Jak zareagować na zły przegląd wydajności

Co zrobić, jeśli uważasz, że ocena jest nieuczciwa lub niedokładna

Wielu pracodawców przeprowadza coroczne przeglądy wyników swoich pracowników. Jeśli jesteś jak większość ludzi, to jest coś, czego prawdopodobnie się boisz. Pozytywna ocena może sprawić, że poczujesz się wspaniale, ale negatywna może cię zniszczyć. Może sprawić, że będziesz martwić się o utratę pracy , co spowoduje wiele stresu .

Twój strach może nie być bezpodstawny. W wielu przypadkach jednak zła ocena wydajności może być bardzo produktywna.

Możesz wiele się nauczyć dzięki opiniom , zarówno o sobie, jak i o swoim szefie. Pomoże Ci dowiedzieć się, jak poprawić wydajność, ale może również powiedzieć, czy Twój szef nie jest w stanie go zadowolić. Oto, co możesz zrobić, jeśli uzyskasz niską ocenę wydajności:

Zaczekaj, zanim odpowiesz

Po otrzymaniu złej oceny wyników możesz czuć się smutny, a nawet zły. Uważaj na reakcję na swojego szefa, gdy jesteś w takim stanie umysłu. Twoje emocje mogą sprawić, że powiesz coś swojemu szefowi, ale później będziesz żałować. Zatrzymaj się przynajmniej do następnego dnia, zanim zrobisz lub coś powiesz.

Przeczytaj i przeanalizuj recenzję

Poświęć co najmniej 24 godziny na uważne rozpatrzenie oceny swojego szefa. Postaraj się zrozumieć opinie. Zadaj sobie pytanie, czy krytyka, którą ci podała, jest rzeczywiście nieuzasadniona lub jeśli jesteś po prostu obrażony przez nią. Twoje uczucia mogą stać na drodze do bycia obiektywnym, więc spróbuj je odłożyć na bok.

Zdecyduj, czy powinieneś spotkać się ze swoim szefem

Jeśli tego nie wymaga, nie musisz spotykać się ze swoim szefem po otrzymaniu opinii, ale powinieneś rozważyć zrobienie tego mimo wszystko.

Jeśli nie zgadzasz się z opinią swojego szefa, rozmowa twarzą w twarz da ci szansę podzielenia się twoim punktem widzenia. Jeśli zdecydujesz, że jego krytyka jest słuszna, możesz skorzystać z okazji, by stworzyć plan poprawy swojej wydajności. Wymyśl własne pomysły, które możesz udostępnić podczas spotkania.

Umówić się

Nie wchodź do biura szefa i nie żądaj spotkania na miejscu.

Przerywasz jej przepływ pracy, a zrobienie tego złego tonu na spotkanie. Zamiast tego umówić się na spotkanie po protokole w miejscu pracy.

Zaprezentuj swoją sprawę lub swój plan

Gdy spotkasz się ze swoim szefem, będziesz musiał albo wyjaśnić, dlaczego nie zgadzasz się z jego oceną, albo, jeśli uważasz, że to uczciwe, przedstaw swój plan poprawy wyników. Przygotuj się na ten krok, nawet zanim zaplanujesz spotkanie, na wypadek, gdyby stało się to wcześniej, niż się spodziewasz. Oto strategie użycia, w zależności od twojej opinii na temat przeglądu i celu spotkania.

Jeśli celem spotkania z szefem jest obalenie jego roszczeń, oto co powinieneś zrobić:

Jeśli dojdziesz do wniosku, że zła ocena wydajności jest w rzeczywistości ważna, oto co powinieneś zrobić:

Podczas spotkania nie należy wykonywać następujących czynności:

Zagryźć

Wyślij swojemu szefowi wiadomość e-mail, która pokaże kilka rzeczy omawianych podczas spotkania. Powtórz plan ulepszenia, który opracowałeś. Wydrukuj e-mail i przechowuj go w bezpiecznym miejscu, na wypadek, gdyby potrzebujesz dowodu, że podejmujesz odpowiednie kroki, aby wykonać lepszą pracę.