Motyw w literaturze

Tematem może być szeroki temat lub konkretna wiadomość

W utworach fabularnych tematem przewodnim są idee lub idee eksplorowane w opowieści. Tematy literackie mogą być przedmiotem lub prezentacją samego siebie lub wiadomością w szerszej historii.

Motyw jako przedmiot

Temat można wyrazić konkretnie w sposób bardzo ogólny lub jako szeroki temat, taki jak zaloty, miłość i małżeństwo w dziełach Jane Austen . W całej jej powieści, miłość - i zakochane - triumfowały, mimo że musiały znosić trudy i wyzwania po drodze.

Jako prosty temat łatwo można zobaczyć, jak dzieło literatury może mieć więcej niż jeden temat. "Hamlet" na przykład zajmuje się tematyką śmierci, zemsty i działania, by wymienić tylko kilka. "Król Lear" rzuca światło na sprawiedliwość, pojednanie, szaleństwo i zdradę jako na tematy.

Motyw jako wiadomość

Temat może być również wyrażony bardziej abstrakcyjnie jako idea lub morał - przesłanie tej historii. Na przykład tematem przypowieści lub bajki jest moralność, której naucza:

W jaki sposób motywy mogą poprawić twoje wrażenia z czytania

Podczas czytania fikcji rozpoznawanie motywów może poprawić wrażenia, pozwalając lepiej zrozumieć charaktery i konflikty, a nawet przewidzieć, co będzie dalej. Rozważ uproszczony przykład. Główny bohater może mieć silną etykę pracy i może cenić podobne cechy u innych i gardzić leniwymi.

Jako czytelnik, gdy rozpoznasz tę cechę w postaci i zobaczysz, że przyciągają go inne postacie, takie jak on, możesz również przewidzieć powstanie konfliktu, gdy te postacie są zmuszone poradzić sobie z inną postacią, która nie podziela ich etyki pracy. .

Historie można czerpać - i często są - po prostu śledząc akcję i odkrywając, co dzieje się dalej. Doświadczenie można jednak poprawić, identyfikując motywy i rozumiejąc, w jaki sposób kierują działaniami bohaterów, a ostatecznie historią.

Budowanie motywów w twoim piśmie

Chociaż możesz zacząć od tematu lub tematu, rozwijają się, pojawiają się lub rozwijają w trakcie pisania. Dopiero na etapie edycji możesz zacząć rozpoznawać swoje motywy. Gdy już to zobaczysz, łatwiej zdecydujesz, co wyciąć ze swojej historii lub powieści i co podkreślić.

Oto scenariusz: piszesz historię, przez którą masz nadzieję przekazać tematy miłości i straty. Możesz nawet sformułować wiadomość, którą chcesz przejść przez swoje postacie, coś w stylu "prawdziwa miłość jest wieczna i może przetrwać nawet śmierć".

Teraz, gdy masz swój motyw, wiesz kilka rzeczy o swojej historii:

Ewentualnie możesz napisać historię o dwóch bohaterach zakochanych i nie rozpoznać wiecznej miłości jako głównego tematu, dopóki nie przeanalizujesz pierwszego szkicu. Jeśli wykonasz dobrą robotę, tworząc postacie i fabułę, często odkryjesz motywy poprzez proces analizy.

Edytuj swoją pracę z myślą o temacie. Czy niektóre części Twojej pracy wydają się odbiegać od tematu? Czy istnieją sekcje, które należy wzmocnić, aby uczynić sprawę bardziej zrozumiałą?