Lista wspólnych przykładów metafor do użytku przez pisarzy

Dobra, zła i brzydkie metafory

Używanie danych liczbowych na piśmie, takich jak metafory, jest pomocne w dostarczaniu krótkiego opisu lub koloru do twojego tekstu, bez wchodzenia w szczegółowe wyjaśnienia. Metafora może zapewniać przejrzystość lub identyfikować ukryte podobieństwa między dwoma ideami.

Innymi słowy, jeśli potrafisz zrobić odniesienie, które przejmuje twój punkt widzenia w przejmujący sposób, spróbuj go. Cytując metaforę F. Scotta Fitzgeralda: "Całe dobre pisanie płynie pod wodą i wstrzymuje oddech".

Prosta metafora porównuje dwie rzeczy bez użycia słów "jak" lub "jak". Kiedy używasz "lubić" lub "jak", jest to podtyp metafory znanej jako podobieństwo .

Spójrzmy na kilka prostych przykładów metafor, które mogą pomóc ci zastosować tę technikę w swoim piśmie.

 • 01 Używa w życiu codziennym

  Nie musimy szukać daleko, aby znaleźć przykłady metafor. Słyszymy i używamy ich każdego dnia, od powiedzeń takich jak "Pada deszcz kotów i psów" do "nogi stołu" i "starego płomienia". Codzienna mowa jest pełna metafor. Większość to typowe wyrażenia lub klisze. Prawdopodobnie nie zdajesz sobie sprawy, że robisz je codziennie w potocznej mowie.

  Przemówienie na amerykańskim Południu jest dobrze znane z szerokiego zastosowania metafor. Na Południu nierzadko zdarza się, że ktoś mówi: "Dopasuj się jako skrzypek", po zapytaniu: "Jak się masz?"

  Tekst Elvisa Presleya, "Nie jesteś niczym innym jak psem-psem", to kolejny dobry przykład metafory.

 • 02 Źródła w literaturze

  Jeśli szukasz przykładów metafor we współczesnej literaturze, spójrz na Raymonda Chandlera , zagorzałego powieściowego detektywa. W swojej książce "The Long Goodbye" fraza "był chętny do pomocy, ale jego nogi były zrobione z gumy" pokazuje, jak metafory Chandler'a tworzą obraz w naszych umysłach, który wspiera wątki powieści.

  Autorka Eudora Welty używa podobnie symbolicznego języka w swojej sentymentalnej opowieści i nagrodzonej Pulitzerem powieści "Córka optymisty ".

  Być może jednym z najczęściej przywoływanych przykładów metafory w literaturze angielskiej jest monolog Szekspira "Cały świat jest sceną" z "Jak wam się podoba":

  "Cały świat jest sceną,
  A wszyscy mężczyźni i kobiety są jedynie graczami;
  Mają wyjścia i wejścia do nich ... "

 • 03 Mieszane metafory

  Podobnie jak większość literackich urządzeń, metafory mogą bombardować, gdy są niewłaściwie używane. Kończą albo dezorientując czytelnika, albo zwracając uwagę na brak umiejętności autora. Mieszana metafora przeskakuje z jednego odniesienia do drugiego, niepowiązanego lub niespójnego.

  Na przykład w stwierdzeniu "Nasza klawiatura nauczy cię grać umysłem", głośnik wymieszał dwie metafory, prowadząc do nonsensu. "Oko umysłu" nie może grać niczego, a na pewno nie "przez ucho".

 • 04 Metafory tak złe, że są dobre?

  Czasami zła metafora może stać się użytecznym narzędziem. Ta forma jest często używana jako parodia samej metafory.

  Dobry przykład pochodzi od późnego, wspaniałego Yogi Berry, znanego z kolorowych zwrotów lub "Berra-izm". Jest znany z bezsensownej metafory: "Nikiel nie jest już warty ani grosza".