Jak napisać realistyczny dialog

Twój pierwszy szkic historii może być brudny, z niepotrzebnymi słowami i zwrotami. Prawdopodobnie podczas edytowania dialogu stanie się on bardziej zwięzły. Staraj się myśleć w kategoriach wzorców mowy, a mniej o opowiadaniu historii poprzez dialog. Posłuchaj, jak ludzie mówią i zwracaj uwagę na to, co znają twoje postacie. Aby dialog był realistyczny, zarówno postacie, jak i czytelnik muszą w to uwierzyć.

Zachowaj krótkie zdania

Ogólnie rzecz biorąc, trzymaj zdania krótkie. Oakley Hall, w The Art and Craft of Novel Writing , oferuje regułę: "Jedna myśl na raz, a krótka linia". Większość ludzi nie mówi w doskonale uformowanych, złożonych zdaniach. Na przykład w tym fragmencie z "O czym mówimy, gdy mówimy o miłości" Raymonda Carvera, zauważ, jak krótkie i proste są większość zdań:

"Kiedy odszedłem, wypił truciznę na szczury" - powiedziała Terri. Zacisnęła ręce w dłonie. Zabrali go do szpitala w Santa Fe, gdzie mieszkaliśmy wtedy, około dziesięciu mil, uratowali mu życie, ale jego dziąsła oszalały z tego powodu, to znaczy, że wyrwali mu się z zębów, a potem jego zęby stały jak kły, mój Boże - powiedziała Terri.

Wytnij niepotrzebny dialog

Jednak spakowanie zdań może nie być wystarczające. Możliwe, że będą sceny, które sam napisałeś, aby przejść do następnej części historii. Cięcie niepotrzebnego dialogu.

Jeśli nie buduje postaci lub nie rozwija fabuły , edytuj ją. W przewodniku Gotham Writers 'Workshop, dotyczącym pisania fikcji, Allison Amend wyjaśnia to następująco: "Realizm dobrego dialogu jest czymś w rodzaju iluzji: czytelnicy fikcji mają większe oczekiwania na dialog niż rozmowy prawdziwego życia.

Dialog fikcyjny musi mieć większy wpływ, koncentrację, znaczenie niż zwykła rozmowa. "

Na przykład rozmowa na temat prawidłowej trasy przejazdu podczas jazdy jest nieistotna, jeśli wygląda tak:

- Więc myślę, że powinniśmy wziąć Elm całą drogę do Lincolna - powiedziała Mary, a mapa rozciągnęła się na jej kolanach.
"Czy to naprawdę najlepszy sposób?" Mel spytał ją. "A co, jeśli uderzymy w ruch?"
"Ale jest niedziela." Wszystko będzie dobrze. "

Nie ma tu napięcia i nie ma tu nic koniecznego, więc nie ma powodu, aby włączać tę scenę, choć jest to prawda. Można przypuszczać, że te postacie są w drodze do czegoś ważnego: dlaczego nie przyspieszyć do tych kluczowych scen i odrzucić logistykę dotarcia tam?

Z drugiej strony, gdyby scena miała ujawnić coś o związku Mel i Mary, coś, co miało znaczenie dla fabuły, zatrzymalibyśmy ją:

"Dlaczego nie bierzemy Wiązów?" Mary zapytała.
"Czy zapytałem twoją opinię?" Mel powiedział, zmieniając pasma nieco zbyt szybko. "Kiedy prowadzisz, możesz wybrać trasę, ale ja prowadzę, więc wybieram drogę godd * @ n."
"W porządku, w porządku," powiedziała Mary. Z westchnieniem sięgnęła, by włączyć radio. "Jeśli kiedykolwiek pozwolisz mi prowadzić, to może będę mógł", powiedziała pod nosem.

Dalsze czytanie

Aby uzyskać więcej informacji, zobacz temat Jak ludzie mówią w fikcji?

gdzie znajdziesz informacje o tym, jak edytować swoje zdania, aby brzmiały jak prawdziwy dialog, użyj dialogu "poprawnie" i dowiedz się więcej o tym, kiedy używać dialektu. Zobacz także Pisanie dialogu w scenach akcji . Aby poprawnie używać gramatyki podczas pisania dialogów, przeczytaj artykuł Jak poprawnie interpunkować dialog .