Uprawianie samoświadomości jako pracująca mama

Chroń swoją energię osobistą, wzmacniając swoją inteligencję emocjonalną

Pracujące mamy, szczególnie nowe, mogą doświadczać ogromnej ilości emocji w bardzo krótkim czasie. Kiedy rozumiesz inteligencję emocjonalną (popularną w książce Daniela Golemana, "Inteligencja emocjonalna - dlaczego może ona być ważniejsza niż IQ", może pomóc chronić twoją osobistą energię , co jest niezwykle cenne dla pracującej mamy.

Co to jest inteligencja emocjonalna

Inteligencja emocjonalna to zdolność osoby do uświadomienia sobie swoich emocji i innych, akceptacja, że ​​tak, odczuwam emocje, etykietowanie jej odpowiednio, a następnie zarządzanie nią.

W przeciwieństwie do IQ możesz wzmocnić swoje EQ dzięki praktyce i samoświadomości.

Zacznij od nawyku kontaktowania się z samym sobą. To tak, jak podczas meldowania się z mężem, dzieckiem, rodzicami lub szefem, mówisz: "Jak się masz?" Kiedy mentalnie zgłosisz się do siebie, zadaj sobie pytanie "Jak się masz teraz?" Sprawdzanie się jest szczególnie przydatne kiedy czujesz, że coś jest nie tak. Możesz nie być w stanie od razu nazwać emocji, ale dzięki uświadomieniu emocjom wzmocnisz swoją inteligencję emocjonalną. Gdy wprowadzisz w świadomość, że czujesz się źle, odpowiedź w końcu przyjdzie do ciebie.

Jak inteligencja emocjonalna pomaga mądrze wykorzystać swój czas

Pomyśl o czasach, kiedy doświadczasz negatywnych emocji. Czy spędziłeś dużo czasu zastanawiając się nad sytuacją? Czy spędziliśmy kilka dni próbując dowiedzieć się, co poszło nie tak i jak można temu zapobiec?

A może wykorzystałeś czas, próbując uniknąć uczucia?

Teraz zastanów się, ile energii zużyłeś na te negatywne emocje. Nic dziwnego, że czujesz się wyczerpany. Uczucie (lub nie odczuwanie) negatywnych emocji może pochłonąć dużą ilość osobistej energii. To wyczerpanie energii można zminimalizować poprzez świadomość swoich emocji i pozwolenie sobie na ich odczuwanie.

Przykład praktykowania samoświadomości

Powiedzmy, że zostawiasz pracę na cały dzień i masz wrażenie, że zostawiasz rzeczy niekompletne. Że mógłbyś zrobić więcej. Kiedy wracasz do domu, twoja samozatrudniona rozmowa rozdziera cię na strzępy. Po domu jesteś rozdarty między przygotowaniem obiadu a otwarciem laptopa. Chcesz tylko zrobić to jedno (myślisz). Ale płacz dzieci głosi cię w kuchni. Walisz garnki i patelnie i zaczniesz krzyczeć, że dzieci będą sprzątać dom!

W tym momencie czujesz się okropnie. Umysłowa kontrola mogła być wcześniejsza, ale nie ma lepszego czasu niż teraźniejszość! Dodatkowo, gdy będziesz ćwiczyć bycie świadomym swoich emocji, sprawdzanie będzie odbywało się częściej.

Jak się czujesz w tej chwili? Cóż, to jest kiepskie uczucie, gdy sprawdziłeś pocztę pod koniec dnia. Ktoś otrzymał promocję na podstawie projektu, któremu pomogłeś. To mógłbyś być ty! Ale rzeczywistość jest taka, że ​​tak nie było. Jest jak jest. Jaka będzie Twoja kolejna kariera? Jesteś w kuchni, bo tak dzieci są głodne, ale ty też nie. Czułaś niechęć do swojej rodziny, ponieważ chciałaś pracować i czułaś się popychana do kuchni wbrew swojej woli.

Walka o pracę / życie jest dziś w pełni dotknięta!

Ok, więc jak się masz po tym, jak mentalnie się zameldowałeś? Lepszy. Kolacja wygląda dobrze. To sprzątanie i gotowanie dało ci czas do namysłu. Plus twój dom jest trochę czystszy . Zamiast otwierać laptopa później, zastanowisz się, gdzie jest twoja kariera dzisiaj, gdzie chcesz, i jeden cel, który chcesz osiągnąć w ciągu jednego miesiąca, aby cię tam zabrać.