Kto naprawdę był pierwszą na świecie supermodelką?

Obecnie wydaje się, że coraz więcej modeli osiąga status supermodelki. Dzięki umowom o wartości wielu milionów dolarów, zatwierdzeniom i kampaniom ich imiona i twarze są natychmiast rozpoznawalne , niezależnie od tego, czy podążacie za modą, czy nie.

Ale czy kiedykolwiek przestałeś się zastanawiać, kim była pierwsza supermodelka na świecie? Pierwszy model, którego wizerunek nie tylko zdefiniował erę, ale także całą branżę?

Odpowiedź na to pytanie jest gorąco dyskutowana. Termin "supermodelka" został ukuty w 1943 roku (czas Lisa Fonssagrives), ale wiele modeli zostało od tego czasu nazwanych pierwszymi, którzy naprawdę osiągnęli status supermodelki. Są oszałamiające, są inteligentne, są rewelacyjne - który z tych modeli jest według ciebie pierwszą supermodelką na świecie?

 • 01 Gia Carangi

  Gia Garangi. Vogue Magazine

  Gia Carangi jest powszechnie uważana za pierwszą supermodelkę. Jej uderzająco mroczny, dobry wygląd utorował drogę pokoleniu supermodelek (w tym Cindy Crawford, która była nazywana "Baby Gia" ze względu na jej podobieństwo do słynnego modelu). Pod koniec lat 70. Gia została wyrwana z zapomnienia i natychmiast podpisana przez Wilhelmina Models. Już rok później była już dobrze ugruntowaną modelką i ulubioną fotografią i modą z najwyższej półki. Niestety, jej błyskawiczny wzrost do statusu supermodelki nastąpił po równie błyskawicznym upadku. Uległa narkotykom, w końcu zapadła na HIV / AIDS i zmarła w wieku 26 lat.

 • 02 Jean Shrimpton

  Jean Shrimpton. Magazyn Vogue UK

  Z ogromnymi oczami, perfekcyjnym tułowiem i skandalicznie krótką spódniczką Jean Shrimpton był ikoną swingujących lat sześćdziesiątych. W trakcie swojej kariery Jean została nazwana "The It Girl" i "The Face" i była powszechnie uznawana za najlepiej opłacany model na świecie. (Jeśli myślisz: "Hej, ta dziewczyna brzmi jak Twiggy", masz rację, Twiggy została opisana jako następczyni Jeana, ona nawet nazywa Jean jako jej największy wpływ i uważa ją za pierwszą na świecie supermodelkę .)

 • 03 Janice Dickinson

  Janice Dickinson. Magazyn Vogue Paris

  Wiele modeli twierdziło, że są pierwszą supermodelką, ale tylko jedna z nich twierdzi, że wynalazła to słowo. Janice Dickinson twierdzi, że ukuła termin w 1979 r. Podczas rozmowy ze swoim przełożonym. Opowieść brzmi mniej więcej tak: jej kierownik, zaniepokojony, że Janice podejmuje zbyt wiele pracy, powiedział jej: "Nie jesteś Supermanem." Na co Janice odpowiedziała, że ​​nie jestem Supermanem, jestem supermodelką. "

  I tam to masz! Dowody na to, że Janice Dickinson wymyśliła pojęcie, które określiło jej karierę. W obronie Janice kariera modelowania była raczej spektakularna. Pojawiła się na okładce Vogue ponad 37 razy, pracowała z najbardziej znanymi nazwiskami mody, w tym Versace, Valentino i Oscar de la Renta, i była twarzą głównych kampanii reklamowych dla Diora, Revlona, ​​Maxa Factora. , i więcej.

 • 04 Lisa Fonssagrives

  Lisa Fonssagrives. Irving Penn Fotograf

  Lisa Fonssagrives określiła kiedyś siebie jako "dobry wieszak na ubrania", ale była dużo, dużo więcej. W latach czterdziestych i pięćdziesiątych ten skromny szwedzki model był najlepiej opłacanym i najlepiej chwalonym modelem mody w branży. Pojawiła się na okładce wielu magazynów, w tym Vogue, Time, Life i Vanity Fair, i współpracowała z najlepszymi fotografami z tamtych czasów, takimi jak George Hoyningen-Huene, Man Ray, Horst, George Platt, Irving Penn i Richard Avedon . Lisa nigdy nie była nazywana supermodelką w jej życiu, ale obecnie jest powszechnie uważana za pierwszą na świecie supermodelkę.

 • 05 Dorian Leigh

  Dorian Leigh. Richard Avedon Fotograf

  Dorian Leigh, uważany obecnie za "prawdziwą supermodelkę przed stworzeniem tego terminu", był jedną z najwcześniejszych ikon branży mody. Miała też odwagę - Dorian wylądował na okładce Harper's Bazaar w wieku 27 lat w 1944 roku, po opowiedzeniu redaktorowi Diana Vreeland, że ma 19 lat. W 1946 roku pojawiła się na sześciu okładkach Vogue , aw ciągu następnych sześciu lat uświetniła ponad 50 okładek różnych czasopisma, od życia do McCalla. Była jedną z pierwszych modelek, które podpisały z Ford Models, a sama Eileen Ford stwierdziła, że ​​jest "naprawdę najlepszym modelem naszych czasów".