Formularze wydania modelu

Jako model masz gwarancję zostania mistrzem wielu rzeczy. Od pozowania i chodzenia do makijażu i włosów, nie ma ograniczeń co do tego, co będziesz w stanie zrobić! Zostaniesz nawet wprowadzony w stronę modelowania biznesowego, o czym niewielu wie.

Ale nie daj się zastraszyć! Gdy zdobędziesz większe doświadczenie w branży, strona biznesowa modelowania stanie się drugą naturą. Dobrym miejscem na rozpoczęcie jest zapoznanie się z formularzami uwalniania modeli, jednym z najczęściej używanych dokumentów prawnych w świecie modelowania.

Co to jest wydanie modelu?

Wzór formularza wydania jest standardowym dokumentem prawnym pomiędzy modelem a fotografem. Zasadniczo określa sposób wykorzystania zdjęć, przekazuje prawa do klienta lub firmy i zezwala na ich publikację.

Jeśli model jest niepełnoletni (w większości stanów w wieku 18 lat), formularz zwolnienia musi zostać podpisany przez rodzica lub opiekuna, aby był ważny.

Co zawiera formularz?

Formularze do wydania modelu różnią się pod względem zawartości, poziomu ochrony i żargonu prawnego (niektóre są łatwiejsze do zrozumienia niż inne!), Ale zazwyczaj można oczekiwać podstawowych informacji, takich jak:

Kto tego potrzebuje?

Wzór formularza wydania jest wymagany, gdy zdjęcie jest identyfikowalne i jest wykorzystywane do celów komercyjnych, takich jak promowanie produktu, usługi lub pomysłu za pośrednictwem reklam, plakatów, broszur, stron internetowych, katalogów itp. Nawet jeśli fotograf zatrzaskuje postrzelony w miejscu publicznym, nadal muszą poprosić model o podpisanie formularza zwolnienia!

Formularze zwolnienia nie są konieczne, jeśli zdjęcie ma być wykorzystywane do celów edukacyjnych / informacyjnych, takich jak gazety, podręczniki, encyklopedie lub eksponaty fotograficzne. Mimo to rozsądnie jest poprosić fotografa, aby poprosił model o podpisanie formularza zwolnienia, na wypadek gdyby chciał wykorzystać go w przyszłości.

Kiedy mam to podpisać?

Zostaniesz poproszony o podpisanie formularza zwolnienia na miejscu w sesji zdjęciowej. Czasami będzie to robione przed zrobieniem zdjęć, a czasem po (fotograf nie potrzebuje pozwolenia na sfotografowanie ciebie, tylko po to, żeby sprzedać twoje zdjęcia).

Czy muszę to podpisać?

Absolutnie! Jeśli nie podpiszesz formularza zwolnienia modelu, Twoje zdjęcia nie będą mogły zostać użyte, a Ty nie otrzymasz zapłaty.

Koniec opowieści.

Ale to nie znaczy, że musisz to podpisać w chwili, gdy zostanie ci przedstawiona !! Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące formularza zwolnienia lub nie wiesz, czy warunki pasują do tego, co pierwotnie uzgodnili Ty i Twój agent, to oprzyj się pokusie negocjacji z fotografem i zamiast tego natychmiast zadzwoń do swojego agenta, aby uzyskać wyjaśnienia. Podobnie jak w przypadku wszystkich dokumentów prawnych, nigdy nie należy podpisywać niczego, czego nie masz pewności.