Eksploracja kariery

Jak się dowiedzieć o swoich możliwościach kariery

Czym jest eksploracja kariery?

Eksploracja kariery jest drugim etapem procesu planowania kariery . Podczas pierwszego etapu, samooceny , poznajesz swoją osobowość, zainteresowania, uzdolnienia i wartości. Po użyciu różnych narzędzi do zbierania tych informacji, masz listę karier, które są dobre dla kogoś z cechami podobnymi do twoich.

Chociaż kariery na twojej liście wydają się być odpowiednie, nie oznacza to, że możesz po prostu wybierać losowo dowolne z nich.

Są jeszcze inne sprawy do rozważenia. Każde zawody ma cechy, które sprawią, że lepszym wyborem będzie wybór innych.

Ponieważ możesz mieć tylko jedną karierę naraz, twoim celem, po zapoznaniu się z wszystkimi karierami, które mogą być dla ciebie dobre, jest uzyskanie jednego pozostałego, który jest NAJLEPSZY. Staraj się nie eliminować żadnego zawodu z listy, dopóki nie przeprowadzisz badań, nawet jeśli myślisz, że wiesz coś na ten temat. Możesz być zaskoczony tym, czego się nauczysz, kiedy szukasz informacji. Jeśli przekroczysz karierę z listy ze względu na pewne z góry przyjęte pojęcie, możesz skończyć eliminując jedną z najlepszych opcji.

Zacznij od podstaw

Na początku będziesz chciał zebrać podstawowe informacje o każdym zawodzie na liście. Załóżmy, że masz listę dziesięciu karier. Zanim poświęcisz dużo czasu na dogłębne badania, wykonaj wstępne ustalenie faktów, które pozwoli ci zawęzić listę.

Obejmuje to analizę opisu stanowiska pracy i informacji na temat rynku pracy , w tym prognozę zatrudnienia , medianę wynagrodzenia oraz wymogi edukacyjne i szkoleniowe.

Podręcznik "Working Outlook Handbook" wydany przez US Bureau of Labor Statistics, agencję rządową, dobrze ilustruje podstawowe informacje dotyczące kariery zawodowej.

Kolejnym przydatnym zasobem jest baza danych O *, sponsorowana przez Departament ds. Pracy / Administracji Pracy i Szkoleń USA (USDOL / ETA) poprzez dotację dla Departamentu Handlu Północnej Karoliny. Możesz także przeczytać indywidualne profile zawodowe lub zagłębić się w zawody według dziedziny .

Po zapoznaniu się z wszystkimi zajęciami z twojej listy dowiesz się, że kilka z nich nie przemawia do ciebie. Może to wynikać z różnych przyczyn. Na przykład możesz zdecydować, że nie będziesz zadowolony z obowiązków związanych z konkretnym zajęciem lub że nie możesz lub nie chcesz spełnić wymagań edukacyjnych i szkoleniowych. Zarobki mogą być niższe niż ci się wydawało, a perspektywy pracy mówią, że szanse na zatrudnienie będą niskie. Po ukończeniu wstępnych badań pozostanie Ci lista zawierająca od trzech do pięciu karier.

Delve Deeper

Po zawężeniu listy wyboru kariery, twoje badania powinny być bardziej zaangażowane. Będziesz chciał dowiedzieć się, jak wygląda praca w terenie, zanim faktycznie będziesz w niej pracował. Najlepszym sposobem na to jest rozmowa z ludźmi, którzy to robią.

  1. Dowiedz się, kto w twojej sieci zawodowej zna ludzi, którzy pracują w polu lub dziedzinach, którymi jesteś zainteresowany, lub zapytaj, czy któryś z nich ma kontakty, które robią.
  1. Przygotuj wywiady informacyjne z każdym, kto ma doświadczenie w pracy w karierze, którą rozważasz. Ci, których doświadczenie jest nowsze, robią lepsze tematy.
  2. Sprawdź, czy któryś z tych ludzi jest skłonny pozwolić ci śledzić go w pracy przez dzień lub dwa.
  3. Zastanów się nad stażem, aby dowiedzieć się o miejscu pracy i zdobyć doświadczenie.

Po ukończeniu dogłębnych badań, powinieneś być w stanie określić, która kariera jest odpowiednia dla ciebie. Staraj się nie denerwować, jeśli nie możesz podjąć decyzji w tym momencie. Być może nie masz jeszcze wystarczających informacji. Kontynuuj dalsze badania, aż będziesz mógł wybrać dla siebie najlepszą karierę .