Jak zrozumieć modelowanie umów (część 2 z 2)

Jest to część 2 artykułu 2 z części. Kliknij tutaj, aby zapoznać się z "Częścią 1 poradnika dotyczącego modelowania kontraktów"

Różne typy umów modelowania

Jak omówiono w części 1 tego artykułu, umowy modelowania nie są uniwersalne. Każda agencja jest wyjątkowa pod względem sposobu działania, a każda z nich ma swoje własne zasady, przepisy i wytyczne. Im więcej podpisujesz umów, tym więcej poznasz ich podobieństwa i różnice, ale dopóki nie osiągniesz tego punktu, poczujesz się trochę zagubiony.

Warto wiedzieć, że istnieją cztery podstawowe rodzaje umów modelowania w branży: kontrakty macierzyńskie, kontrakty bez wyłączności, kontrakty na wyłączność i kontrakty jednorazowe.

Oto jak się psują.

Kontrakty Macierzy Agencji

Agencja macierzysta (lub agent macierzysty) to ta, z którą po raz pierwszy zaczynasz pracę. To oni pomagają w nauce branży, pomagają budować portfolio i zapewniają wskazówki potrzebne do odniesienia sukcesu jako model. W związku z tym umowa z agencją macierzyńską najprawdopodobniej będzie pierwszą, jaką kiedykolwiek podpisujesz.

Agencje matki są często mniejszymi lokalnymi agencjami modelującymi. Aby pomóc modelkom w wykupieniu bardziej lukratywnych i ważnych miejsc pracy, agencja macierzysta często promuje swoje modele do innych agencji na większych rynkach, takich jak Nowy Jork, Paryż, Mediolan i Tokio.

Bycie na większym rynku oznacza, że ​​będziesz mieć możliwość zarezerwowania pracy z modelami za pomocą głównych publikacji, takich jak Vogue, Elle i W, oraz pracować z dużymi klientami, takimi jak Gucci, Prada i Abercrombie & Fitch.

Twoja agencja macierzyńska otrzyma prowizję, zwykle w wysokości od 5% do 10% od prowizji, które większa agencja już potrąca. Ponieważ agencja macierzyńska dostaje procent od tego, co i tak odejmuje większa agencja, nie będzie cię to kosztować więcej niż posiadanie agencji macierzyńskiej i większej agencji reprezentującej Ciebie.

Powiedziawszy to, istnieją pewne rynki, szczególnie w Azji, w których prowizja agencji macierzyńskiej zostaje przejęta przez większą prowizję agencji.

W przypadku umów z agencjami macierzyskimi ważne jest, aby zwrócić uwagę, jak długo umowa jest wiążąca. Niektóre umowy trwają tylko rok lub dwa, podczas gdy inne mogą trwać całą twoją karierę.

Kontrakty bez wyłączności

Niewyłączna umowa daje modelom możliwość podpisania z dowolną liczbą agencji, które chcą, i ewentualnie znalezienia własnych niezwiązanych z pracą stanowisk. Jest to bardziej powszechne w przypadku modeli komercyjnych niż modeli mody lub modeli redakcyjnych. Możesz nie zdobyć tylu możliwości i tyle wskazówek w niewyłącznej agencji, jak w przypadku ekskluzywnej, ale ten rodzaj umowy oferuje modelom dużą swobodę. Jeśli agencja modelek uzna, że ​​pracujesz, otrzymuje wynagrodzenie. A jeśli znajdziesz pracę na własną rękę, nie jesteś im nic winien.

Ekskluzywne kontrakty

Kiedy podpisujesz umowę na wyłączność z agencją modelek, możesz być reprezentowany przez tę agencję tylko przez czas trwania umowy. Czasem są wyjątki - termin "wyłączny" może być ograniczony czasem, geografią lub rodzajem modelowania - ale jeśli pracujesz z najlepszą agencją, taką jak Ford lub Wilhelmina Models, oznacza to, że nie możesz podpisać umowy z nikim innym bez wyraźne pozwolenie od nich lub od przedstawiciela matki.

Ten rodzaj umowy daje dużą siłę agencji modelek, więc jeśli rozważasz podpisanie kontraktu na wyłączność, bardzo ważne jest, abyś pracował z renomowaną agencją modelek, która ma na względzie dobro.

Umowy jednorazowe

Ten rodzaj umowy jest dobry tylko w przypadku pojedynczej rezerwacji . Zaraz po zakończeniu projektu umowa zostaje zakończona. Upewnij się, że wszystkie szczegóły, takie jak kwota, jaką otrzymasz, sposób wykorzystania zdjęć, czas ich używania, ograniczenia dotyczące współpracy z konkurencyjnymi firmami itd., Są jasno wyjaśnione w umowie. Zawsze jest wskazane, aby współpracować z agencją, która może pomóc ci w tego rodzaju umowie, a nie podpisywać ją samodzielnie.