Przewodnik krok po kroku na temat reklamy

W jaki sposób działa stanowisko reklamowe i co jest potrzebne?

Spotkanie Pitch. GettyImages

Jeśli oglądasz programy telewizyjne lub filmy związane z reklamą, usłyszysz w końcu graczy mówiących o pitchingu. Rzeczywiście, był nawet udany program telewizyjny na AMC o nazwie "The Pitch".

Jednakże, jeśli nie jesteś osadzony w branży reklamowej i marketingowej, możesz nie wiedzieć, co konkretnie zajmuje się pitchingiem i jak działa cały proces. Z pewnością nie jest tak samo dla każdej agencji i każdego klienta, ale tutaj jest dość typowy pomysł na to, co obejmuje proces pitchingu.


Krok 1: Wszystko zaczyna się od klienta, który chce nowej kampanii reklamowej.

Ten klient może mieć już agencję reklamową, znaną jako operator zasiedziały, lub może nie być obecnie związany z agencją. Tak czy inaczej, klient zdecydował, że nowa kampania potrzebuje nowej krwi, a agencje będą rywalizować ze sobą, aby wygrać ten biznes. Dla operatora zasiedziałego jest to nie tyle zdobywanie nowych klientów, ile utrzymywanie tego.

Niestety, wiele agencji wykorzystuje proces pitchingu jako sposób na rozpalenie ognia pod jego ciałem, bez rzeczywistej intencji zatrudniania nowej agencji. Agencje zaangażowane w proces wiedzą, co się dzieje, i zdają sobie sprawę, że są wykorzystywane jako dźwignia, ale to jest branża. Dodatkowo, jeśli praca jest wystarczająco dobra, może spowodować nieoczekiwane zwycięstwo.

Krok 2: Klient wysyła zapytanie do agencji do skoku.

Jest to powszechnie znane jako zapytanie ofertowe lub zapytanie ofertowe. Pozwoli to na określenie zakresu prac, tego, co należy zrobić, kiedy musi to zrobić, oraz innych informacji, które powinny znać potencjalne agencje.

Chociaż zapytanie ofertowe może zawierać szczegółowe informacje na temat docelowych odbiorców, reklamowanego produktu lub usługi, a nawet budżetu, nie jest to skrót kreatywny. Jest to po prostu wytyczenie szkieletu kampanii.

W większości przypadków agencje reklamowe nie otrzymują wynagrodzenia. Jest to postrzegane jako rozmowa kwalifikacyjna i nie dostaniesz wynagrodzenia za rozmowę kwalifikacyjną na nowe stanowisko, prawda?

Cóż, jest to o wiele bardziej skomplikowane i może być bardzo kosztowne i czasochłonne, aby przygotować nowe konto. Zjada zasoby, może obejmować wiele tysięcy dolarów na materiały eksploatacyjne, fotografię, sprzęt i czas agencji, a także może być demoralizujący. W końcu, czy chcesz pracować za darmo przez wszystkie godziny dnia i nocy, w nadziei, że coś może być na końcu? Z tego powodu więcej agencji odmawia udziału w promocji z "opłatą za pitch", która może wynosić od 5000 do 20 000 $ (czasami, nawet więcej, w zależności od pracy i klienta).

Krok 3: Klient wybiera agencje do skrócenia.

Bardzo popularni klienci z niebieskim chipem będą zasypywani żądaniami tonacji . Nie są w stanie zobaczyć ich wszystkich, więc wybiorą garść do krótkich wiadomości. Często wysyłają one zapytanie ofertowe tylko do agencji, z którymi chcą pracować. Firmy rozpoczynające działalność lub firmy o złej reputacji będą mniej zainteresowane, a zatem klient będzie bardziej otwarty na agencje o mniejszym znaczeniu. Czasami agencje spotykają się osobiście z klientem, aby otrzymać sam skrót kreacji i zadawać pytania.

W rzadkich przypadkach wszystkie agencje otrzymają brief w tym samym czasie, na tym samym spotkaniu.

Jednak na początku projektu może to sprawić, że sprawy będą nieprzyjemne i kłopotliwe. Agencje nie będą chciały zadawać pewnych pytań, ponieważ mogą ujawnić swoją strategię konkurującym zespołom, co oznacza, że ​​klient będzie musiał poświęcić dodatkowy czas po uruchomieniu odpowiednich pytań od każdej zaangażowanej agencji.

Krok 4: Zleceniodawcy agencji opowiedzą o drużynach.

Po otrzymaniu briefu i innych informacji, dyrektorzy i zespół ds. Kont opracują wewnętrzne instrukcje kreatywne dla dyrektora kreatywnego i zespołu (-ów) dyrektora artystycznego / copywritera pracującego na boisku. To siła napędowa boiska w agencji reklamowej. Boiska są jak pokazy mody. Nie zawsze są przykładem tego, co należy zrobić, ale co można zrobić. To szansa, aby agencja wyciągnęła wszystkie przystanki i naprawdę zaskoczyła klientów.

