W jakim kraju mieszka Twoja postać? W jakim regionie? Czy mieszka sam lub z rodziną? W parku przyczep lub osiedlu? Jak on się tam znalazł? Jak on się z tym czuje?

  Wiedząc, gdzie mieszka twoja postać, możesz pomóc ci zrozumieć, w jaki sposób może zareagować na określone osoby lub sytuacje.

 • 02 Skąd pochodzi twoja postać?

  W podobnym duchu, gdzie zaczęło się życie twojej postaci? Czy dorastała biegając po lesie w małym południowym miasteczku, czy też uczyła się odmieniać łacińskie czasowniki w londyńskiej szkole z internatem? Oczywiście wpływa to na takie rzeczy, jak ludzie, których zna twoja postać, na słowa, których używa do komunikowania się i na sposób, w jaki czuje się z mnóstwem rzeczy w swoim zewnętrznym świecie.

 • 03 Ile lat ma Twoja postać?

  Chociaż może to wydawać się oczywistym pytaniem, ważne jest podjęcie jasnej decyzji, zanim zaczniesz pisać. W przeciwnym razie nie można uzyskać poprawnych danych. Na przykład, czy twoja postać ma telefon komórkowy, telefon stacjonarny, czy jedno i drugie? Czy twoja postać pije martini lub tanie piwo? Czy nadal otrzymuje pieniądze od rodziców, czy też martwi się, co stanie się z jego rodzicami, gdy się zestarzeją?

 • 04 Jak nazywa się twoja postać?

  Czy róża pod innym imieniem pachnie tak słodko? Według powieściopisarza Elinor Lipman absolutnie nie: "Nazwy mają podtekst i tożsamość.Jeśli głównymi bohaterami są Kaplanie, masz żydowską powieść, a jeśli twoim bohaterem jest Smedley Winthrop III, dałeś mu fundusz powierniczy. Właściwa nomenklatura przyczynia się do scharakteryzowania. " Nazwa twojej postaci zawiera wiele informacji na temat pochodzenia etnicznego, wieku, pochodzenia i klasy społecznej.

 • 05 Jak wygląda twoja postać?

  Czy twoja postać jest na tyle wysoka, by patrzeć ponad głowami tłumu przy barze lub zauważyć kurz na szczycie lodówki? Czy zajmuje się problemami z wagą i unika patrzenia na siebie w lustrze? Chociaż nie potrzebujesz krystalicznie czystego obrazu swojej postaci, fizyczne szczegóły pomagają ci wyobrazić sobie, jak twoja postać porusza się po świecie, a to z kolei pomaga twoim czytelnikom uwierzyć w postać.

 • 06 Jakie dzieciństwo miała Twoja postać?

  Podobnie jak w przypadku prawdziwych ludzi, wiele rzeczy związanych z osobowością twojej postaci będzie zależało od jego pochodzenia. Czy jego rodzice mieli dobre małżeństwo? Czy był wychowywany przez samotną matkę? To, w jaki sposób twoja postać wchodzi w interakcje z innymi ludźmi - bez względu na to, czy jest defensywny, czy pewny siebie, stabilny lub pozbawiony korzeni - może mieć wpływ na jego przeszłość.

 • 07 Co twoja postać zarabia na życie?

  Podobnie jak w przypadku wszystkich tych pytań, ilość potrzebnych informacji zależy w pewnym stopniu od fabuły , ale musisz wiedzieć, w jaki sposób twoja postać zarabia pieniądze. Tancerz będzie na przykład wyglądał zupełnie inaczej niż księgowy, a pracownik budowlany będzie używał bardzo różnych języków. To, jak myślą o wielu kwestiach, od pieniędzy po rodzinę, będzie w pewnym stopniu zależało od ich wyboru kariery .

 • 08 Jak twoja postać radzi sobie z konfliktami i zmianami?

  Fikcja zawiera pewien element konfliktu i zmiany. Są częścią tego, co czyni historię opowieścią. Czy twoja postać jest pasywna czy aktywna? Jeśli ktoś się z nią konfrontuje, czy zmienia temat, kieruje się do minibaru, odchodzi, czy wykonuje ćwiczenia z głębokim oddechem? Kiedy ktoś ją obraża, czy jest bardziej skłonna to zrobić, wymyślić jakąś ripostę, albo przeprosić się, żeby znaleźć kogoś, z kim mógłby porozmawiać?

 • 09 Kto jeszcze jest w życiu twojej postaci?

  Relacje i sposób, w jaki ludzie wchodzą w interakcje z innymi, ujawniają charakter. Są też wymówką do dialogu, który przełamuje ekspozycję, oferując inny sposób dostarczania niezbędnych informacji. Zastanów się, kto najlepiej pomoże ci przekazać te informacje i jakie osoby realistycznie znajdą się w świecie twojej postaci.

 • 10 Jaki jest cel lub motywacja twojej postaci w tej historii lub scenie?

  W dłuższych opowiadaniach lub powieściach będziesz musiał zadawać to pytanie wielokrotnie. Wiele działań twojego bohatera wynika z przecięcia tego, co stara się osiągnąć, z jego osobowością, która składa się ze wszystkiego, co wymyśliłeś, odpowiadając na pytania o nim. W razie wątpliwości, jak powinna zachowywać się twoja postać, zadaj sobie pytanie, czego chce twoja postać od sytuacji i zastanów się nad odpowiedziami, które zadałeś na wszystkie pytania.