10 Umiejętności, które pomogą Ci uzyskać zatrudnienie

Udzielenie wywiadu jest zarówno nauką, jak i sztuką, wymagającą starannego przygotowania, a także umiejętnością swobodnego przebywania w pokoju przesłuchań, komfortu i pewności w dyskutowaniu, dlaczego najlepiej nadajesz się do roli.

Wywiad jest umiejętnością samą w sobie, w której umiejętność interakcji z osobą przeprowadzającą wywiad i wyrażania myśli jest tak samo ważnym czynnikiem w uzyskaniu pracy, jak kwalifikacje wymienione w CV.

Oto lista 10 umiejętności przeprowadzania wywiadów, które pomogą Ci zostać zatrudnionym.

10 najlepszych umiejętności w zakresie wywiadów

1. Przygotowanie

Winging to nigdy nie jest tego warte. Twój ankieter nie tylko przejrzy cię przez to, ale twoje odpowiedzi (i pewność siebie) poważnie ucierpi, jeśli zaniedbujesz właściwe przygotowanie . Powinieneś poświęcić przynajmniej godzinę na przygotowanie.

Oto przykładowa formuła przedstawiająca 60-minutowe ćwiczenie przygotowawcze:

Rzeczywiście, praktyka czyni mistrza. Oprócz wykonywania tych czynności samodzielnie, poproś znajomego lub członka rodziny o pozowanie jako ankieter, abyś mógł przyzwyczaić się do odpowiadania na pytania w czasie rzeczywistym.

2. Punktualność

Istnieje bardzo niewiele (jeśli w ogóle) wymówek, które umożliwią późne przybycie. Zrób wszystko, co musisz zrobić, aby dotrzeć tam z dziesięć do piętnastu minut przed czasem rozmowy, czy planujesz swój strój i pakujesz torbę poprzedniej nocy, ustawiając pięć alarmów lub prosząc znajomego o przebudzenie, lub pozostawiając dodatkowe wcześnie, aby uwzględnić potencjalne przeszkody transportowe.

3. Myślenie przed mówieniem

Dobrze przemyślana odpowiedź jest zawsze lepsza niż spiesząca się. Oczywiście, nie chcesz siedzieć w milczeniu przez 5 minut, gdy wymyślasz odpowiedź, ale można przemyśleć kilka sekund zanim coś powiesz.

Unikaj "ums" i "uhs" i kup sobie czas, powtarzając pytanie do ankietera, lub używając zwrotu "To interesujące pytanie!" Lub "Tak naprawdę myślałem o tym, kiedy przeczytałem artykuł na temat podobny temat i ... "

Jeśli naprawdę jesteś zakłopotany, możesz powiedzieć : "Co za wspaniałe pytanie. Właściwie nigdy nie zapytano mnie o to wcześniej; pozwól, że poświęcę chwilę, by się nad tym zastanowić. "Wreszcie, wiedz, co zrobić, jeśli naprawdę nie potrafisz odpowiedzieć na pytanie .

4. Mówienie Wyraźnie, Spojliwie i Spokojnie

Nerwy mogą sprawić, że mówisz milę na minutę, a także proste pragnienie przekazania jak najwięcej cennych informacji o sobie.

Jednak zbyt szybkie mówienie może sprawić, że będziesz wyglądać na pośpiesznego, zdenerwowanego lub niespokojnego. Wykonaj świadomy wysiłek, aby zwolnić i mówić spokojnie i wyraźnie. Pomoże Ci to uniknąć stresu związanego z wywiadem .

5. Będąc pewnym siebie, nie aroganckim

Chociaż powinieneś być zdolny i zdolny do promowania siebie, swoich doświadczeń i osiągnięć, upewnij się, że nie spotkasz się jako arogancki, narcystyczny lub samozainteresowany. Bez względu na to, jak dobrze jesteś w swojej pracy, natkniesz się na niezliczone przeszkody, jeśli nie masz inteligencji emocjonalnej, aby pracować w zespole i współpracować z menedżerami, współpracownikami lub klientami.

Skup się na emanowaniu uprzejmym i zrównoważonym poczuciem pewności siebie, a kiedy omawiasz swoje osiągnięcia, pamiętaj, aby dać kredyt tam, gdzie należy się kredyt, aby pokazać, że jesteś graczem zespołowym .

6. (Właściwie) Słuchanie

Każdy może kiwać głową, uśmiechać się i mówić "w prawo" lub "Dokładnie" w kółko, ale ile osób faktycznie słucha?

