6 pytań do pytania przed zaakceptowaniem oferty pracy

Właśnie otrzymałeś ofertę pracy . Gratuluję tak wspaniałych wiadomości. Chciałbyś powiedzieć "tak", ale nadal nie masz pewności. Zanim podejmiesz decyzję o przyjęciu oferty pracy, oto kilka pytań, które powinieneś zadać sobie sam.

Czy zaproponowano mi uczciwą płacę? Czy to jest porównywalne do tego, co robią inni ludzie w tej samej pozycji?

Chociaż pieniądze niekoniecznie przyniosą ci szczęście - jak bardzo lubisz to, co robisz, odgrywa większą rolę w satysfakcji z pracy niż ile zarabiasz - powinieneś otrzymać zapłatę, którą jesteś wart.

Dowiedz się, co robią inni w tej samej dziedzinie. Porównaj się tylko z osobami z podobnym doświadczeniem i wykształceniem. Powinieneś także wziąć pod uwagę lokalizację swojej pracy, ponieważ płace różnią się w zależności od regionu. Jeśli odkryjesz, że pensja jest poniżej tego, co według Ciebie powinieneś zarobić, możesz spróbować wynegocjować ofertę, zanim ją odrzucisz.

Co myślę o moim potencjalnym szefie? Czy on lub ona wydaje się być kimś, z kim mogę mieć dobry stosunek do pracy?

Nie musisz być kumplem ze swoim szefem i prawie we wszystkich przypadkach nie powinieneś. Jednak chcesz się z nim dogadać. Pierwsze wrażenia nie zawsze są dokładne, ale powinieneś ufać swoim instynktom. Na przykład, jest to zły znak, jeśli jesteś świadkiem, jak pracodawca maltretuje pracowników lub mówi im o tym, co dla nich ważne lub o nich, podczas wizyty w miejscu pracy na rozmowę o pracę .

Co wiem o moich potencjalnych współpracownikach?

Prawdopodobnie nie miałeś jeszcze okazji poznać żadnego z twoich współpracowników, ale być może poznałeś ich podczas wizyty w biurze podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Jeśli ich nie spotkałeś, być może przynajmniej dostrzegłeś ich w pracy. Czy większość z nich wydawała się przyjazna i szczęśliwa, że ​​tam są? Jeśli weźmiesz pod uwagę czas spędzony w pracy, uświadomisz sobie, jak ważne jest posiadanie przyjaznych relacji ze współpracownikami. Jeśli jeszcze się z nimi nie kontaktowałeś, być może nadszedł czas, aby uzyskać dostęp do Twojej sieci.

Dowiedz się, czy któryś z Twoich znajomych zna kogoś, kto pracuje dla tego pracodawcy. LinkedIn to dobre miejsce do oglądania.

Czy będę wygodny w tym środowisku biurowym?

Niektóre biura są prymitywne i właściwe, podczas gdy inne są bardziej zrelaksowane. Chociaż możesz być bardziej komfortowy w jednym typie środowiska niż w drugim, nie może to być nieodpowiednie miejsce do pracy. Jeśli uważasz, że nie będziesz się czuć komfortowo w danym środowisku, pomyśl o poszukiwaniu pracy w innym miejscu.

Czy kultura korporacyjna jest zgodna z moimi własnymi wartościami , postawami i celami ?

Czy myśl o pracy w 80-godzinnym tygodniu pracy sprawia, że ​​chcesz płakać? Czy testy na zwierzętach powodują, że się wzdrygasz? Czy zawsze grasz prosto, nawet jeśli oznacza to, że czasami możesz przegrać? Cóż, praca w firmie, która wymaga bardzo długich godzin, wspiera testy na zwierzętach i zachęca ich pracowników do wygrywania za wszelką cenę, nie jest dla ciebie.

Czy mogę obsługiwać dojazdy do tej pracy?

Powinieneś rozważyć, w jakim stopniu praca, którą Ci zaoferowano, jest z twojego domu. Przekierowanie godziny na rozmowę kwalifikacyjną to jedno, ale sprawienie, aby ta podróż do pracy dwa razy dziennie, pięć dni w tygodniu, może być dla ciebie za duża. Zanim zaakceptujesz ofertę pracy, zastanów się, ile czasu poświęcisz na prowadzenie samochodu lub pasażera w pociągu lub autobusie.