Jak w pełni wykorzystać swój przegląd wydajności

Rzeczy do zrobienia przed i po ocenie pracownika

Czy pamiętasz uczucie, jakie odczuwałeś w jamie brzuszka, kiedy nadszedł czas, aby twój nauczyciel rozdał karty z raportami? Nie miało znaczenia, czy spodziewałeś się dobrego czy złego. Po prostu nie mógłbyś być całkowicie pewien tego, co myślał o twojej pracy, dopóki jej nie zobaczyłeś. To samo odnosi się do rocznego przeglądu wyników pracodawcy. Nawet jeśli jesteś pewny, że wykonujesz dobrą robotę , może cię to stresować.

W końcu może to określić przyszłość twojej pracy.

Pracodawcy często opierają swoje decyzje na podwyżkach i promocjach na przeglądach wyników, które są również nazywane ocenami pracowników i ocenami wydajności. Czasami nawet używają ich, aby zdecydować, czy kogoś zwolnić . Aby dać ci odrobinę tajemnicy, wielu menedżerów nie lubi recenzji wyników tak bardzo, jak robią to ich podwładni. Zdecydowanie woleliby przekazywać informacje zwrotne w bardziej regularny sposób, ale ich pracodawcy wymagają, aby to robili.

Jeśli chodzi o sprawdzenie wydajności, możesz czuć się bezradny. Osoba, która to napisze, ma dużo mocy. Jego opinia o tym, co zrobiłeś w ciągu ostatniego roku - niekoniecznie bezstronny rachunek - trafia do raportu, a zatem do twojego stałego pliku. Chociaż nie masz dużej kontroli nad tą sytuacją, masz trochę. Potrzebujesz strategii radzenia sobie z oceną, która pomoże ci złagodzić stres, a nawet poprawić wynik.

Oto kilka rzeczy, które powinieneś zrobić:

Po pierwsze, zapoznaj się z procesem

Czasami lęk przed nieznanym jest najgorszą częścią całego procesu przeglądu. Jeśli zapoznasz się z tym, jak to wszystko działa, możesz mieć większą kontrolę. Jeśli nie byłeś jeszcze oceniany na obecnym stanowisku, zapytaj współpracowników, czego się spodziewać.

Konieczne jest również zrozumienie, dlaczego wielu pracodawców stosuje oceny wydajności jako sposób oceny pracowników. Teoretycznie ich celem jest dostarczanie informacji zwrotnych, jasne komunikowanie oczekiwań i otwarcie dialogu z pracownikami. W idealnym świecie byłoby to wykonywane częściej niż raz w roku. Niestety, zdecydowanie zbyt często tak się nie dzieje.

Następnie przygotuj autorecenzję

Zanim Twój przełożony oceni Cię, oceń swoją własną skuteczność. Zrób listę wszystkich swoich osiągnięć i osiągnięć w ciągu ostatniego roku. Jeśli regularnie monitorowałeś je, powinno to być stosunkowo proste. Jeśli nie, zadanie to będzie o wiele bardziej uciążliwe. Będziesz musiał poświęcić trochę czasu na zastanowienie się, co osiągnąłeś w ciągu roku. Następnie zwróć uwagę na sposób, w jaki twój pracodawca skorzystał z twoich wysiłków, na przykład zwiększone zyski, większa lista klientów lub utrzymanie starszych klientów.

Bądź bardzo konkretny. Na przykład, ile wzrosły zyski? Ilu klientów przywiozłeś na pokład lub zostałeś na miejscu? Ile wydali? Zaznacz wszystko, co chcesz omówić podczas przeglądu. Zbierz wszelką dokumentację, która zarchiwizuje twoje roszczenia. Spójrz na swoją własną recenzję w noc przed spotkaniem ze swoim szefem, więc będziesz przygotowany do omówienia tego następnego dnia.

Zdecyduj, jak zareagujesz na zły przegląd

Zastanowienie się nad tym, co należy zrobić, jeśli sprawy nie pójdą dobrze z twoją oceną, nie sprawi, że będziesz mniej nerwowy, ale pozwoli ci skutecznie odpowiedzieć na złą recenzję, jeśli będziesz musiał. Opracowując plan przed jego potrzebą, będziesz w stanie robić wszystkie właściwe rzeczy, a nie te złe.

Oprzyj się pokusie, by zareagować natychmiast po Twojej recenzji. Zamiast tego poproś o spotkanie z szefem w ciągu kilku dni, po tym, jak będziesz mógł spojrzeć na to obiektywnie i uspokoić się. Nastąpi jedna z dwóch rzeczy: może zdasz sobie sprawę, że negatywne opinie nie były tak naprawdę nie na miejscu, jak początkowo sądziłeś, lub możesz stwierdzić, że recenzja była rzeczywiście niesprawiedliwa.

Jeśli zgodzisz się z szefem na niektóre z punktów, które złożył, zatrzymaj wizytę i wykorzystaj ją, aby znaleźć sposoby na poprawę wyników.

Powinieneś również spotkać się ze swoim szefem, aby przedstawić swoją opinię na temat oceny, którą uważasz za niesprawiedliwą. Użyj jasnych przykładów, które przeciwdziałają krytyce, którą podjął. Jeśli byłeś zbyt przytłoczony podczas wstępnej oceny wydajności, aby omówić swoje osiągnięcia i osiągnięcia, zrób to podczas tego spotkania.

Po Twojej recenzji wyników: Take-Aways

Niezależnie od wyników oceny skuteczności, pomyśl o tym jako o możliwościach uczenia się. Powinieneś być w stanie odebrać cenne informacje, niezależnie od tego, czy chodzi o Ciebie, czy o Twojego Recenzenta. Jeśli otrzymasz uzasadnioną krytykę, dowiedz się, jak wprowadzić ulepszenia w ciągu najbliższego roku. Czy musisz aktualizować swoje umiejętności , lepiej zarządzać swoim czasem lub regularnie pracować na czas?

Czy zdałeś sobie sprawę, że twój szef po prostu nie był świadomy twoich osiągnięć? Postaraj się organizować spotkania przez cały rok, a nie tylko w czasie sprawdzania, abyś mógł go poinformować.

Nawet świetliste sprzężenie zwrotne daje ci szansę. Poinformuje Cię o tym, co powinieneś robić i jakie dodatkowe czynności musisz zrobić, aby jeszcze bardziej ulepszyć przyszły rok.