Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej

Czy masz plan na rozmowę o pracę? Przed wywiadem (i po nim) możesz wykonać kilka kroków, aby zapewnić sobie wspaniałe wrażenie podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Poświęcenie czasu na przygotowanie się do wywiadu z wyprzedzeniem może pomóc w zabezpieczeniu oferty pracy. Oto jak zbadać pracę i firmę, jak ćwiczyć pytania i odpowiedzi na pytania dotyczące wywiadu, jak się ubierać na rozmowę kwalifikacyjną, jak postępować po rozmowie kwalifikacyjnej i więcej wskazówek dotyczących przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej.

 • 01 Przeanalizuj zadanie

  Ważną częścią przygotowania do rozmowy jest poświęcenie czasu na przeanalizowanie ogłoszenia o pracę, jeśli je posiadasz. Gdy przejrzysz opis stanowiska , zastanów się, czego poszukuje firma u kandydata.

  Sporządź listę umiejętności, wiedzy oraz cech zawodowych i osobistych, które są wymagane przez pracodawcę i mają kluczowe znaczenie dla powodzenia w pracy.

 • 02 Dopasuj

  Po utworzeniu listy kwalifikacji do pracy, zrób listę swoich zasobów i dopasuj je do wymagań stanowiska.

  Utwórz listę maksymalnie 10 zasobów, które odpowiadają wymaganiom zadania. Mogą to być umiejętności, cechy, certyfikaty, doświadczenia, kwalifikacje zawodowe, umiejętności, umiejętności obsługi komputera i bazy wiedzy. Możesz przywołać niektóre z tych aktywów, gdy wyjaśnisz pracodawcy, dlaczego jesteś doskonale przygotowany do tej pracy.

  Pomyśl także o przykładach z poprzednich doświadczeń, które pokazują, że masz te cechy. W ten sposób, jeśli osoba przeprowadzająca wywiad poprosi o opisanie czasu, w którym zademonstrowałeś określoną umiejętność lub zdolność, będziesz gotowy.

  Zanim wygłosisz wywiad, zapoznaj się z wymaganiami dotyczącymi stanowiska, listą zasobów i przykładami, aby przygotować się do udziału w rozmowie kwalifikacyjnej.

  To przygotowanie pomoże ci być gotowym do udzielenia odpowiedzi na pytania dotyczące konkretnych zadań oraz pytania dotyczące wywiadu behawioralnego, mające na celu sprawdzenie, czy posiadasz wiedzę, umiejętności i cechy potrzebne do wykonywania pracy.

 • 03 Zbadaj firmę

  Zanim przejdziesz do rozmowy kwalifikacyjnej, ważne jest, aby dowiedzieć się jak najwięcej o nie tylko pracy, ale także firmy. Badanie firmy jest kluczową częścią przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej. Pomoże Ci to przygotować się zarówno do udzielenia odpowiedzi na pytania dotyczące wywiadu na temat firmy, jak i do zadawania pytań ankieterowi na temat firmy. Będziesz mógł również dowiedzieć się, czy firma i kultura firmy są dla Ciebie odpowiednie.

  W celu zwięzłego zrozumienia firmy, sprawdź stronę internetową firmy, w szczególności stronę "O nas". Sprawdź, jak firma radzi sobie z innymi organizacjami z tej samej branży, czytając artykuły o firmie w czasopismach branżowych lub na stronach internetowych. Możesz także sprawdzić opinie od klientów oraz obecnych i byłych pracowników.

  Poświęć też czas na podsłuchiwanie w Twojej sieci, aby sprawdzić, czy znasz kogoś, kto pomoże ci przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną z innymi kandydatami.

  Oto więcej porad na temat badania firmy .