"Tylko wyobraź sobie, gdzie możemy cię zabrać?"

Krok 5: Dział Kreacji tworzy kampanie

Kilka twórczych zespołów otrzyma kreatywny brief i natychmiast zacznie tworzyć pomysły. Może to potrwać tydzień, a nawet mniej, lub może potrwać miesiące. Wszystko zależy od harmonogramu podanego agencji przez klienta. W tym czasie pomysły są pokazywane dyrektorowi kreatywnemu, który będzie kształtował i rozwijał niektóre pomysły i odrzucał inne. Następnie zespół ds. Kont zostaje włączony w proces przeglądu pracy.

Warto zauważyć, że boiska wydają się być szalone, a agencja często przechodzi w coś, co nazywa się "tryb pitch" lub "pitch frenzy". Jest to rodzaj mentalnego upuszczania wszystkiego, chociaż bardziej przypomina "rób wszystkie prace, które normalnie wykonujesz, a także całą tę nową pracę, i rób to w krótszym czasie". Kreatywne zespoły i zarządzanie kontami znane są z jedzenia, spania i prysznica w agencji podczas pitch.

Krok 6: Zleceniodawcy agencji Wybierz kampanię, która ma zostać postawiona

Gdy zarówno zespół ds. Kont, jak i CD są zadowoleni z pracy, dyrektorzy agencji będą mogli ją zobaczyć i wybrać kampanię do opracowania. To właśnie ta agencja narzuci swoją wagę, tworząc makiety reklam i stron internetowych, a nawet strzelając trochę materiału specjalnie na boisko. Jeśli agencja miała szczęście otrzymać opłatę za pitch, to tutaj wydawane są pieniądze.

KROK 7: Agencja wypolerowuje i ćwiczy boisko wewnętrznie.

Ćwicz, ćwicz, ćwicz. Agencja upewni się, że wszystko jest w porządku. Będą wprowadzać badania wspierające ich pomysły. Będą mieć deski, które wyglądają oszałamiająco. Będą wycinać wybrane filmy. Będą nawet zatrudniać aktorów lub modelki. Nadszedł czas, aby usunąć usterki, kopać opony i upewnić się, że wszystko jest tak doskonałe, jak to tylko możliwe. Jeśli są jakieś wady, nadszedł czas, aby je wypróbować. Oczywiście oznacza to również, że będą potrzebne zmiany w ostatniej chwili, co oznacza więcej późnych nocy, wczesnych poranków i opłat za pośpiech.

Krok 8: Czas skoku. Klient otrzymuje prezentację.

Agencje spotkają się jeden po drugim z klientem, zwykle w siedzibie klienta, aby zaprezentować swoją ofertę. Dla klienta może to zająć cały dzień. Agencje mogą być zmuszone do długiej podróży na boisku, czasami latając po całym kraju na jednogodzinne spotkanie. Jeśli istnieje potencjał, aby wygrać miliony dolarów w nowym biznesie, warto. Technologia oznacza, że ​​klienci i agencje mogą to robić za pomocą wideokonferencji, ale niewielu chce to zrobić w ten sposób. Na początek, jeśli inna agencja odbywa spotkanie w ciele, agencja wzywająca będzie miała bezpośrednią wadę. Są też problemy techniczne, które mogą nawiedzać rozmowę wideo, a bardzo niewiele agencji chce zaryzykować szansę na zniknięcie nowego biznesu, ponieważ sprzęt jest wyłączony.

Krok 9: Klient wybiera agencję.

Po długich naradach klient powiadomi zwycięską agencję, kim są, a pozostałych niech zawodzi. Wiele osób wierzy, że najlepsza praca wygrywa, ale to naiwność. Klient weźmie pod uwagę wiele czynników, w tym cenę, dystans, osobowość, kulturę agencji i możliwości. Jeśli podobają mu się prace z innej agencji, nie jest niczym niezwykłym. To nie jest dokładnie moralne, ale jest to droga świata.

Krok 10: Agencja pracuje nad nową kampanią.

Gdy boisko zostanie wygrane, praca wchodzi do agencji i rozpoczyna się prawdziwa praca. Teraz sytuacja trochę bardziej spada na ziemię. Zwycięskie boisko mogło być oszałamiające, ale teraz klient chce zobaczyć bardziej realistyczną wersję, bez wszystkich dzwonków i gwizdów. Będą prosić o rzeczy do stonowania. Będą prosić o mniejsze budżety. Właśnie tego się spodziewamy. Bardzo rzadko praca, która wygrała boisko, sprawia, że ​​ekrany drukarki lub telewizora pozostają nietknięte. A teraz agencja ta ma klienta w swoim spisie.

Dopóki nie stanie się obowiązkiem, gdy pod nim zapali się ogień, a krąg zaczyna się od nowa.