Wywiady są szczególnie trudne, ponieważ musisz słuchać pytania swojego rozmówcy, podczas gdy mentalnie przygotowujesz odpowiedź. Jeśli jednak nie będziesz dobrze słuchać w pierwszej kolejności, możesz pominąć cały punkt pytania, w wyniku czego twoja odpowiedź spadnie zupełnie płasko.

Pozostań w tej chwili i nie pozwól sobie na wejście w strefę, nawet jeśli wydaje ci się, że prowadzący wywiad nieskończenie mówi. Przygotowanie pomoże ogromnie (masz materiał gotowy do dyskusji i nie musisz wymyślać wszystkiego na miejscu), ale kluczowe są dobre umiejętności słuchania i umiejętność skupienia się.

7. Wyrażanie optymizmu za pomocą słów i języka ciała

Żadna firma nie chce zatrudnić kogoś o złym nastawieniu. Niezależnie od tego, jak trudna jest Twoja sytuacja, nie przynoś bagażu do pokoju przesłuchań. Oznacza to, że nie należy źle oceniać swojego byłego pracodawcy lub jakichkolwiek innych firm, z którymi byłeś powiązany, ani narzekać na twoją osobistą sytuację.

Bądź naturalny, wyrażając rozsądne perspektywy poprzez obiektyw optymizmu. Na przykład, jeśli musisz porozmawiać o trudnej sytuacji, powinieneś wspomnieć o tym, w jaki sposób pomogłeś rozwiązać problem, a czego się nauczyłeś, dzięki czemu stałeś się lepszym pracownikiem. Pamiętaj, że twój język ciała ma znaczenie tak samo jak twoje słowa. Wejdź z uśmiechem na twarzy, ułóż mocny uścisk dłoni i usiądź wysoko przy stole, pochylając się lekko do przodu, aby nawiązać rozmowę.

8. Okazuj zainteresowanie, bez rozpaczy

Czasami pomocne może być wybranie wywiadu jako (profesjonalnej) pierwszej randki. Atmosfera bezinteresowności, apatii lub monotonii najprawdopodobniej wyłączy ankietera, podobnie jak nadgorliwie desperacka desperacja. Bez względu na to, jak bardzo chcesz lub potrzebujesz pracy, powstrzymaj się od działania w desperacji; Błaganie lub błaganie nie ma miejsca w rozmowie kwalifikacyjnej. Kluczem jest wyrazić głębokie zainteresowanie rolą i firmą oraz pasję do pracy, którą wykonujesz. Pamiętaj, że jesteś cennym nabytkiem jako pracownik.

9. Wiedząc o więcej niż Twój ton windy

Mimo, że powinieneś być w stanie przedstawić plan windy, w którym się przedstawiłeś, podsumuj swoje doświadczenia i promuj najcenniejsze zasoby zawodowe, upewnij się, że czujesz się swobodnie rozmawiając o sobie. Naucz się dyskutować zarówno swoje mocne i słabe strony , jak i podkreślaj swoje najlepsze cechy i największe umiejętności , jednocześnie pozytywnie korygując swoje obszary doskonalenia.

Powinieneś także być w stanie wywrzeć pewien poziom kontroli nad konwersacją. Na przykład, jeśli osoba przeprowadzająca wywiad spróbuje się z tobą spotkać z trudnym pytaniem typu "Czy kiedykolwiek miałeś złe doświadczenia z pracodawcą?" Lub "Powiedz mi, że współpracownik był z Tobą niezadowolony" powinieneś być w stanie odpowiedz na ich pytanie, a pomiń twoją odpowiedź pozytywną: pomysł lub przykład, który pokazuje, jak się nauczyłeś lub wyrosłeś z sytuacji. Powinieneś również zadać własne pytania, aby zapytać rozmówcę .

10. Wyrażanie wdzięczności

Nie lekceważ znaczenia "dziękuję". Zaraz po zakończeniu wywiadu powinieneś podziękować swoim ankieterom za poświęcony czas i okazję, aby dowiedzieć się więcej na temat stanowiska. Po powrocie do domu zawsze powinieneś skontaktować się z e-mailem z podziękowaniami . W przeciwnym razie, przesłuchujący może przyjąć twoją ciszę jako znak, że nie jesteś naprawdę zainteresowany stanowiskiem.

Więcej o rozmowach kwalifikacyjnych: 10 najlepszych pytań do wywiady i najlepsze odpowiedzi Jak przeprowadzić rozmowę o pracę