Jak zrozumieć modelowanie umów (część 1 z 2)

Niezależnie od tego, czy Twoje zabytki mieszczą się w małej, lokalnej agencji, czy też w międzynarodowej firmie, to każdy model marzy o podpisaniu kontraktu modelarskiego. W końcu podpisanie się na przerywanej linii oznacza, że ​​twoja kariera modelowania jest oficjalnie prawdziwa!

Ale równie ekscytujące, jak modelowanie kontraktów może być bardzo zastraszające, szczególnie jeśli jesteś nowy w branży. Aby ułatwić Ci nerwy i pomóc Ci przejść przez ten proces, oto kilka podstawowych rzeczy, które powinieneś wiedzieć o modelowaniu kontraktów:

Podstawy

Każda agencja modelek ma swoją unikalną umowę, więc nie można dokładnie wiedzieć, czego się spodziewać. Niektóre mają 2 strony, a niektóre 6, a treść jest zawsze dostosowana do potrzeb danej agencji. To, w połączeniu z faktem, że modelowanie umów jest prawnie wiążącym dokumentem zazwyczaj z klauzulami poufności, czyni je jeszcze bardziej tajemniczymi. (Dlatego prawie niemożliwe jest znalezienie prawdziwego kontraktu na modelowanie online, zwłaszcza z tak popularnej agencji, jak Elite czy IMG Models).

Mimo to ogólne warunki umów modelowania mogą być dość podobne. Po uzyskaniu podstawowych informacji, takich jak nazwa agencji, adres agencji i twoje imię, umowa następnie określa konkretne warunki. Prawdopodobnie otrzymasz szczegółowe informacje na temat takich rzeczy jak:

Czy powinieneś wynająć prawnika?

Zawsze dobrze jest skonsultować się z prawnikiem przed zawarciem umowy na modelowanie (lub jakiejkolwiek umowy, jeśli o to chodzi), szczególnie jeśli jest to twoja pierwsza. W ten sposób możesz być w 100% pewien, na co się zgadzasz. Ponadto możesz dowiedzieć się wiele o agencji, oceniając ich reakcję na prośbę o więcej czasu. Jeśli zmuszą cię do podpisania od razu, zamiast pozwolić ci poświęcić kilka dni na zapoznanie się z umową i pokazanie jej prawnikowi, powinno to spowodować powstanie czerwonych flag.

Powiedział, że prawnicy są drogie i nie każdy może sobie pozwolić na uzyskanie profesjonalnej porady prawnej. Jeśli tak jest, przeczytaj uważnie umowę, dowiedz się jak najwięcej o modelowaniu umów, rozmawiaj z byłymi / obecnymi modelami lub specjalistami z branży, takimi jak agenci na stronie ModelScouts.com, i nie bój się zadawać pytań.

Renomowana agencja z przyjemnością wyjaśni rzeczy, których nie rozumiesz.

Jak długo trwają kontrakty modelarskie?

To zależy od rodzaju umowy, ale zwykle trwa od jednego do trzech lat. Należy również zauważyć, że umowy nie kończą się w magiczny sposób w dniu wygaśnięcia. Zwykle odnawiają się automatycznie, chyba że dostarczysz agencji odpowiednie zawiadomienie o wypowiedzeniu (zazwyczaj 30-60 dniowe pisemne powiadomienie).

Kliknij tutaj, aby przejść do "Część 2 Zrozumienia umów modelowania"