Jak poprosić o podwyżkę (i zdobyć)

8 wskazówek, aby przekonać szefa, by zapłacił ci więcej

Od dawna jesteście gotowi na podwyżkę, a wasz szef najwyraźniej nie robi nic, by dać ci jeden. Nawet jeśli wiesz, że zasługujesz na wyższą pensję, możesz, podobnie jak wielu ludzi, wahać się, czy nie poprosić o podwyżkę. Masz trzy opcje. Nie możesz nic zrobić, ale możesz pozostać przy tej samej pensji na czas nieokreślony. Możesz szukać pracy, która płaci więcej lub możesz poprosić o podwyżkę. Najwyraźniej siedzenie i czekanie, aż szef wykona pierwszy ruch, nie zadziałało tak daleko, a szukanie innej pracy może być dużym kłopotem.

Na co czekasz? Oto jak poprosić o podwyżkę.

Dowiedz się, jakie płace zbierają się inni, którzy pracują na swoim polu

Zanim podejmiesz swojego szefa, musisz przeprowadzić pewne badania. Czas nauczyć się typowych pensji w twojej dziedzinie, abyś mógł dowiedzieć się, czy zarabiasz mniej niż powinieneś. Możesz próbować rozmawiać z kolegami z Twojej dziedziny. Należy jednak uprzedzić, że wiele osób niechętnie dyskutuje o pieniądzach.

Możesz również uzyskać informacje o zarobkach z opublikowanych zasobów. Strony internetowe, takie jak O * Net Online, publikują mediany wynagrodzeń dla różnych zawodów na podstawie danych rządowych. Możesz nawet znaleźć informacje o wynagrodzeniu według stanu. Jeśli należysz do stowarzyszenia zawodowego, sprawdź, czy dostępne są informacje dotyczące wynagrodzenia. Rozpocznij od obejrzenia strony internetowej organizacji. Glassdoor.com jest również doskonałym źródłem informacji o zarobkach.

Dowiedz się, ile możesz zarobić

Pamiętaj, że ze względu na takie czynniki jak wykształcenie i doświadczenie, twoja pensja może się nieco różnić od mediany opublikowanej pensji dla twojej dziedziny.

Musisz myśleć realistycznie, kiedy myślisz o swoich oczekiwaniach. Weź pod uwagę liczbę lat pracy w terenie, wykształcenie i kwalifikacje oraz czas pracy dla obecnego pracodawcy. Powinieneś nawet wziąć pod uwagę lokalizację swojej pracy. Praca w dużych miastach, na przykład, zwykle płaci więcej niż w małych miastach.

Oceń kondycję finansową swojego pracodawcy

Bądź bardzo ostrożny w kwestii czasu. Nie pytaj o podwyżkę, jeśli wiesz, że twój pracodawca ma problemy finansowe lub jest dużo niepewności w branży. Chociaż jako pracownik prawdopodobnie dobrze zdajesz sobie sprawę z kondycji finansowej firmy, nie powinieneś polegać tylko na tym, co obserwujesz. Zrób kilka badań firmy , które obejmują analizę raportów finansowych i wiadomości biznesowych.

Przygotuj swoją walizkę

Gdy masz pewność, że czas jest odpowiedni i masz wszystkie istotne informacje, przygotuj się na spotkanie z szefem. Zacznij przygotowywać się do złożenia wniosku o podwyżkę. Nawet jeśli uważasz, że na to zasługujesz, to może nie być tak oczywiste dla twojego szefa. Musisz go przekonać. Sprzedaj się tak, jakbyś chciał pozyskać potencjalnego pracodawcę, aby Cię zatrudnił.

Najpierw zrób listę wszystkich swoich osiągnięć. Zacznij od najnowszych i idź do tyłu. Opisz, w jaki sposób te osiągnięcia przyniosły korzyści Twojemu pracodawcy. Bądź bardzo konkretny. Na przykład nie mów, że zwiększasz zyski. Przygotuj się, aby powiedzieć swojemu szefowi, jak dużo wzrosły i jaką rolę odegrałeś w tym procesie. Następnie przygotuj listę odpowiednich umiejętności, dzięki którym odniesiesz sukces w pracy.

Dodaj swoje twarde i miękkie umiejętności . Na koniec przygotuj się na opisanie wszystkich rzeczy, które planujesz zrobić dla organizacji w przyszłości. Pamiętaj, aby podać szczegóły!

Zdecyduj, co zrobisz, jeśli odejdziesz, albo nie osiągniesz wzrostu wynagrodzeń, którego chcesz

Zanim wejdziesz do biura szefa, aby poprosić o podwyżkę, zastanów się, co zrobisz, jeśli powie "nie" lub zgodzi się podać ci mniejszą niż chcesz. Czy odejdziesz z pracy, czy poczekasz chwilę, a potem poprosisz o podwyżkę w późniejszym terminie? Twoja odpowiedź może zależeć od tego, co mówi Twój szef. Na przykład, czy odrzuciła cię z powodu twojego występu, czy z powodu innych okoliczności?

Umówić się na spotkanie

Teraz, gdy wykonałeś już wszystkie przygotowania, nadszedł czas, aby porozmawiać ze swoim szefem. To nie jest coś, co powinieneś omówić z nim na marginesie - to poważna sprawa.

Traktuj to tak, jakby było spotkaniem z klientem lub rozmową o pracę. Umów się na spotkanie, aby omówić swoją prośbę. Nie pytaj o przebicie przez e-mail, w lodówce wodnej lub przez telefon. Jedynym powodem braku rozmowy twarzą w twarz jest to, że ty i twój szef nie pracujesz w tym samym miejscu.

Przedstaw swoją sprawę

Twój szef może natychmiast zgodzić się na podwyżkę. Czy nie byłoby to miłe? Być może nie będziesz musiał nic więcej robić, niż ją o nią poprosić, co może sprawić, że zaczniesz się zastanawiać, dlaczego nie zaproponowała, zanim zapytasz. Jest bardziej prawdopodobne, że będziesz musiał przedstawić zebrany materiał.

Zachowaj spokój i trzymaj się faktów. Nabieranie emocji nie przyniesie ci korzyści, a nawet może zaszkodzić twoim negocjacjom. Nie podnoś swoich osobistych wydatków, ponieważ nie są one problemem twojego szefa. W oczach twojego pracodawcy twoja pensja ma wszystko, co możesz zrobić z korzyścią dla pracodawcy i nie ma nic wspólnego z twoimi potrzebami.

Odpowiedz na "Nie"

Twój szef może cię odrzucić. Co powinieneś zrobić dalej? Wszystko zależy od powodów, które ci daje. Jeśli mówi, że odrzuca Twoją prośbę z powodu Twojego występu, musisz zdecydować, czy jego opinia jest ważna. Jeśli tak, zastanów się, jakie zmiany możesz wprowadzić, by zmienić sytuację. Jeśli dojdziesz do wniosku, że twój szef po prostu robi wymówki, a jego krytyka twojego działania nie jest prawidłowa, możesz chcieć iść tam, gdzie będziesz doceniony.

Sprawdź, czy jest jakakolwiek szansa, że ​​sytuacja się zmieni. Jeśli dowiadujesz się, że jest taka możliwość, poproś szefa, aby poświęcił czas na powtórzenie swojej prośby. Na przykład możesz chcieć mieć kolejną rozmowę podczas następnej oceny wydajności . Poproś swojego szefa, aby pomógł ci wymyślić plan, który musisz zrobić, aby zwiększyć szanse na podniesienie do tego czasu.