Proces planowania kariery

4 kroki do wyboru kariery

Wybór kariery to wielka sprawa. Chodzi o coś więcej niż decydowanie, co zrobić, aby zarabiać na życie. Kiedy myślisz o tym, ile czasu poświęcisz na pracę, stanie się jasne, dlaczego ta decyzja jest tak wielka. Spodziewaj się pracować około 71% każdego roku. Przez całe swoje życie wychodzi to z grubsza na 31 1/2 lat z 45 lat, które prawdopodobnie spędzicie w pracy, od początku kariery do emerytury.

Nie lekceważ znaczenia wyboru kariery, która jest dla Ciebie odpowiednia.

Aby zwiększyć swoje szanse na znalezienie satysfakcjonującej kariery, wykonaj następujące cztery etapy procesu planowania kariery:

Krok 1. Samoocena

Podczas tego pierwszego kroku użyjesz różnych narzędzi do zbierania informacji o sobie . Dowiedz się o swoim:

Zidentyfikujesz kariery, które mogą być dla Ciebie dobre podczas samooceny, ale będziesz potrzebować więcej informacji, zanim podejmiesz ostateczną decyzję. Krok 2 pomoże ci to zrobić.

Krok 2. Eksploracja kariery

Eksploracja kariery koncentruje się na poznawaniu zawodów, które wydają się być dobrze dopasowane na podstawie wyników oceny własnej i innych zawodów, które Cię interesują.

Korzystaj z zasobów online i drukuj, aby uzyskać opis stanowiska; poznaj konkretne obowiązki zawodowe; oraz gromadzenie informacji na temat rynku pracy, w tym średnich pensji i perspektyw zatrudnienia .

Po ukończeniu tych wstępnych badań możesz zacząć eliminować zawody, które nie przemawiają do ciebie i uzyskać więcej informacji na temat tych, które robią. To idealny czas na prowadzenie wywiadów informacyjnych i organizowanie okazji do pracy . Podczas wywiadu informacyjnego zapytasz ludzi, którzy pracują w zawodzie, który interesuje Cię pytaniami o ich pracę. Cienie pracownicze obejmują obserwowanie kogoś w pracy, aby dowiedzieć się więcej o tym, co robią.

Krok 3. Dopasuj

Wreszcie nadszedł czas, aby dopasować! Podczas Etapu 3 zdecydujesz, który zawód będzie dla ciebie najlepszy, w oparciu o to, czego nauczyłeś się podczas Kroku 1 oraz 2-samooceny i eksploracji kariery.

Po wybraniu kariery możesz przejść do kroku 4, który doprowadzi cię do pierwszej pracy w nowej karierze.

Krok 4. Działanie

W trakcie tego kroku napiszesz plan działań zawodowych . Będzie służyć jako przewodnik po osiągnięciu ostatecznego celu, jakim jest zdobycie pracy w karierze, którą uznałeś za dobry mecz w Etapie 3. Określ, jakie długoterminowe i krótkoterminowe cele musisz osiągnąć, aby dostać się do ostatecznego celu .

Rozpocznij badanie odpowiednich programów edukacyjnych i szkoleniowych, na przykład szkół wyższych , szkół podyplomowych lub programów stażowych. Następnie zacznij przygotowywać się do wymaganych egzaminów wstępnych lub ubiegania się o przyjęcie.

Jeśli jesteś gotowy na poszukiwanie pracy, opracuj strategię poszukiwania pracy . Zidentyfikuj i dowiedz się o potencjalnych pracodawcach .

Napisz swoje CV i listy motywacyjne . Rozpocznij przygotowania do rozmów kwalifikacyjnych .

Co jeszcze powinieneś wiedzieć o procesie planowania kariery?

Ważne jest, aby pamiętać, że proces planowania kariery nigdy się nie kończy. W różnych momentach kariery możesz wrócić do początku lub do dowolnej fazy, zmieniając siebie i swoje cele. Na przykład możesz zdecydować się na zmianę swojej kariery lub być może musisz wymyślić, jak zastosować lepsze opcje w swojej obecnej.

Możesz samodzielnie przejść przez proces planowania kariery zawodowej lub zatrudnić specjalistę ds. Rozwoju kariery, który pomoże w ułatwieniu podróży. Sposób, w jaki decydujesz się na ten proces - z pomocą lub bez - jest mniej ważny niż ilość myśli i energii, które w nim wkładasz.