 • 04 Rozmowa kwalifikacyjna

  Poświęć czas, aby przećwiczyć odpowiadanie na pytania dotyczące wywiadu, które prawdopodobnie zostaną zadane podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Pomoże ci to przygotować i przećwiczyć odpowiedzi, a także pomoże ci uspokoić nerwy, ponieważ nie będziesz szukał odpowiedzi podczas pobytu w gorącym fotelu.

  Praktykuj rozmowy z przyjacielem lub członkiem rodziny z wyprzedzeniem i będzie o wiele łatwiej, gdy będziesz w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej.

  Spróbuj przeprowadzić wywiady praktyczne w tym samym formacie, co prawdziwa rozmowa kwalifikacyjna. Na przykład, jeśli jest to rozmowa telefoniczna , poproś znajomego, aby zadzwonił do ciebie, aby ćwiczyć odpowiadanie na pytania przez telefon. Jeśli jest to rozmowa panelowa , poproś kilku przyjaciół o udawanie, że jesteś panelem.

  Przejrzyj częste pytania i odpowiedzi na pytania dotyczące stanowiska pracy i zastanów się, jak odpowiesz, aby przygotować się do odpowiedzi.

 • 05 Przygotuj swoje rozmowy kwalifikacyjne

  Nie czekaj do ostatniej chwili, aby upewnić się, że ubrania do rozmowy kwalifikacyjnej są gotowe. Przygotuj strój do wywiadu gotowy do noszenia przez cały czas, więc nie musisz myśleć o tym, co masz zamiar nosić, gdy zaczynasz się szykować, aby przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.

  Niezależnie od rodzaju pracy, z którą rozmawiasz, pierwsze wrażenie powinno być wspaniałe. Podczas ubierania się o rozmowę kwalifikacyjną na stanowisko zawodowe , ubierz się odpowiednio w strój biznesowy.

  Jeśli starasz się o pracę w bardziej nieformalnym środowisku , takim jak sklep czy restauracja, nadal ważne jest, aby być schludnym, schludnym i zadbanym oraz aby przedstawić pracodawcy pozytywny wizerunek.

  Ważne jest również, aby przemyśleć makijaż i akcesoria podczas ubierania się o rozmowę kwalifikacyjną. Zapoznaj się z tymi poradami, jak uzyskać dostęp do wywiadu .

  Oto więcej informacji na temat ubrań na rozmowę kwalifikacyjną . Sprawdź także stroje z wywiadami dla mężczyzn i stroje do rozmów z kobietami .

 • 06 Zdecyduj, co zrobić ze swoimi włosami

  Sposób ułożenia fryzury na rozmowę o pracę jest prawie tak samo ważny, jak ubrania z wywiadu, które nosisz. W końcu, ankieter zauważy wszystko, co dotyczy ciebie - w tym strój wywiadu, fryzurę i makijaż - a masz tylko sekundy, aby zrobić wspaniałe wrażenie.

  Zapoznaj się z tymi fryzurami na temat krótkich, średnich i długich fryzur, aby dowiedzieć się, co zrobić z włosami podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

 • 07 Co przynieść do rozmowy kwalifikacyjnej

  Ważne jest, aby wiedzieć, co przynieść (i czego nie wnieść) na rozmowę o pracę. Przedmioty do wniesienia obejmują portfolio z dodatkowymi kopiami Twojego CV , listę referencji , listę pytań zadawanych przez ankietera i coś do pisania.

  Ważne jest również, aby wiedzieć, czego nie możesz przynieść, w tym telefon komórkowy (lub przynajmniej wyłączyć telefon), filiżankę kawy, gumę lub cokolwiek innego poza tobą i twoimi referencjami.

  Oto lista pytań, które należy wnieść na rozmowę kwalifikacyjną .

 • 08 Praktyka Wywiad Etykieta

  Ważna jest odpowiednia etykieta rozmowy kwalifikacyjnej. Pamiętaj, aby powitać recepcjonistę, rozmówcę i wszystkich innych, z którymi spotykasz się grzecznie, sympatycznie i entuzjastycznie.

