Co to jest historia detektywistyczna?

Dowiedz się, jak pisać historie kryminałów i tajemnic

Historia detektywa to gatunek fikcji, w którym detektyw, amator lub profesjonalista, rozwiązuje zbrodnię lub serię zbrodni. Z nielicznymi wyjątkami, przestępstwo wiąże się z jednym lub kilkoma morderstwami (czasami historie kryminałów mogą obracać się wokół spektakularnych kradzieży lub szantażu, ale zdarza się to rzadko).

Ponieważ historie detektywistyczne opierają się na logice, nadprzyrodzone elementy rzadko wchodzą w grę. Detektyw może być prywatnym detektywem, policjantem, starszą wdową lub młodą dziewczyną, ale zazwyczaj nie ma nic, co mógłby zyskać na rozwiązaniu tej zbrodni.

Tajemnicze historie, w przeciwieństwie do policyjnych procedur, thrillerów, prawdziwych kryminałów i innych gatunków związanych z przestępczością, zwykle koncentrują się nie na krwi, krwi i przerażających szczegółach morderstwa, lecz na zagadce nierozwiązanego morderstwa. Podczas gdy współcześni pisarze-misteri mogą zajmować się detalami graficznymi lub graficznym seksem, jest to wciąż dość rzadkie. W rzeczywistości większość "klasycznych" misteriów zalicza się do kategorii "miłych, czystych" morderstw, w których ofiara jest uderzana w głowę, zatruta, zadźgana nożem lub w inny sposób zabita pojedynczym ciosem, przy niewielkim lub żadnym cierpieniu.

Historia opowiadań detektywistycznych

Pierwszą "oficjalną" historią kryminalną były The Murders in Rue Morgue , napisane w 1841 roku przez Edgara Allena Poe. Podczas gdy Poe nie była pierwszą historią zawierającą zagadkę lub morderstwo, jako pierwszy wprowadził nową postać detektywa. Była to także pierwsza opowieść, która dotyczyła wyłącznie rozwiązania zagadki związanej z morderstwem.

Pisma Poe były krótkimi opowiadaniami, ale "Kamień księżycowy" autorstwa Wilkie Collinsa był pełnometrażową powieścią gotycką, która była jednocześnie zagadką morderstwa.

Najbardziej znany ze wszystkich fikcyjnych detektywów, Sherlock Holmes, został wymyślony przez Artura Conana Doyle'a dla magazynu Strand w 1887 roku. To Conan Doyle opracował ideę "doradcy detektywistycznego", który pracuje niezależnie od policji - wraz z niezbyt jasna towarzyszka, której zaangażowanie może dostarczyć komedii, dramatu, napięcia lub okazji do oszołomienia czytelnika błędnymi interpretacjami wskazówek i czerwonych śledzi.

"Złoty Wiek Tajemnic" - lata dwudzieste i trzydzieste - to autorzy tacy jak Agatha Christie, Dorothy Sayers, Josephine Tey, Ngaio Marsh. Autorzy ci stworzyli panowie, detektywi i sugestywne otoczenie - m.in. dwory, statki wycieczkowe i wykopaliska archeologiczne - nadal fascynują czytelników.

Rodzaje misteriów

Istnieje kilka pod-gatunków tajemniczych historii. Chociaż nie ma "oficjalnego" zestawu zasad dotyczących pisania określonego typu, opisy te powinny być pomocne: