Co to jest aluzja?

Statek wielorybniczy Pequod w Moby Dick jest aluzją. Kolekcja Johna Springera / Getty Images

Aluzja jest odniesieniem, od dzieła literackiego do innego dzieła fikcji, filmu, dzieła sztuki, a nawet prawdziwego wydarzenia. Aluzja służy jako rodzaj stenogramu, czerpiąc z tej zewnętrznej pracy, aby zapewnić większy kontekst lub znaczenie opisywanej sytuacji. Chociaż aluzje mogą być ekonomicznym sposobem komunikowania się z czytelnikiem, ryzykują zrażeniem czytelników, którzy nie rozpoznają tych odniesień.

Silna fikcja (lub poezja na ten temat) będzie używać aluzji, aby fikcja działała na obu poziomach. Czytelnicy, którzy rozumieją aluzje, zyskują bogatsze zrozumienie dzieła, podczas gdy ci, którzy tego nie robią, mogą nadal śledzić historię i być przez nią rozrywką lub oświeceniem.

Aluzje są często uważane za rodzaj hipertekstu, łączącego czytelnika z inną tradycją lub historią literacką. Niektóre prace, takie jak wiersz "The Wasteland", praktycznie próbkują inne utwory, podobnie jak DJ-e próbują innych piosenek. Jednak aluzje mogą być dość subtelne. Na przykład wpływ Szekspira na literaturę w języku angielskim jest tak silny, że aluzje do jego sztuk są często wykonywane bez świadomości ludzi, kiedy mówią: "nie zachowuj się jak Romeo".

Korzyści z używania aluzji

Pisarze często mają trudności z wymyśleniem opisowego sposobu na przebicie punktu w historii. Tutaj aluzje mogą być bardzo pomocne.

Na przykład wyobraź sobie, że jesteś pisarzem, który musi wyjaśnić walkę twojej głównej bohaterki z przytłaczającym przeciwnikiem. Chcesz poznać ideę, że postać jest prawą i ma szansę wygrać bitwę, mimo że ta szansa wydaje się być odległa. Można łatwo odwołać się do konfrontacji jako spotkania "Dawid spotyka Goliata". Nawiązujesz do dobrze znanej biblijnej opowieści, jednej z Dawida i Goliata, aby skłonić czytelnika do przekonania, że ​​konfrontacja polubi jednostronną bitwę, ale że pokonany ma szansę na zwycięstwo.

Oczywiste aluzje

To nie jest wymówka, by użyć aluzji. To ekonomia słów, która przyspieszy twoją historię. Jednym z przykładów oczywistej aluzji jest zdanie "ten facet wygląda jak zwykły Adonis". Jest to nawiązanie do mitycznej postaci piękna Adonisa. Chociaż słowo jest starożytne, odniesienie (lub aluzja) nie jest. Innym przykładem jest fraza: "Czuję, że dźwigam ciężar świata na moich ramionach". Ponownie nawiązywałbyś do starożytnej postaci (tej z Atlasa, która została przedstawiona jako trzymająca świat na jego ramionach), aby przekazać czytelnikom, że twoja postać czuje się przytłoczona.

Niewyraźne aluzje

Czasami trudno jest dostrzec aluzje, które należy stosować oszczędnie. Nie chcesz, aby czytelnicy ciągle musieli biegać do słownika, aby wyszukać kontekst. Jednak może to być odpowiednie (szczególnie jeśli twoja praca jest dziełem z epoki), aby użyć mniej niż oczywistej aluzji. Jednym z przykładów jest Herman Melville, który (w "Moby Dick") tworzy poczucie zbliżającego się zagłady, kiedy nazywa główny statek Pequod. Czytelnicy klasyków Melville'a mogą być świadomi tego, że ludzie z plemienia Pequot, indiańskie plemię, które doprowadziło do wyginięcia. Nazwa statku posłużyła stworzeniu uczucia rychłego zniszczenia poprzez użycie tej aluzji.