  Podczas wywiadu obserwuj swój język ciała - mocno potrząśnij dłońmi i nawiązuj kontakt wzrokowy podczas artykułowania swoich punktów. Zwróć uwagę, bądź uważny i wyglądaj na zainteresowanego. To jest coś, nad czym możesz popracować podczas rozmów kwalifikacyjnych.

  Istnieją również wskazówki dotyczące konkretnej etykiety, w zależności od rodzaju przeprowadzonego wywiadu. Przeczytaj tutaj, aby uzyskać wskazówki dotyczące obsługi wywiadu z obiadem lub kolacją, wywiadu panelowego, wywiadu telefonicznego i wywiadu wideo .

  Im bardziej pozytywne wrażenie zrobisz, tym lepiej zrobisz podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Te wskazówki dotyczące rozmów kwalifikacyjnych pomogą Ci uzyskać najlepsze wrażenie na menadżerze zatrudniania.

 • 09 Uzyskaj wskazówki

  Ważne jest, aby wiedzieć, gdzie musisz iść na rozmowę kwalifikacyjną - z wyprzedzeniem. W ten sposób unikniesz spóźnienia się na rozmowę kwalifikacyjną. Użyj Google Maps lub innej aplikacji, aby uzyskać wskazówki, jeśli nie wiesz, dokąd zmierzasz.

  Zaprogramuj swój GPS, jeśli go posiadasz, aby znaleźć najlepszą trasę do firmy. Sprawdź parking, jeśli to problem.

  Jeśli masz na to czas, dobrze jest zrobić trening na dzień lub dwa przed rozmową kwalifikacyjną. W ten sposób będziesz mieć pewność, dokąd się wybierasz i ile czasu zajmie Ci dotarcie. Daj sobie kilka dodatkowych minut i spóźnij się na wywiad.

 • 10 Posłuchaj i zadaj pytania

  Podczas rozmowy kwalifikacyjnej słuchanie jest równie ważne jak odpowiadanie na pytania. Jeśli nie zwracasz uwagi, nie będziesz w stanie dać dobrej odpowiedzi.

  Ważne jest słuchanie rozmówcy, zwracanie uwagi i poświęcanie czasu, jeśli jest to potrzebne, aby ułożyć odpowiednią odpowiedź. Ważne jest również, aby omówić swoje kwalifikacje w sposób, który zrobi wrażenie na ankiecie.

  Przygotuj się również na zaangażowanie ankietera. Chcesz, aby rozmowa była dawana i przyjmowana, więc budujesz relację z ankietera, a nie tylko udzielasz odpowiedzi na pytania. Zadaj własne pytania, aby zapytać rozmówcę.

  Pod koniec wywiadu pozwól rekruterowi wiedzieć, że uważasz, że praca jest doskonale dopasowana i że jesteś bardzo zainteresowany.

 • 11 Follow Up With a Thank You Note

  Wykonaj rozmowę kwalifikacyjną z podziękowaniami potwierdzającymi zainteresowanie pracą.

  Rozważ swój list z podziękowaniem jako kolejny list "sprzedaży". Powtórz, dlaczego chcesz pracować, jakie są twoje kwalifikacje, jak możesz wnieść znaczny wkład i tak dalej.

  Ten list z podziękowaniami to także doskonała okazja do omówienia wszystkiego, co ważne, o czym Twój ankieter zapomniał zadać lub że zaniedbałeś odpowiedź tak dokładnie, lub tak dobrze, jak byś chciał.

  Przeczytaj te wskazówki z podziękowaniami i zapoznaj się z tymi listami z podziękowaniami , aby pomóc Ci napisać własny list po rozmowie kwalifikacyjnej.

  Przeczytaj więcej: Przewodnik po rozmowach kwalifikacyjnych | Jak przeprowadzić rozmowę o pracę | Rodzaje wywiadów dotyczących pracy