Jak pisać od osoby trzeciej Ograniczony punkt widzenia

Zanim napiszesz jedno słowo z fikcji, musisz zdecydować, kto opowiada historię - i z którego punktu widzenia. Jeśli opowieść zostanie opowiedziana przez narratora (a nie przez postać), będziesz pisać z perspektywy trzeciej osoby. Ale kto jest narratorem? Ile wie narrator? Czy narrator może dostać się do głowy bohaterów, aby opisać, o czym myślą?

Co to jest trzecia osoba ograniczona punkt widzenia?

Trzecia osoba wszechwiedząca (czyli "wszystko wiedząca") to metoda opowiadania, w której narrator wie, co każda postać myśli.

Z drugiej strony, ograniczony punkt widzenia jest metodą opowiadania, w której narrator zna tylko myśli i uczucia pojedynczej postaci , podczas gdy inne postacie są prezentowane tylko zewnętrznie. Trzecia osoba ograniczona daje pisarzowi więcej swobody niż pierwsza osoba , ale mniej wiedzy niż wszechwiedząca osoba trzecia.

Dlaczego warto wybrać ograniczony punkt widzenia trzeciej osoby?

Istnieje wiele powodów, dla których możesz zdecydować, że ograniczona osoba trzecia może być odpowiednia dla twojego następnego dzieła literackiego. Oto kilka możliwości:

Przykłady ograniczonego punktu widzenia osoby trzeciej w fikcji

Większość dzieł beletrystycznych opowiadana jest z ograniczonego punktu widzenia trzeciej osoby. Na przykład słynna Duma i uprzedzenie Jane Austen jest opowiedziana całkowicie z punktu widzenia bohaterki Elizabeth Bennett.

Seria Harry'ego Pottera JK Rowling odkrywa tajemnice Harry'ego, który, podobnie jak czytelnik, jest nowy w świecie magii i magii.

Klasycznym przykładem ograniczonej fikcji trzeciej osoby jest Ernest Hemingway's For Whom the Bell Tolls , który mocno trzyma świadomość jednej postaci, czyli Roberta Jordana, który dzieli:

"Ten Anselmo był dobrym przewodnikiem i mógł wspaniale podróżować po górach Robert Jordan mógł dobrze chodzić i wiedział, że śledzi go od samego rana, że ​​stary człowiek może go zabić na śmierć." Robert Jordan zaufał mężczyźnie, Anselmo do tej pory we wszystkim poza wyrokiem, nie miał jeszcze okazji sprawdzić swojego osądu, a poza tym wyrok był jego obowiązkiem.

Czytelnik zna tylko myśli i odpowiedzi Anselmo, o ile ujawnia je poprzez swoje czyny. Ale myśli Roberta Jordana zostaną podzielone na całą historię. To jego reakcje i interpretacje wydarzeń, które czytelnik zrozumie i naśladuje.

Ponieważ ograniczona osoba trzecia jest definiowana w dużej mierze przez to, czego ona nie robi, może pomóc w tym miejscu przeczytać przykład wszechwiedzącej osoby trzeciej dla porównania.