Najważniejsze zasady pisania w tajemnicy

Bardziej niż jakikolwiek inny rodzaj pisania gatunek, tajemnicze pisanie zwykle podąża za standardowymi zasadami. Dzieje się tak dlatego, że czytelnicy tajemnic szukają szczególnego doświadczenia. Ci czytelnicy szukają intelektualnego wyzwania, jakim jest rozwiązanie zbrodni, zanim detektyw to zrobi, i chcą przyjemności, aby wiedzieć, że wszystko ostatecznie się połączy.

Oczywiście najlepszym sposobem na przetestowanie zasad pisania tajemnic jest przeczytanie wielu książek z tego gatunku. W ten sposób możesz zobaczyć, w jaki sposób inni pisarze używają reguł i jak radzą sobie z ich łamaniem. Ale zanim spróbujesz złamać zasady, przeczytaj poniższe zasady i zobacz, jak twoja praca przestrzega zasad i jak od nich odbiegają.

 • 01 W Mystery Writing, fabuła jest wszystkim

  Ponieważ czytelnicy grają coś w rodzaju gry, kiedy czytają powieść detektywistyczną, fabuła musi być przede wszystkim najważniejsza. Upewnij się, że każdy napisany przez Ciebie punkt jest wiarygodny i utrzymuj akcję w ruchu. Nie grzęźniesz w scenariuszach fabularnych ani nie wybiegasz na styczne.
 • 02 Przedstaw detektyw i opiekunów we wczesnej fazie

  Jako główny bohater , twój detektyw musi oczywiście pojawić się na początku książki. Jeśli chodzi o sprawcę, twój czytelnik poczuje się oszukany, jeśli antagonista lub złoczyńca wejdzie za późno w książce, aby myśleć o nim jako o prawdopodobnym podejrzanym.

 • 03 Przedstaw przestępstwo w 3 pierwszych rozdziałach

  Zbrodnia i wynikające z niej pytania są haczykami, które przyciągną czytelnika. Jak w przypadku każdej fikcji, chcesz wprowadzić je tak szybko, jak to możliwe.

 • 04 Zbrodnia powinna być brutalna, najlepiej morderstwo

  Dla wielu czytelników tylko morderstwo naprawdę usprawiedliwia wysiłek czytania 300-stronicowej książki, jednocześnie odpowiednio testując moce twojego detektywa. Warto jednak zauważyć, że inne rodzaje przemocy (takie jak gwałt, molestowanie dzieci i okrucieństwo wobec zwierząt) są wystarczająco tabu, aby zagwarantować tajemniczą powieść.

 • 05 Zbrodnia powinna być wiarygodna

  Podczas gdy szczegóły morderstwa (tj. Jak, gdzie, dlaczego i jak przestępstwo zostanie wykryte) są twoją główną szansą na wprowadzenie różnorodności, upewnij się, że przestępstwo jest wiarygodne. Twój czytelnik poczuje się oszukany, jeśli przestępstwo nie jest czymś, co faktycznie może mieć miejsce.

 • 06 Detektyw powinien rozwiązać sprawę przy użyciu wyłącznie racjonalnych i naukowych metod

  Zapamiętaj tę przysięgę napisaną przez GK Chesterton dla brytyjskiego klubu detektywów: "Czy obiecujesz, że twoi detektywi dobrze i prawdziwie wykryją zbrodnie im przedstawione, używając tych spostrzeżeń, które mogą ci się podobać, a nie polegać na nich korzystając z Boskiego Objawienia, Kobiecej Intuicji, Mumbo Jumbo, Jiggery-Pokery, Zbiegów okoliczności, czy aktu Boga? "

 • 07 Cymbał musi być zdolny do przestępstwa

  Brzmi jak nie myślenia, ale należy pamiętać, że czytelnik musi wierzyć motywacji złoczyńcy. I czarny charakter musi być zarówno fizycznie jak i emocjonalnie zdolny do popełnienia przestępstwa.

 • 08 Nie próbuj oszukiwać czytnika

  Ponownie, bycie niewiarygodnym zabiera całą zabawę z tego. Nie używaj nieprawdopodobnych przebrań, bliźniaków, przypadkowych rozwiązań ani nadprzyrodzonych rozwiązań. Detektyw nie powinien popełnić przestępstwa. Wszystkie wskazówki powinny zostać ujawnione czytelnikowi, gdy detektyw je znajdzie.

 • 09 Wykonaj swoje badania

  Tajemnicza pisarka Margaret Murphy mówi: "Czytelnicy muszą czuć, że wiesz o czym mówisz." Murphy ma dobre stosunki z policją w swojej okolicy i spędził czas z policyjną drużyną kryminalistyczną. Upewnij się, że przybiłeś wszystkie istotne szczegóły.

 • 10 Zaczekaj tak długo, jak to możliwe, aby objawić Culprit

  Ludzie czytają, aby dowiedzieć się, lub dowiedzieć się, whodunit . Jeśli czytelnik dostarczy odpowiedź zbyt wcześnie w książce, czytelnik nie będzie miał powodu, aby kontynuować czytanie.