Definicja i wykorzystanie danych demograficznych

Wdrażanie danych demograficznych

Jednym z najważniejszych elementów każdej kampanii reklamowej jest jej prawidłowe ukierunkowanie. Pod koniec dnia znakomita dynamiczna twórcza praca i wysokie budżety są marnowane, jeśli są kierowane na niewłaściwych ludzi. Jeśli interesujesz się najlepszymi i najwygodniejszymi fotelami motocyklowymi na świecie, wiesz, z kim chcesz się połączyć - ludźmi jeżdżącymi na motocyklach.

Ale życie nie zawsze jest takie łatwe.

Co zrobić, jeśli masz produkt lub usługę, która jest o wiele szersza? W końcu wszyscy jedzą i piją wodę. Wtedy nie jest tak wytarty i suchy. Zorientowanie się na kampanię reklamową u wszystkich jest niemożliwe, chyba że masz olbrzymi budżet i zakup mediów, które przyniosłyby wszystko, co kiedykolwiek zrobili Coca-Cola lub Nike.

W tym momencie dane demograficzne mogą odegrać ogromną rolę w Twojej kampanii. Możesz ich użyć, aby skoncentrować się na konkretnym segmencie populacji; taki, który sprawi, że kampania reklamowa okaże się najlepsza. Najpierw jednak szybko zanurzmy się w szalonym tempie demografii.

Podstawowa definicja

W reklamie, marketingu, badaniach, polityce i wielu innych obszarach działalności dane demograficzne są wykorzystywane do kierowania na określony segment populacji. Tradycyjnie dane demograficzne dostarczają informacji na podstawie czynników, które mogą obejmować, ale nie są ograniczone do:

Liczba czynników używanych w demografii, badanie demografii, może się znacznie różnić w zależności od rodzaju badań. Dlatego lista ta może znacznie wzrosnąć, być bardziej skoncentrowana na pewnych czynnikach lub podzbiorach lub może stać się znacznie szersza.

Dane demograficzne w reklamie

Na początku każdej dobrej kampanii reklamowej odbywa się spotkanie strategiczne. Podczas tego spotkania odbędą się dyskusje na temat reklamowanego produktu lub usługi, budżetu, czasu, ton głosu, wyników badań i oczywiście odbiorców docelowych. Tutaj pojawia się dane demograficzne.

Docelowi odbiorcy w podsumowaniu kreacji są niezbędne dla każdej kampanii. Kreatywna agencja reklamowa MUSI wiedzieć, do kogo zostanie wprowadzony produkt lub usługa. Zwykle są na to trzy sposoby:

 1. Określona osoba została stworzona - NAJLEPSZY SPOSÓB
  Korzystając z danych pochodzących z badań, informacji od klienta i analizy produktu lub usługi, opracowywany jest określony charakter odbiorców docelowych. Na przykład, przy sprzedaży określonego rodzaju piwa, może zostać utworzona grupa docelowa skupiająca się na mężczyźnie o imieniu Jack, który ma 36 lat, ma brodę, pracuje w fabryce samochodów, ma żonę i dwoje dzieci, prowadzi ciężarówki, uwielbia grille, słucha muzyki country i gra w bilard w wolnym czasie. To jest ktoś, kogo dział twórczy może z łatwością zobrazować i stworzyć kampanię, która przemówi do tego człowieka. Mamy nadzieję, że odwołując się do tego człowieka, odwołasz się do pewnej części populacji.
 1. Informacje ogólne o odbiorcach są wykorzystywane - DOPUSZCZALNY SPOSÓB
  Nie jest tak dobra, jak tworzenie określonej grupy docelowej, ponieważ trudno jest prowadzić rozmowę na temat produktu lub usługi z szerokim spektrum populacji. Na przykład mężczyźni w wieku 28-45 lat, zatrudnieni w pełnym wymiarze godzin, samochody lub ciężarówki, uprawiający sport i muzykę. Otwiera rozmowę na zbyt wielu ludzi i jako taka kampania może cierpieć z powodu zbyt ogólnego charakteru.
 2. Prawie wszyscy są celem - PRAWDZIWY SPOSÓB
  Niestety, nie jest to coś, co chcielibyście zobaczyć w twórczym zwrocie . Ale to nie powstrzymuje tego przed pojawieniem się. Bardzo niewielu reżyserów odważy się napisać "wszyscy" pod nagłówkiem grupy docelowej, ale znajdą sposoby na uwzględnienie prawie wszystkich. To może wyglądać tak:

  Główny odbiorca docelowy: mężczyźni i kobiety, którzy robią zakupy spożywcze, w wieku od 18 do 49 lat. Niski do średniego dochodu.
  Drugorzędna grupa docelowa: każdy, kto robi zakupy w sklepach spożywczych, w wieku od 8 do 80 lat. Każdy poziom dochodów.

  To może wydawać się naciągane, ale zostało to uchwycone w rzeczywistości, która została napisana dla znanego mrożonego łańcucha żywnościowego w Wielkiej Brytanii. To nie pomaga nikomu. Najlepiej, gdybyś mógł usiąść i pomyśleć o konkretnej osobie, której reklamujesz, aż do tego, jak się ubiera, jak pachnie i czy bierze cukier w swojej herbacie. Generalizacja nie pomaga nikomu.

Wykorzystanie danych demograficznych w dwóch poprzednich metodach może w dużym stopniu wpłynąć na sukces lub niepowodzenie kampanii reklamowej. Jeśli wyniki badań są niepoprawne lub nieco mniejsze założenia, dane demograficzne mogą spowodować awarię i spalenie kampanii.

Na przykład badania mogą sugerować, że produkt powinien być skierowany do starszych białych mężczyzn, którzy posiadają własne domy i są szczęśliwie małżeństwem. Ale w rzeczywistości testowanie produktu lub usługi daje znacznie inne wyniki, pokazując, że faktyczni użytkownicy tego produktu są młodsi, samotni, a wyścig nie stanowi problemu. Kierując nieprawidłowe dane demograficzne, fundusze kampanii mogą zostać szybko wyczerpane, a reklama może wywoływać uszu.

Z tego powodu często mądrze jest przetestować produkt wcześniej w różnych grupach demograficznych i wykorzystywać te informacje do dyktowania docelowych odbiorców tworzonej kampanii.

Należy jednak zauważyć, że chociaż grupy fokusowe mogą pomóc w określeniu rodzaju osób, które będą korzystać z produktu lub w jaki sposób mogłyby to ulepszyć, grupy fokusowe mogą spustoszyć rzeczywistą twórczą kampanię reklamową. Często są one zbyt małym segmentem wybranej grupy demograficznej, aby dać odpowiednią reakcję i często mogą być zachwiane przez słabego gospodarza grupy fokusowej lub nadmiernie agresywnego członka grupy.