Zalety i wady elastycznych harmonogramów pracy

Możliwości przeważają nad wadami elastycznych harmonogramów pracy

Korzyści dla pracodawców i pracowników istnieją, gdy pracodawca pozwala pracownikom na elastyczne godziny pracy . Niezależnie od tego, czy elastyczny harmonogram pracy obejmuje kompresję dni roboczych, elastyczne godziny dzienne lub telepracę, istnieją wyzwania dla pracodawcy i pracownika. Rzućmy okiem na korzyści dla pracodawców i pracowników, które zapewniają elastyczne harmonogramy pracy .

Zalety elastycznych harmonogramów pracy dla pracowników

Dzięki elastycznym planom pracy pracownicy doświadczają następujących korzyści:

Zalety elastycznych harmonogramów prac dla pracodawców

Dzięki elastycznym planom pracy pracodawcy mają te zalety:

Wady Elastycznych Harmonogramów dla Pracowników

Pracownicy, którzy dobrze się czują w środowisku biurowym, mogą mieć trudności z pracą, gdy jego koledzy nie mają tego samego harmonogramu. Dlatego wielu pracodawców potrzebuje podstawowych dni i podstawowych godzin, podczas których wszyscy są w biurze.

Praca w domu często sprawia, że ​​sąsiedzi i przyjaciele myślą, że tak naprawdę nie pracujesz, co powoduje problemy z relacjami. (Przyjaciele mogą się zdenerwować, gdy mówisz, że nie możesz oglądać ich dziecka, lub pozwolić, by mechanik w ich domach - bo przecież jesteś w domu cały dzień).

Nie ma wyraźnego rozgraniczenia między pracą a domem. Korzystanie z elastycznych harmonogramów czasami oznacza pracę przez cały czas. Jeśli twój szef pozwala ci na elastyczność w grze na dziecku, szef może nie czuć się winny, że do ciebie zadzwonił o 21:30.

Wady Elastycznych Harmonogramów dla Pracodawców

W działach zorientowanych na zespół zespoły wciąż muszą się spotykać, co wymaga pewnych ustalonych wytycznych .

Niektórzy korzystają z elastyczności i używają tego jako zaproszenia do pracy z domu, co naprawdę oznacza oglądanie Netflix z otwartym ekranem e-mail.

Niektórzy menedżerowie, którzy są przyzwyczajeni do tego, że pracownicy przychodzą do pracy, obserwują, co robią pracownicy w całym dniu pracy i wiedzą, kiedy ludzie wyjeżdżają do domu, mają problemy z dostosowaniem się do nowego stylu zarządzania, który wymaga zaufania .

Ludzie zorientowani na biuro czasami postrzegają swoich kolegów z pracy jako zwolenników, ponieważ fizycznie nie widzą swojej produktywności.

Skompresowane tygodnie pracy mogą utrudniać przekazywanie klientów - klienci oczekują usługi przez 5 dni w tygodniu w godzinach pracy i mogą być wybredni, gdy pracownik nie jest w piątek.

Praca, która wymaga odpowiedzialności klienta, pozwala tylko na niektóre rodzaje czasu pracy. Całe dni pracy w domu nie są opcją. Inne rodzaje prac, takie jak produkcja linii montażowej i praktyczna opieka zdrowotna, takie jak pielęgniarstwo, mają te same wady. Pracodawcy zmagają się ze sprawiedliwością, gdy tylko niektórzy pracownicy mogą pracować zdalnie.

Ogólnie rzecz biorąc, zalety zazwyczaj przeważają nad wadami, a dobry menedżer może poradzić sobie z niedogodnościami. Elastyczne planowanie stało się częścią tego, czego szukają pracownicy w swoich kompleksowych pakietach świadczeń pracowniczych . Twoi pracownicy będą cię kochać; pracodawca skorzysta z ogólnego pozytywnego morale, które jest związane ze zwiększoną produktywnością. Najlepiej? Zachowasz swoich najlepszych pracowników.