Naucz się interpunkcji dialogu w pisaniu fikcji

Nic nie oznacza, że ​​początkujący pisarz jest szybszy od nieodpowiedniego przerywanego dialogu. Ponieważ większość prac akademickich nie korzysta z dialogu, wielu uczniów nie uczy się właściwej interpunkcji dialogowej i gramatyki, dopóki nie zajmie się pisaniem fikcji.

Reguły interpunkcyjne w dialekcie

Zdobądź przewagę nad grą! Poznaj te zasady, a unikniesz oczywistych błędów:

 1. Użyj przecinka między dialogiem a linią znacznika (słowa użyte do identyfikacji mówcy: "powiedział / ona powiedziała"):
  "Chciałbym pójść na plażę w ten weekend", powiedziała mu, gdy opuścili mieszkanie.
 1. Kropki i przecinki wpisują się w cudzysłów w piśmie amerykańskim (Brytyjczycy mają nieco inne zasady); inna interpunkcja - średniki, znaki zapytania, myślniki i wykrzykniki - wychodzi poza nią, chyba że odnosi się bezpośrednio do materiału w cytatach, jak w tym przykładzie z opowiadania Raymonda Carvera "Where I'm Calling From":
  "Nie chcę żadnego głupiego ciasta", mówi facet, który jedzie do Europy i na Bliski Wschód. "Gdzie jest szampan?" mówi i śmieje się.
  W następnym przykładzie znak zapytania wykracza poza znaki cudzysłowu, ponieważ nie jest częścią cytowanego materiału:
  Czy powiedział: "Wszyscy powinniśmy pójść do kina"?
  Zwróć też uwagę, że zdanie kończy się tylko jednym znakiem interpunkcyjnym: znakiem zapytania. Ogólnie nie używaj podwójnych znaków interpunkcyjnych, ale korzystaj z silniejszej interpunkcji. (Znaki zapytania i wykrzykniki są mocniejsze niż przecinki i kropki, pomyśl o tym jako o grze Rock, Paper, Scissors, jeśli to pomaga).
 1. Kiedy linia znacznika przerywa zdanie, należy je oddzielić przecinkami. Zauważ, że pierwsza litera drugiej połowy zdania jest pisana małymi literami, jak w tym przykładzie z opowiadania Flannery O'Connor "Greenleaf":
  - To znaczy - powiedział Wesley - że ani ty, ani ja nie jesteśmy jej chłopcem ...
 2. Aby zasygnalizować ofertę w ramach oferty, użyj pojedynczych cudzysłowów:
  "Czy znasz już" Hills Like White Elephants "?" zapytał ją.
 1. W przypadku dialogu wewnętrznego kursywa jest odpowiednia, po prostu spójna.
  Czy naprawdę ją kocham? on myślał.
 2. Jeśli oferta rozleje się na więcej niż jeden akapit, nie używaj końcowych kwotowań na zakończenie pierwszego akapitu. Używaj ich tylko wtedy, gdy postać skończy mówić.
  "... iw końcu nawet jej nie pokochałem.
  Ale myślałem, że ją poślubię.

Typowe błędy w dialogu interpunkcyjnym

Niepoprawna interpunkcja dialogów i formatowanie są bardzo popularne wśród początkujących pisarzy fantastycznych. Najczęstszym błędem są cytaty z użycia poza słowem mówionym. Pamiętaj: tylko słowa, które osoba mówi, powinny znajdować się w ofercie. Ale tutaj są dwa bardziej typowe błędy w dialogu, których należy unikać.

Interpunkcja i odstępy

Błędny:

"Z pewnością oszalała"! powiedziała.

Poprawny:

"Z pewnością oszalała!" powiedziała.

Zobacz regułę numer dwa powyżej.

Przecinki między dwoma zdaniami dialogu

Innym sposobem, w jaki ludzie błędnie zapisują dialog, jest umieszczanie przecinka między dwoma zdaniami zamiast kropki.

Błędny:

"Podjąłem decyzję", powiedziała kiwając głową, "Nie chcę go poślubić."

Poprawny:

"Podjąłem decyzję", powiedziała, kiwając głową. "Nie chcę go poślubić."

Chociaż powyższa reguła 1 może prowadzić do przekonania, że ​​pierwszy przykład jest poprawny, pamiętaj, że dwa wypowiadane zdania są wciąż dwoma oddzielnymi zdaniami i wymagają okresu.

Więcej wskazówek dotyczących korzystania z dialogu