Co to jest Job Shadowing i jak może pomóc Twojej Karierze

Cień pracy to przydatny sposób na poznanie konkretnego zadania. Polega na spędzeniu ograniczonego czasu (zwykle od kilku godzin do tygodnia) podążaniu za specjalistą w tej pracy. Obserwując dzień (lub dni) w życiu profesjonalisty, osoba ciesząca się dowiaduje się, jak naprawdę wygląda ta praca.

Cienie pracujące to świetny sposób na sprawdzenie, czy interesująca praca jest dla Ciebie odpowiednia.

Przeczytaj poniżej, aby uzyskać więcej informacji na temat tworzenia miejsc pracy i znajdowania możliwości tworzenia miejsc pracy.

Korzyści z Job Shadowing

Cieniowanie zadań może być przydatne na wiele sposobów. To świetny sposób, aby uzyskać migawkę dnia z życia w pracy. Pomoże ci to zdecydować, czy uważasz, że lubisz i czujesz pasję do tej pracy.

Cienie pracownicze mogą również pomóc w podjęciu decyzji, czy Twoje umiejętności pasują do interesującego obszaru kariery, oraz w jaki sposób twoje umiejętności w szkole i innych pracach mogą przekładać się na tę pracę.

Ponieważ tworzenie miejsc pracy jest krótkoterminowym doświadczeniem (czasami tylko pół dnia), jest to świetny sposób, aby zdecydować, czy chcesz kontynuować karierę, zanim złożysz podanie o długoterminową pracę lub staż.

Wreszcie, śledzenie pracy pomaga rozwijać kontakty w twoim interesującym obszarze kariery. Kiedy robisz cienie, podążaj za kimś, kto jest kompetentny w swojej dziedzinie kariery. Ta osoba będzie użytecznym kontaktem, gdy zaczniesz szukać i ubiegać się o pracę i staż.

Formalne i nieformalne śledzenie zadań

Cień pracy może być realizowany w ramach formalnego programu zorganizowanego przez szkołę średnią lub uniwersytet, lub może być zaplanowany nieformalnie.

Aby znaleźć oficjalny program tworzenia miejsc pracy, skontaktuj się ze swoim doradcą zawodowym w szkole średniej lub z biurem obsługi kariery w college'u . Często szkoły mają formalne programy, o które można się ubiegać.

Mogą również mieć listę absolwentów, którzy są skłonni pozwolić cieniem na pracę dla studentów.

Jeśli nie możesz znaleźć formalnego programu w swojej szkole, możesz spotkać się z doradcą zawodowym, aby uzyskać pomoc w znalezieniu szansy na cień. Możesz także utworzyć listę potencjalnych firm, w których chciałbyś pracować, a następnie sprawdzić, czy ktoś w Twojej sieci pracuje w tych firmach. Następnie możesz skontaktować się z jednym z nich, aby poprosić o możliwość tworzenia miejsc pracy.

Niektóre duże organizacje (w tym agencje rządowe) oferują studentom kursy zawodowe. Możesz sprawdzić organizacje, które Cię interesują, aby sprawdzić, czy któryś z nich posiada taki program.

Mimo że większość możliwości tworzenia miejsc pracy jest przeznaczona dla uczniów szkół średnich lub studentów, aby znaleźć idealny sposób na karierę zawodową, możliwe jest, że będą oni mogli pracować także jako osoby dorosłe. Świetnym pomysłem jest cień pracy, jeśli myślisz o zmianie kariery . Możesz spotkać się z doradcą zawodowym lub skontaktować się z biurem pośrednictwa pracy w college'u (które często zapewnia pomoc absolwentom). Możesz także po prostu skontaktować się z profesjonalnymi znajomymi, znajomymi i rodziną, aby sprawdzić, czy możesz spędzić z nimi dzień w biurze.

Co robisz podczas Job Shadowing?

Każde doświadczenie w śledzeniu pracy jest inne.

Zazwyczaj jednak obserwujesz pracownika i obserwujesz, jak bierze udział w codziennej pracy. Mogą również poprosić o pomoc w niektórych zadaniach. Niektórzy pracownicy dadzą Ci możliwość zadawania pytań przez cały dzień lub po zakończeniu pracy w cieniu.

W zależności od tego, jak długo będziesz śledzić pracownika, możesz nawet nauczyć się umiejętności krytycznych dla tej pracy.

Jak długo działa Job Shadow?

Cień pracy może być tak krótki, jak kilka godzin lub jeden dzień, lub może trwać nawet tydzień lub dłużej. Jednak śledzenie pracy, które trwa dłużej niż kilka tygodni, przypomina raczej staż .

Pamiętaj, że w prawie wszystkich przypadkach czas spędzony na śledzeniu osoby nie zostanie wypłacony.

Wskazówki dotyczące funkcji Job Shadowing

Job Shadow Follow Up

Cienie pracownicze są często wykonywane z uznanymi profesjonalistami, aby pomóc ludziom szukającym pracy, więc jeśli spotkasz się z ofertą pracy, powinieneś być grzeczny, profesjonalny i wdzięczny za taką możliwość.

Pamiętaj, aby napisać notatkę z podziękowaniami dla pracownika za umożliwienie ci uczenia się od nich.

Możesz również poprosić o spotkanie z pracownikiem na krótko po otrzymaniu doświadczenia z pracy (lub ostatniego dnia, w którym będziesz śledzić), aby zadać dalsze pytania dotyczące tego, co zobaczyłeś i doświadczyłeś.

Pamiętaj, aby pozostać w kontakcie z osobą, którą obserwujesz. Będą przydatnymi ludźmi do łączenia się z siecią, gdy zaczniesz szukać pracy.

Przeczytaj więcej: Odkrywanie karier poprzez śledzenie pracy Dlaczego nie ma pracy w tym lecie?