Dowiedz się więcej o głosie autora w pisaniu fikcji

Termin "głos" w pisaniu fikcji ma dwa bardzo różne znaczenia:

Głos autora

Twój ton głosu, dobór słów, wybór treści, a nawet interpunkcja to Twój głos autorski. Głos autora jest zazwyczaj dość spójny, szczególnie w narracjach osób trzecich. W rezultacie zwykle można zidentyfikować autora po prostu czytając wybrane jego prace.

Oto przykład fragmentu słynnej opowieści Charlesa Dickensa. Zauważ, że Dickens mówi do czytelnika tak, jakby czytelnik mógł odpowiedzieć ("niech każdy mi wytłumaczy ...") i jest praktyczny, a nawet trochę dowcipny w swoim opisie. Jest również charakterystyczny pod względem rozwagi:

Teraz faktem jest, że nie było nic szczególnego w kołatce na drzwiach, poza tym, że była bardzo duża. Jest również faktem, że Scrooge widział to, w nocy i rano, podczas całej swojej rezydencji w tym miejscu; także, że Scrooge miał tak mało z tego, co jest nazywane fancy, jak każdy człowiek w Londynie, włączając nawet - co jest odważnym słowem - korporację, radcę i liberię. Pamiętajmy też, że Scrooge nie obdarzył Marleya żadną myślą, odkąd ostatni raz wspomniał o swoim siedmioletnim zmarłym partnerze tego popołudnia. A potem niech każdy mi wytłumaczy, jeśli zdoła, jak to się stało, że Scrooge, mając klucz w zamku drzwi, zobaczył w kołowrotku, bez przechodzenia przez pośredni proces zmiany - nie kołatkę, ale twarz Marleya .

Głos postaci

Każda osoba ma swój sposób na ułożenie słów, zwrotów i pomysłów. Te elementy składają się na "głos" osoby. Niektórzy ludzie są autorytatywni; inni są pompatyczni, zabawni, rozmowni, ciepli lub kombinacja różnych cech, aby stworzyć jedną złożoną osobowość. Autorzy muszą znaleźć "głos" dla każdej z postaci, które są wiarygodne, odpowiednie i spójne.

Poza byciem mistrzem głosu narracyjnego, Dickens był również wysoko oceniany jako pisarz, który potrafił tworzyć niezapomniane głosy postaci. Jednym z najbardziej znanych bohaterów Dickensa był Uriah Heep z Davida Copperfielda. Był to paskudny charakter, który nazwał siebie "umble" (pokornym), ale kiedy udawał, że jest pokorny i mało ambitny, miał na myśli pewien plan poprawy:

"Kiedy byłem całkiem młodym chłopcem", powiedział Uriah, "dowiedziałem się, co zrobiłem, a ja się z tym uporałem, zjadłem tort z apetytem, ​​zatrzymałem się na punkcie mojej nauki i powiedziałem: , "Trudno!" Kiedy zaproponowałeś mi nauczanie łaciny, wiedziałem lepiej: "Ludzie lubią być nad tobą" - mówi ojciec - "trzymaj się." Jestem bardzo zadowolony z obecnego momentu, Mistrzu Copperfield, ale ja "Mam trochę mocy!"