10 najlepszych pytań do rozmowy kwalifikacyjnej i najlepsze odpowiedzi

Czy jesteś gotowy, aby ukończyć nadchodzącą rozmowę kwalifikacyjną? Ważne jest, aby być przygotowanym na skuteczne reagowanie na pytania, które pracodawcy zwykle zadają podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Ponieważ te pytania o rozmowę o pracę są tak powszechne, menedżerowie ds. Zatrudniania oczekują, że będziesz w stanie odpowiedzieć na nie płynnie i bez wahania.

Nie musisz zapamiętywać wszystkich swoich odpowiedzi, ale zastanów się, co masz zamiar powiedzieć, aby nie zostać na miejscu podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Twoje odpowiedzi będą silniejsze, jeśli przygotujesz się wcześniej , będziesz wiedzieć, czego się spodziewać podczas rozmowy kwalifikacyjnej i masz poczucie tego, na czym chcesz się skupić podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Nawet jeśli nie jesteś w stanie przypomnieć sobie szczegółów odpowiedzi, które zaplanowałeś, po prostu świadomość, że przygotowałeś, zwiększy Twoją pewność siebie podczas rozmowy kwalifikacyjnej i pomoże ci poczuć się lepiej.

10 najlepszych pytań do wywiady i najlepsze odpowiedzi

Przejrzyj 10 najczęściej zadawanych pytań podczas wywiadów, a także przykłady najlepszych odpowiedzi. Pamiętaj także, aby przejrzeć dodatkowe pytania na końcu artykułu, aby przygotować się na bardziej wymagające pytania, które mogą pojawić się podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

1. Opowiedz mi o sobie. - Najlepsze odpowiedzi

To jedno z pierwszych pytań, które możesz zadać. Przygotuj się, aby porozmawiać o sobie i dlaczego doskonale nadajesz się do tej pracy. Postaraj się odpowiedzieć na pytania o sobie bez podawania zbyt dużej ilości informacji osobistych.

Możesz zacząć od podzielenia się niektórymi osobistymi zainteresowaniami i doświadczeniami, które nie odnoszą się bezpośrednio do pracy, takimi jak ulubione hobby lub krótki opis miejsca, w którym dorastałeś, edukacji i tego, co Cię motywuje.

Jeśli odczuwanie zniechęca do generowania tych informacji od zera, możesz polegać na prostej formule, aby skonstruować odpowiedź.

Formuła " teraźniejszość-przeszłość-przyszłość " jest sposobem na dzielenie kluczowych punktów tła, a kończąc na wysokim tonie. Rozpocznij od krótkiego omówienia, gdzie jesteś teraz (może to być twoja obecna praca wraz z odniesieniem do osobistego hobby lub pasji), podaj, w jaki sposób dotarłeś tam, gdzie jesteś (tutaj możesz wspomnieć o edukacji lub ważnym doświadczeniu, takim jak praca w przeszłości, staż lub wolontariat), a następnie zakończyć, dotykając celu na przyszłość. Punkty premiowe, jeśli jesteś w stanie określić, w jaki sposób pozycja, o którą się ubiegasz, jest zgodna z twoimi wyobrażeniami o przyszłości.

Pamiętaj, aby uważać na to, co umieścisz w swojej odpowiedzi - unikaj potencjalnie kontrowersyjnych tematów, takich jak skłonności polityczne lub religijne, chyba że masz całkowitą pewność, że twoje opinie zostaną dobrze przyjęte przez Twój ankieter. Powinieneś także unikać zbytniego rozmawiania o obowiązkach rodzinnych lub hobby, które może sprawić, że Twój ankieter zastanowi się, czy możesz poświęcić się całkowicie pracy.

Bez względu na to, jak zdecydujesz się zareagować, napisz z góry swoją odpowiedź, a następnie przeczytaj ją na głos, aby upewnić się, że brzmi naturalnie. Staraj się, aby była krótka i słodka, ponieważ nie chcesz spotkać się z typem osoby, która bez końca dronuje o sobie.

2. Jaka jest twoja największa siła? - Najlepsze odpowiedzi

Jest to jedno z pytań, które prawie zawsze zadają pracodawcy. Kiedy jesteś pytany o swoje największe mocne strony, ważne jest, aby omówić cechy, które kwalifikują cię do konkretnej pracy i odróżnić cię od innych kandydatów. Przed rozmową kwalifikacyjną poświęć czas na dopasowanie swoich kwalifikacji do wymagań określonych w ogłoszeniu o pracy. W ten sposób będziesz mieć gotowe do użycia przykłady, które pokażą Twoją przydatność do pracy.

Warto zapamiętać wskazówkę, aby "pokazać", a nie "powiedzieć". Zamiast na przykład twierdzić, że jesteś świetnym solverem, opowiedz historię, która to pokazuje, najlepiej korzystając z anegdoty z twojego doświadczenia zawodowego.

3. Jaka jest Twoja największa słabość? - Najlepsze odpowiedzi

Innym typowym pytaniem ankieterów będzie pytanie o twoje słabości .

Staraj się jak najlepiej dopasować swoje odpowiedzi do pozytywnych aspektów swoich umiejętności i zdolności jako pracownika, zamieniając pozorne "słabości" w mocne strony. Na przykład możesz powiedzieć coś w rodzaju: "Zawsze zmagałem się z perfekcjonizmem - naprawdę chcę wykonać to zadanie poprawnie za pierwszym razem, ale czasami oznacza to, że poświęcam więcej czasu na projekt niż jest to konieczne. Nauczyłem się balansować tą jazdą z równie ważną odpowiedzialnością w dotrzymywaniu terminów. "

Możesz także dzielić się przykładami umiejętności , które ulepszyłeś, dostarczając konkretnych przykładów tego, jak rozpoznałeś słabość i podjąłeś kroki, by poprawić siebie.

4. Dlaczego powinniśmy cię zatrudnić? - Najlepsze odpowiedzi

Czy jesteś najlepszym kandydatem do tej pracy? Bądź przygotowany, aby powiedzieć, dlaczego jesteś wnioskodawcą, który powinien zostać zatrudniony. To nie jest czas na bycie skromnym (choć ty też nie powinieneś być zarozumiały). Spraw, aby Twoja odpowiedź była pewna, zwięzła, skoncentrowana na sprzedaży, która wyjaśnia, co masz do zaoferowania pracodawcy, i dlaczego powinieneś dostać tę pracę. Jest to kolejny dobry moment, aby sprawdzić kwalifikacje i wymagania w wykazie pracy, aby można było opracować odpowiedź, która odpowiada oczekiwaniom ankietera.

5. Jakie są twoje oczekiwania dotyczące wynagrodzenia? - Najlepsze odpowiedzi

Czego szukasz w zakresie wynagrodzenia? Wydaje się, że jest to proste pytanie, ale twoja odpowiedź może cię znokautować z zawodów o pracę, jeśli masz nadwyżkę. Jeśli masz gorsze notowania, możesz uzyskać krótką ofertę i mniejszą ofertę. Sprawdź, jak najlepiej odpowiedzieć na pytania dotyczące wynagrodzenia, aby uzyskać godziwą zapłatę, na którą zasługujesz.

6. Dlaczego odchodzisz lub opuściłeś swoją pracę? - Najlepsze odpowiedzi

Zapytany o powód, dla którego przenosisz się z obecnej pozycji, trzymaj się faktów, bądź bezpośredni i skoncentruj swoją odpowiedź na wywiad w przyszłości, szczególnie, jeśli Twój wyjazd nie był w najlepszych okolicznościach.

Zawsze staraj się pozytywnie nastawić na swoją odpowiedź; lepiej dać wrażenie, że jesteś bardziej zmotywowany przez możliwość nowych możliwości niż przez próbę uniknięcia złej sytuacji. Ponadto ważne jest, aby unikać bashowania obecnej organizacji, współpracowników lub przełożonego. Pracodawca prawdopodobnie nie będzie chciał przywieźć kogoś, kto mówi negatywnie o firmie.

7. Dlaczego chcesz tę pracę? - Najlepsze odpowiedzi

To pytanie daje ci możliwość pokazania rozmówcy, co wiesz o pracy i firmie, poświęć więc czas przed rozmową, aby dokładnie zbadać firmę , jej produkty lub usługi, jej klimat i misję. Określ, co najlepiej pasuje do tej roli, i wspomnij o aspektach firmy i stanowisku, które przemawia do Ciebie.

8. Jak radzisz sobie ze stresem i presją? - Najlepsze odpowiedzi

Co robisz, gdy sprawy nie idą gładko w pracy? Jak radzisz sobie z trudnymi sytuacjami? Co robisz, gdy coś idzie nie tak? Najlepszym sposobem na odpowiedź na to pytanie jest podanie przykładu, jak skutecznie radziłeś sobie ze stresem w poprzedniej pracy.

Unikaj twierdzenia, że ​​nigdy nie doświadczasz stresu. Trudno w to uwierzyć, ale może to również skłonić osobę przeprowadzającą wywiad do stwierdzenia, że ​​pracowałeś tylko w warunkach niskiego ciśnienia, a zatem nie jesteś przygotowany do radzenia sobie w trudnej sytuacji. Zamiast tego sformułuj swoją odpowiedź w sposób, który potwierdza stres w miejscu pracy i wyjaśnia, w jaki sposób udało ci się go pokonać, lub nawet wykorzystać go na swoją korzyść.

9. Opisz trudną sytuację / projekt pracy i sposób przezwyciężenia go. - Najlepsze odpowiedzi

Osoba przeprowadzająca wywiad chce wiedzieć, co robisz, gdy podejmujesz trudną decyzję. Podobnie jak w przypadku pytania o stres, bądź gotów podzielić się przykładem tego, co zrobiłeś w trudnej sytuacji.

Ważne jest, aby udostępniać szczegóły dotyczące tego przykładu, aby historia była wiarygodna i interesująca. Biorąc to pod uwagę, unikaj negatywnego lub szerokiego mówienia o innych ludziach. Może to umniejszać to, o czym osoba przeprowadzająca wywiad naprawdę chce wiedzieć, w jaki sposób radzisz sobie w trudnej sytuacji.

10. Jakie są twoje cele na przyszłość? - Najlepsze odpowiedzi

To pytanie ma na celu sprawdzenie, czy masz zamiar się trzymać, czy nie, gdy tylko znajdziesz lepszą okazję. Niech Twoja odpowiedź skupi się na pracy i firmie, z którą przeprowadzasz wywiady, i powtórz z wywiadem, że stanowiska są zgodne z długoterminowymi celami.

Czy masz jakieś pytania?

Po zakończeniu wywiadu większość ankieterów pyta, czy masz jakieś pytania dotyczące pracy lub firmy. Jeśli nie masz żadnych pytań, może to sprawić wrażenie, jakbyś był apatyczny z okazji. Dlatego zawsze dobrze jest mieć przygotowaną listę i być przygotowanym na odpowiedź .

Pytania premiowe

Oto kilka powiązanych pytań, które możesz zadać podczas rozmowy kwalifikacyjnej, na którą trzeba odpowiedzieć. Zastanów się, jak zareagujesz, więc jesteś przygotowany jak najlepiej, aby odpowiedzieć na pytania kierownika rekrutacji.

O co jeszcze poprosi menedżer ds. Zatrudnienia? Przejrzyj więcej typowych pytań o rozmowę kwalifikacyjną , a także zobacz przykładowe odpowiedzi, których możesz użyć do ćwiczenia się na rozmowę o pracę. Możesz również oczekiwać odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób zareagowałbyś na konkretną sytuację związaną z pracą. Oto lista przykładów pytań dotyczących wywiadu behawioralnego, które możesz zadać.

Czego nie powinien pytać ankieter? Istnieją pewne pytania dotyczące wywiadów, w których zatrudnianie menedżerów nie powinno zadawać podczas rozmowy kwalifikacyjnej z powodów prawnych. Oto pytania, na które nie należy pytać , z poradą, jak dyplomatycznie odpowiedzieć.

Więcej o rozmowach kwalifikacyjnych: Przewodnik krok po kroku do rozmowy kwalifikacyjnej Sukces | 10 wskazówek dotyczących wywiadów, które pomogą Ci uzyskać zatrudnienie